Edycja dla Indywidualistów


Zarówno “GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę”, jak i pozostałe wydarzenia organizowane pod szyldem Rajdy dla Frajdy, mają z natury charakter sportowo-rekreacyjny, a przy tym krajoznawczy i towarzyski. Pomyślane są więc do uprawiania stadnie – w duchu wspólnej zabawy i fair-play.

Ponieważ jednak panująca sytuacja nieco ogranicza swobodę naszych wyborów, dlatego dla tych wszystkich, którzy aktualnie nie są przekonani do jazd w grupie czy w ogóle “gromadzenia się” (lub cierpią z powodu nakładających się terminów przeróżnych zawodów) przygotowaliśmy wyzwanie “zdalne ale realne” (czy jak kto woli – “razem ale osobno”) – Edycję dla Indywidualistów! W ramach zabawy udostępniamy Wam kilkadziesiąt tras na terenie całej Polski (we wszystkich województwach), które będzie można pokonać poza oficjalnym terminem rajdu i w ten sposób otrzymać pakiet startowy oraz medal poświadczający ukończenie rajdu (a dzięki naszym Partnerom i Sponsorom – będą też nagrody!).

Jak wziąć udział w wyzwaniu i jakie są zasady?

  1. Na adres hello@rajdydlafrajdy.pl wysyłamy zgłoszenie, które zawiera: a) imię i nazwisko, b) adres korespondencyjny (do przesłania pakietu startowego) oraz c) województwo (jedno lub więcej), którego trasę zamierzamy przejechać. Osoby już zarejestrowane w bazie ProTimer, które chcą przenieść start grupowy na indywidualny, prosimy o wspomnienie tego faktu.
  2. Opłata startowa wynosi 70 zł i obejmuje: a) numer startowy (prawdziwy, nie wirtualny!), b) pamiątkową, okolicznościową i superlekką maseczkę sportową autorstwa Martombike – oby nie było konieczności jej już nigdy zakładać, ale w razie potrzeby będzie jak znalazł! c) pamiątkowy medal w kształcie przejechanego województwa (można sobie w ten sposób zebrać medalową mapę Polski), d) udział w puli nagród (por. pkt. 6), e) koszty przesyłki oraz f) gotowy do wgrania na urządzenie plan pięknej krajobrazowo trasy ;)
  3. Dla Kolekcjonerów jest też możliwość przejazdu kilku tras i zebrania kilku medali – wówczas każdy dodatkowy medal to koszt 15 zł, plus ewentualne koszty przesyłki 9 zł (kwestie przesyłek do ustalenia indywidualnie).
  4. Opłatę startową wnosimy na rajdowe konto nr 46 1140 2004 0000 3402 7662 7528 (w tytule podajemy imię, nazwisko oraz dopisek SOLO). Osoby, które już mają opłacone startowe, NIE WNOSZĄ opłaty ponownie, natomiast zamiar przejazdu indywidualnego zobowiązane są zgłosić nie później niż 14 dni przed datą rajdu podaną w harmonogramie Edycji.
  5. W terminie od 1.01 do 31.12 pokonujemy wybraną trasę i na adres hello@rajdydlafrajdy.pl przesyłamy poświadczenie tego wyczynu – najchętniej jako link do aktywności w wybranej aplikacji (nie musi to być strava, choć najwygodniej), ewentualnie jako zrzut ekranu (kto nie korzysta wcale – kilka zdjęć z trasy i podsumowanie z licznika). UWAGA! Aktywność w aplikacji powinna zostać odpowiednio zatytułowana, tj. zawierać w opisie wskazanie, że to Grand Prix Amatorów na Szosie (GPA) czy Rajdy dla Frajdy (RdF) – resztę pozostawiamy Waszej inwencji :)
  6. Spośród wszystkich otrzymanych przejazdów w danym województwie będziemy wybierać i nagradzać te najciekawsze (tak tak – najciekawsze! Choć te najszybsze wcale nie są wykluczone). Żeby było ciekawiej – wybierać będziemy na bieżąco, spośród przejazdów otrzymanych do 7 dni od daty zakończenia rajdu “regularnego”. Być może kilka nagród “za szczególne osiągnięcia” dobierzemy jeszcze na zakończenie edycji ;)
  7. Ponieważ przede wszystkim chodzi o zabawę, to wybranego śladu trasy nie trzeba trzymać się supersztywno (niemniej warto!). Można np. pojechać w przeciwnym kierunku, zacząć i skończyć w innym miejscu (ale przez miasto startu i mety wypada przejechać), lekko sobie skrócić – albo też nieco wydłużyć, traktując trasę jako punkt wyjścia do większej wycieczki (gdzieniegdzie można nawet spróbować połączyć dwie trasy w jedną – i np. rozłożyć ją na 2-3 dni). Ważne jest, by przejazd miał wyraźny związek z którąś z proponowanych tras – i nie był przejazdem z domu na miejsce startu i z powrotem ;)

To chyba wszystko, ale jeśli czegoś brakuje, to dajcie znać – wyjaśnimy i w razie potrzeby uzupełnimy wpis :) A tymczasem… CZAS START !!

TRASY rajdów w porządku alfabetycznym (wg województw) i następnie chronologicznym (od najstarszego).

