Rajd V – woj. łódzkie


Trybunałki Cieszanowickie

Piotrków Trybunalski – nowy termin! – 1 sierpnia (start o g. 11)

Baza rajdu: Hala „Relax”, OSiR Piotrków Trybunalski, al. 3 Maja 6b (parkingi i wejście również od ul. Batorego)

Na łódzki etap naszego cyklu zapraszamy ponownie w okolice Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Tym razem jednak w rolach głównych wystąpią zupełnie inni, o wiele mniej znani bohaterowie – pełen uroku Zalew Cieszanowice i łagodnie meandrująca, wszędobylska Luciąża. Wzdłuż Pilicy owszem też pognamy, ale nie będziemy jej przekraczać – podobnie jak i Zalewu Sulejowskiego. Elementów wspólnych z poprzednią edycją kilka jednak będzie. Po pierwsze – spotykamy się w Piotrkowie Trybunalskim – bogatym historycznie mieście wielu kultur, zabytkowych kamienic i często goszczących ekip filmowych. A co najważniejsze z punktu widzenia kolarstwa amatorskiego – mieście położonym nad… Stravą [tudzież Strawą]. Po drugie – bazą rajdu będzie sprawdzona w bojach i położona niemal w samym centrum hala OSiR RELAX. I wreszcie po trzecie – niektóre odcinki trasy również się powtórzą! Choć zazwyczaj pojedziemy nimi… w przeciwnym kierunku :)

Jazdę „w drugą stronę” rozpoczniemy już od startu, bowiem pierwsze kilometry poprowadzą przez Zalesice do Przygłowa [co prawda ul. Zalesicka planowana jest do remontu, ale możliwe, że się z tym remontem „rozminiemy” – w przeciwnym razie wytyczymy objazd]. Prawdziwa zabawa rozpocznie się po ok. 11 km, gdy tablice wskażą drogę na Przedbórz – niedawno odnowioną, niespecjalnie uczęszczaną, a do tego bardzo malowniczą. W powietrzu może roznosić się klimat Pilicy, która momentami będzie niemal w zasięgu wzroku – jednak z trasy pozostanie zdaje się niewidoczna. Sielanka potrwa przez 20 czy nawet więcej kilometrów, bo w Ręcznie wydarzy się tyle, że kompasy przybiorą kierunek zachodni – „główną” drogę przyjdzie opuścić dopiero w Trzepnicy. Tam też zacznie zmieniać się krajobraz – trawy staną się gęstsze, drzewa wyższe, a ptaki donioślejsze ;) Będzie to nieodzowny sygnał, że w bardzo naturalnym i przyjemnym dla oka otoczeniu zbliża się Zalew Cieszanowice. Ponieważ na licznikach stuknie 50-ty kilometr, to w jakimś ładnym miejscu postawimy tam bufet – najchętniej na niewielkim parkingu tuż przed zaporą. Co ciekawe – różnych oczek wodnych czy stawów w okolicy nie brakuje, więc w słoneczny dzień mogą mrugać zaczepnie ;)

Po 61 km nastąpi rozdział tras – wersja MINI klucząc dalej wzdłuż Luciąży podąży bocznymi drogami do Piotrkowa, a wersja podstawowa uda się na dalsze zwiedzanie. Po części wśród lasów, po części wśród łąk – peleton dziwnym zbiegiem okoliczności trafi z powrotem na skrzyżowanie w Przygłowie, by stamtąd rozpocząć liczące 27 km kołowanie w kierunku finiszowej kreski. I choć przyrodzie na atrakcyjności nie ubędzie, to zazwyczaj na tym etapie powoli zacznie ona tracić na znaczeniu. U jednych pewnie włączy się tryb przetrwania („aby dojechać”), u drugich z kolei zaczną rosnąć prędkości – na przedostatnim odcinku oliwy do ognia może też dolewać sąsiedztwo „rozpędzonej” drogi ekspresowej, choć akurat w tym rejonie trasa rajdu ma charakter dość techniczny, z kilkoma nagłymi zakrętami. Ostatnie 3,5 km to już klasyczna prosta, na której zapewne „będzie się działo”!

Jeśli zaplanowany przebieg trasy się potwierdzi (w związku z zapowiadanymi remontami mogą nastąpić niewielkie odchylenia), to w wersji podstawowej dystans wyniesie niespełna 117 kilometrów. Jak na charakterystykę regionu przystało, na trasie próżno szukać podjazdów czy choćby większych wzniesień. Niemniej profil na stravie podpowiada, że tak zupełnie płasko nie będzie, bo droga lubi iść w 1-2% nachyleniu. Wersja przygotowana dla amatorów jazdy czysto rekreacyjnej będzie krótsza o 33 km i wyniesie 84 km.

Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników na posiłek regeneracyjny, na dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji (stroje kolarskie, potówki, czapeczki, buffy, rękawki, skarpetki, t-shirty, bidony…)

Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:

  • pierwszorzędne stroje i akcesoria kolarskie z kolekcji zaprojektowanej specjalnie na nasze Rajdy przez MARTOMBIKE,
  • przeciwsłoneczne okulary spod znaku sportowej elegancji od GOGGLE,
  • wytrzymałe i nieznoszące przebić opony Deli Tire,
  • poręczne i przydatne uchwyty na telefon FINN, na co dzień do kupienia w AlpinBIKE,
  • pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta Piotrków Trybunalski :)

UWAGA!

Na kilka dni przed rajdem powyższy opis zostanie uzupełniony o szereg informacji praktycznych, a przebieg trasy zostanie potwierdzony. Ponadto, zarejestrowani Uczestnicy na podany adres e-mail otrzymają stosowny komunikat organizacyjny.

Podane niżej plany tras mają charakter orientacyjny i mogą ulec modyfikacjom, m.in. ze względu na ewentualne prace drogowe czy zmiany w organizacji ruchu.Dystans: 117 km (w tym 3,5 km dojazdu z finiszu do bazy rajdu); łączne przewyższenie: ok. 450 mDystans MINI: 84 km; łączne przewyższenie: ok. 350 m

[wersja MINI przeznaczona jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na pełny dystans!]