Rajd VIII – woj. podkarpackie


Pogórze Przemyskie

Dybawka – nowy termin! – 19 lipca (start o g. 11)


Z podkarpackim etapem naszej zabawy wracamy na Pogórze Przemyskie! Na poszukiwania ukrytych przed codziennością malowniczych krajobrazów – dodatkowo okraszonych cieniem wysiłku i nutą sportowych emocji – wyruszymy spod słynącego z wyjątkowej urody Zamku w Krasiczynie. Planowana runda powiedzie drogami wciąż mało znanymi szerszej publiczności i niewątpliwie będzie należała do tych najbardziej wymagających. Jakkolwiek kilka solidnych podjazdów nie powinno stanowić zbyt wielkiej przeszkody nawet dla okazjonalnych kolarzy, to już tempo ich pokonywania może się tu bardzo różnić ;)

Oczywiście od każdej reguły są wyjątki – ale po kolei. Zacznijmy od tego, że łudząco podobna trasa stanowiła arenę naszych wesołych zmagań dwa lata temu. Skoro jednak pojawiła się możliwość pokazania nowych miejsc, to chętnie ją wykorzystamy do wprowadzenia drobnych urozmaiceń. W ten sposób z raz przejechanego już śladu odbijemy dwukrotnie i w efekcie zyskamy niemal 30 zupełnie odmiennych kilometrów. Ponadto, znacząco dzięki temu zwiększymy też udział odcinka przebiegającego po przepięknych drogach Nadleśnictwa Bircza (czyli poza oficjalnym ruchem samochodowym) oraz niewinnie podmienimy ze dwie górki ;) O jednej być może nawet ktoś gdzieś słyszał – oto bowiem na trasie rajdu pojawi się Kalwaria Pacławska!*

Mniejszych i większych hopek tego dnia nie zabraknie – umownie przyjmijmy, że na pełnym dystansie jest ich 9, a jedna fajniejsza od drugiej! Wszystkich opisywać nie będziemy, ale na przykład taka Kalwaria Pacławska trzyma sztywno i konkretnie (2,1 km, średnio 9%), a z kolei Arłamów – wręcz przeciwnie (10 km, śr. 3%). Przez nadleśnictwo w pobliżu Birczy (Ostra Kiczerka – 3,2 km, śr. 6%) wjazd odbywa się „schodkami” – trzykrotnie stawia do pionu, ale na „półpiętrach” można łapać oddech, a w razie potrzeby nawet napić się wody. Kawałek dalej pojawi się klasyczna serpentynka, od której rozpoczyna się Krępak (zwany również Korzeńcem – 2,2 km, śr. 6%). Z niewiadomych przyczyn jakby wolniej mija fragment z Olszan przez Zalesie, choć na 3,2 km „do zdobycia” jest ledwie 140 m wysokości (śr. 4,4%)… I na koniec pączek w maśle, czyli Mur na Dybawkę! To jest rampa, która sama wciąga! Raptem 300 metrów i jedynie 2 minutki mięciutkiego kręcenia – przy akompaniamencie dopingu i nawoływań (żeby tak już może kończyć, bo kuchnia stygnie!)

W końcowym rozrachunku długość trasy w wersji podstawowej wyniesie ok. 115 km (ok. 2.000m całkowitego przewyższenia). Dla poszukujących wyzwań nieco mniejszego kalibru dostępny będzie też wariant skrócony do 77 km i pozbawiony największych trudności (łącznie nieco ponad 1.000m przewyższenia).

*Kalwaria Pacławska jest podjazdem bardzo wymagającym – wszystkim Frajdowcom Rekreacyjnym proponujemy pominięcie tego podjazdu i na tym odcinku przejazd trasą wariantu MINI.

Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników na posiłek regeneracyjny, dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji (stroje kolarskie, potówki, czapeczki, buffy, rękawki, skarpetki, t-shirty, bidony…)

Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:

  • pierwszorzędne stroje i akcesoria kolarskie z kolekcji zaprojektowanej specjalnie na nasze Rajdy przez MARTOMBIKE,
  • przeciwsłoneczne okulary spod znaku sportowej elegancji od GOGGLE,
  • wytrzymałe i nieznoszące przebić opony Deli Tire,
  • poręczne i przydatne uchwyty na telefon FINN, na co dzień do kupienia w AlpinBIKE,
  • pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Sołectwa Dybawka :)

UWAGA!

Na kilka dni przed rajdem powyższy opis zostanie uzupełniony o szereg informacji praktycznych, a przebieg trasy zostanie potwierdzony. Ponadto, zarejestrowani Uczestnicy na podany adres e-mail otrzymają stosowny komunikat organizacyjny.

Podane niżej plany tras mają charakter orientacyjny i mogą ulec modyfikacjom, m.in. ze względu na ewentualne prace drogowe czy zmiany w organizacji ruchu.Dystans: 115 km, łączne przewyższenie: ok. 2.000 mDystans MINI: 77 km, łączne przewyższenie: ok. 1.100 m

[wersja MINI przeznaczona jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na pełny dystans!]