Rajd I – woj. kujawsko-pomorskie


Bory Tucholskie

Tuchola – nowy termin! – 20 czerwca (start o g. 11)

Baza rajdu: Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Warszawska 17Z A C Z Y N A M Y !!

Na premierowy rajd IV edycji „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy na skraj Tucholskiego Parku Krajobrazowego! Tamtejsze lasy – a w zasadzie „bory” – od jakiegoś czasu przyciągają nas magnetycznie i do tego nieustannie. Często gęste i głębokie, a przy tym wyjątkowo spokojne i intensywnie pachnące – oby tym razem zapachniały wiosną! Do etapu kujawsko-pomorskiego już po raz trzeci przystąpimy z niezwykle gościnnej dla nas Tucholi, która w tym roku świętuje 100-lecie powrotu do Ojczyzny.

Rejony Borów Tucholskich odwiedzamy bardzo chętnie z kilku co najmniej powodów. O wspomnianych wyżej walorach przyrodniczych pisać by można długo, ale i tak nic nie zastąpi wrażeń towarzyszących podczas jazdy. A jeździ się bardzo przyjemnie również dlatego, że na większości bocznych dróg ruch samochodowy jest sporadyczny. Co więcej – ku naszej uciesze – systematycznie przybywa świeżo odnowionych asfaltów, dzięki czemu można komfortowo śmigać nie tylko po znanych już szlakach, ale też odkrywać co raz to nowe obszary. Podobnie będzie i tym razem – nasza runda została wzbogacona o kolejne ciekawe odcinki i nabrała nieco innego kształtu.

Tym razem z Tucholi wyruszymy więc na południe, w kierunku Sępólna, choć tak naprawdę chodzi o to, żeby „nawinąć” pod Gostycyn. Wyjazd drogą wojewódzką powinien mieć charakter rozgrzewkowy, a przede wszystkim być uważny i ostrożny. W ten sposób po ok. pół godzinie rajd rozpocznie się na dobre – w terenie mało uczęszczanym, po bardzo dobrym asfalcie i w lekko falującym, otwartym krajobrazie okolic Przyrowej. Po krótkiej wizycie w Gostycynie, który na tej trasie urasta niemal do rangi „węzła komunikacyjnego”, puścimy się przez Piłę-Młyn i Zamrzenicę w lasy i jeziora wzdłuż biegu rzeki Brdy. Tak dojedziemy do Klonowa – gdzie dołączy poprowadzona skrótem wersja MINI – i dalej pod osłoną zieleni w kierunku Świekatowa, gdzie ku pewnemu zaskoczeniu wybije już połowa dystansu i będzie czekał regeneracyjny pit-stop. Druga część trasy to zupełnie nowy asfalt z Błądzimia do Lniana, a następnie absolutnie ulubiony fragment, czyli „kołysanka” Wierzchy-Zdroje-Trzebciny i 20-kilometrowa finałowa prosta przez rozszumiane Bory Tucholskie, z subtelnym finiszem na rogatkach Miasta.

W wersji podstawowej dystans rajdu wyniesie 111 przeważnie płaskich kilometrów (plus 2 km powrotne na bazę rajdu) – kilka niewielkich wzniesień również się przytrafi, ale niektóre mogą nawet pozostać niezauważone ;) W wersji skróconej dystans „oficjalnie” wyniesie 93 km, ale w razie potrzeby można go jeszcze zmniejszyć do 86 km (zainteresowanych takim rozwiązaniem prosimy o kontakt – podeślemy stosowny plik .gpx i mapkę). Wariant MINI wyruszy z Tucholi inną trasą – po drodze rowerowej do Szumiącej, a następnie nowym asfaltem przez Bysławek do Klonowa, gdzie trasy się połączą.

Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników na posiłek regeneracyjny przygotowany przez Panie Czarodziejki z lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich, na dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji (stroje kolarskie, potówki, czapeczki, buffy, rękawki, skarpetki, t-shirty, bidony…)

Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:

  • pierwszorzędne stroje i akcesoria kolarskie z kolekcji zaprojektowanej specjalnie na nasze Rajdy przez MARTOMBIKE,
  • przeciwsłoneczne okulary spod znaku sportowej elegancji od GOGGLE,
  • wytrzymałe i nieznoszące przebić opony Deli Tire,
  • poręczne i przydatne uchwyty na telefon FINN, na co dzień do kupienia w AlpinBIKE,
  • pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta i Gminy Tuchola :)

UWAGA!

Na kilka dni przed rajdem powyższy opis zostanie uzupełniony o szereg informacji praktycznych, a przebieg trasy zostanie potwierdzony. Ponadto, zarejestrowani Uczestnicy na podany adres e-mail otrzymają stosowny komunikat organizacyjny.

Podane niżej plany tras mają charakter orientacyjny i mogą ulec modyfikacjom, m.in. ze względu na ewentualne prace drogowe czy zmiany w organizacji ruchu.Dystans: 111 km; łączne przewyższenie: ok. 500 mDystans MINI: 93 km; łączne przewyższenie: ok. 400 m

[wersja MINI przeznaczona jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na pełny dystans!]