Rajd VII – woj. podkarpackie


/

Beskid Niski – Nowy Żmigród, 1 czerwca 2019 r. (start o g. 11)

W samym sercu Beskidu Niskiego, u bram Magurskiego Parku Krajobrazowego, leży nasza tegoroczna podkarpacka perełka – Nowy Żmigród. Do tej niewielkiej, aczkolwiek pięknie położonej miejscowości zapraszamy Was w ustawowo najprzyjemniejszy dzień roku, czyli w Dzień Dziecka ;) To właśnie tam rozpoczniemy dwudniowe manewry w lasach, górach i dolinach Polski południowej – i jednocześnie najbardziej wymagający weekend edycji 2019!

Po dwóch niezwykle udanych rajdach zorganizowanych na Pogórzu Przemyskim trochę korci, by o tegorocznej trasie napisać przez pryzmat porównania. Ale choć „tu i tam pagóry”, to wyraźnych analogii brak – więc takie porównania większego sensu nie mają. Najważniejsze, że Beskid Niski także oferuje fantastyczne krajobrazy oraz możliwość poprowadzenia niezmiernie ciekawej i zróżnicowanej rundy. Profil i suma przewyższeń sugerują mniej wspinania niż w poprzednich edycjach, a subiektywne wrażenia wydają się potwierdzać, że choć łatwo nie będzie, to pewnie nadzwyczaj ciężko również nie. Po spokojnej, acz solidnej rozgrzewce następować będą zarówno krótkie i sztywniejsze hopki (szczególnie w pierwszej części, od Dukli do Rymanowa), jak i dłuższe, ale łagodniejsze podjazdy (np. koronny Królik Polski / Szklary czy Mszanka). Maksymalnie otrzemy się o granicę 600 m n.p.m., czyli znowu nie taki ten Beskid Niski! Oczywiście nie zabraknie też zjazdów – takich przyjemnych, z wiatrem delikatnie muskającym strudzone oblicze, ale też i bardziej technicznych – ze skupionym wzrokiem i palcami czujnie opartymi na klameczkach. Z jednej strony czeka nas sanatoryjny gwar, czyli Polska Kurortowa (Iwonicz Zdrój, Rymanów Zdrój), a z drugiej – przysłowiowy „koniec świata”, świdrująca głusza i leśne ostępy (oraz Straż Graniczna przebrana za niedźwiedzie – czy może odwrotnie?…).

Dla kogo dystans rzędu 112 km / 1600 m przewyższenia okaże się zbyt dużym wyzwaniem, ten będzie mógł skorzystać z wersji nieco łatwiejszej i skróconej do ok. 80 km.

 

Dystans: 112 km; łączne przewyższenie: ok. 1.600 m

 

Wersja MINI: 80 km; łączne przewyższenie: ok. 1.200 m

[wersja MINI przeznaczona jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na pełny dystans!]

Uwaga! Powyższe mapy przedstawiają plany tras i mają charakter orientacyjny (szczegóły mogą ulec pewnym zmianom np. ze względu na stan nawierzchni po zimie, prowadzone prace remontowo-budowlane czy wprowadzone objazdy). Trasy w ostatecznym kształcie potwierdzimy na ok. tydzień przed rajdem. Trasy będą oznakowane strzałkami na asfalcie.

 

Niniejszy opis zostanie jeszcze uzupełniony o dodatkowe informacje organizacyjne i techniczne, a być może także zaktualizowany. Po jego ostateczne brzmienie warto tu zaglądnąć na kilka dni przed rajdem (ponadto każdy zarejestrowany Uczestnik otrzyma pocztą elektroniczną stosowny komunikat organizacyjny).

Przejdź do REJESTRACJI