Plan trasyOpis
dolnośląskie
MiliczDolina Ba!ryczy
MiliczDolina Baryczy i Wzgórza Trzebnickie
Boguszów-GorceSudety Wałbrzyskie
kujawsko-pomorskie
TucholaTucholski i Wdecki Park Krajobrazowy
TucholaTucholski i Wdecki Park Krajobrazowy
OstromeckoNadwiślański i Chełmiński Park Krajobrazowy
TucholaBory Tucholskie
lubelskie
ZwierzyniecRoztocze i Kraina Chrząszcza
ZwierzyniecRoztocze i Kraina Chrząszcza
Janów PodlaskiKresy-Floresy od Bugu znaczone (na południe)
lubuskie
Ośno LubuskieUjście Warty (aż po Ośno)
Ośno LubuskieUjście Warty (aż po Ośno)
Krosno OdrzańskieNadodrzańskie Łąki Umajone (oraz Lasy)
łódzkie
WidawaMiędzyrzecze Warty i Widawki
WidawaMiędzyrzecze Warty i Widawki
Piotrków TrybunalskiSulejowski Park Krajobrazowy
Piotrków TrybunalskiTrybunałki Cieszanowickie
małopolskie
SkałaDolinki Krakowskie i Ojcowski Park Narodowy
SkałaMałe i duże kręcenie po Jurze I
MyśleniceBeskid Wyspowy
MyśleniceBeskid Wyspowy
mazowieckie
CelestynówMazowiecki Park Krajobrazowy
CelestynówŚwidrująco-Mazowiecki Park Krajobrazowy
PułtuskMiędzyrzecze Bugu i Narwi
PułtuskKurpie Białe nad Narwią
opolskie
Kup100brawski Park Krajobrazowy
Dobrzeń Wielki100brawski Park Krajobrazowy
NysaGóry Opawskie
podkarpackie
DynówPagórki i Dolinki Pogórza Przemysko-Dynowskiego
DybawkaGdybawki i Przemyślenia
Nowy ŻmigródBeskid Niski
DybawkaPogórze Przemyskie
podlaskie
GoniądzMiędzyrzecze Biebrzy i Narwi
GoniądzMiędzyrzecze Biebrzy i Narwi
SiemiatyczeKresy-Floresy od Bugu znaczone (na północ)
Siemiatycze (maraton)Wersja nieco wydłużona - opis w części powyżej, a w części pozostaje niespodzianką ;)
pomorskie
KartuzyKaszubski Park Krajobrazowy
KartuzyKaszubski Park Krajobrazowy
SłupskDolina Słupi
śląskie
Olsztyn k/CzęstochowyJura Częstochowska
Olsztyn k/CzęstochowyMałe i duże kręcenie po Jurze II
RacibórzCysterskie Kompozycje Krajobrazowe
świętokrzyskie
Zalew BorkówGóry Świętokrzyskie i Cisowsko-Orłowiński PK
DaleszyceGóry Świętokrzyskie i Cisowsko-Orłowiński PK
Skarżysko KamiennaSuchedniowsko-Oblęgorski Park Krajobrazowy
Skarżysko-K. / SuchedniówŚwiętokrzyski SKOS
warmińsko-mazurskie
PieckiKraina Pomniejszych Jezior Mazurskich
OlsztynekMazury Nieoczywiste
OlsztynPuszcza Napiwodzko-Ramucka
SzczytnoRównina Mazurska
wielkopolskie
MosinaRogaliny i Dezydery
CzarnkówDolina Noteci
CzarnkówDolina Noteci
zachodniopomorskie
DrawnoPolesie Drawsko-Drawieńskie
Połczyn-ZdrójPojezierze Drawskie
Białogardwkrótce!

Pomimo, iż w powyższej tabeli zebraliśmy ponad 50 różnych tras (one wszystkie się od siebie różnią – niektóre mniej, inne bardziej), to w trakcie sezonu coś jeszcze dołożymy – zwłaszcza dla województw z późniejszej części harmonogramu. Brakuje bowiem trasy dla Białogardu, zmianie być może ulegną trasy dla Raciborza, Słupska czy Krosna Odrzańskiego. Raczej bez większych modyfikacji przebiegną trasy dla Boguszowa-Gorc, Siemiatycz, Janowa Podlaskiego i Nysy (jeśli otworzą się granice).

Na koniec małe zastrzeżenie. Otóż niektóre z plików i opisów mają już ponad 3 lata. Przez ten czas “po drodze” mogły zajść drobne zmiany – choćby wyremontowana mogła zostać nawierzchnia na co bardziej wyeksploatowanych odcinkach. Ale mogła pojawić się również sygnalizacja świetlna, ronda, zmiany pierwszeństwa przejazdu, piękne i czasem bezużyteczne ścieżko-chodniki pieszo-rowerowe… Oprócz zwyczajnej ostrożności – prosimy mieć to również na uwadze ;)

I jeszcze kwestia techniczna odnośnie plików GPX ze śladem trasy. Wygląda na to, że po ostatnich zmianach dotyczących funkcjonowania Stravy nie można pobrać pliku nie posiadając konta i nie będąc zalogowanym (podobnie jest w wielu innych aplikacjach). Aby jednak swobodnie korzystać z aplikacji – a potem choćby przesłać nam ślad przejechanej trasy – wystarczy utworzyć bezpłatną, najprostszą wersję konta (można nawet pominąć podawanie większości danych “personalnych”). Komu ten pomysł absolutnie się nie podoba – może do nas napisać z prośbą o przesłanie pliku. Byle nie 5 minut przed wyjazdem, bo próba może się nie powieść ;)