Rajd VI – woj. lubuskie


Nadodrzańskie Łąki Umajone (oraz Lasy) – Krosno Odrzańskie, 12 maja 2019 r. (start o g. 11)

Baza rajdu: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krośnie Odrzańskim, ul. Pułaskiego 3

 

Na sielankową rowerową majówkę zapraszamy do prastarego miasta tkaczy, czyli do Krosna Odrzańskiego! Spotkamy się w otoczeniu majestatycznych mostów, wałów czy przeróżnych nadrzecznych budowli i wyruszymy na szczegółowe rozpoznanie Lubuskiego Zaplecza Piknikowego – czyli okolicznych atrakcji, w które warto zapuścić się z koszyczkiem nie tylko na bidon ;)

Dokąd konkretnie skierujemy nasze koła i siodełka? Ze względu na prowadzone i planowane prace drogowe pierwotna trasa zmieniła się dość istotnie, a tytułowe „Nadodrzańskie Łąki Umajone” rozpościerać się będą między Krosnem Odrzańskim a Cybinką (najpierw w bezpośredniej bliskości Odry, a w drodze powrotnej – nieco bardziej na północ). W rzeczywistości trasa przebiegać będzie więc drogami Puszczy Rzepińskiej, stąd też w nazwie rajdu pojawił się dopisek „oraz Lasy”. Niewątpliwym atutem tej lokalizacji jest jej spokojne i malownicze położenie w pewnym oddaleniu od gęściej zaludnionych obszarów. Gdyby tylko zapuścić się nieco dalej od szosy, to naturalnym środowiskiem byłyby torfowiska czy mokradła. Nie brakuje tu jezior i jeziorek, niekiedy połączonych kanałami z Odrą lub płynącą tu centralnie Pliszką.

Będzie to więc znakomita sposobność, by nacieszyć oczy urokami pachnącego wiosną krajobrazu i odpocząć po trudach tygodnia – lub zaplanowanego dzień wcześniej rajdu dolnośląskiego ;). Chyba, że ktoś będzie wypoczęty, a niedzielę lubi spędzać na sportowo – wówczas będzie okazja pomknąć na 120-kilometrową trasę w wesołym towarzystwie rowerzystów przywykłych do żwawego przebierania nogami. I choć spieszyć się nie ma dokąd, to pewnie emocjonującej rywalizacji nie zabraknie. Generalnie rajd będzie miał łagodny przebieg (co nie oznacza, że zupełnie płaski), a dla zainteresowanych nieco krótszym dystansem mamy w rezerwie wersję MINI liczącą nieco ponad 80 km.

 

Dystans: 122 km; łączne przewyższenie: ok. 400 m (płasko)

 

Wersja MINI: 82 km; łączne przewyższenie: ok. 300 m (płasko)

[wersja MINI przeznaczona jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na pełny dystans!]

Uwaga! Powyższe mapy przedstawiają plany tras i mają charakter orientacyjny (szczegóły mogą ulec pewnym zmianom np. ze względu na stan nawierzchni po zimie, prowadzone prace remontowo-budowlane czy wprowadzone objazdy). Trasy w ostatecznym kształcie potwierdzimy na ok. tydzień przed rajdem. Trasy będą oznakowane strzałkami na asfalcie.

 

Niniejszy opis zostanie jeszcze uzupełniony o dodatkowe informacje organizacyjne i techniczne, a być może także zaktualizowany. Po jego ostateczne brzmienie warto tu zaglądnąć na kilka dni przed rajdem (ponadto każdy zarejestrowany Uczestnik otrzyma pocztą elektroniczną stosowny komunikat organizacyjny).

Przejdź do REJESTRACJI