Rajd VI – woj. świętokrzyskie


Świętokrzyski SKOS

Skarżysko-Kamienna – Suchedniów – nowy termin! – 2 sierpnia (start o g. 11)

W naszym Cyklu czas na pagórki! Na 6. etap w tegorocznej edycji zapraszamy w Świętokrzyskie, a wydarzenie po raz pierwszy w historii będzie miało dwóch Gospodarzy – rozpoczniemy bowiem w Skarżysku-Kamiennej, a zakończymy w sąsiednim Suchedniowie. Zamiast jednak kilkukilometrowej wycieczki „na kiełbaskę”, zafundujemy sobie solidną pętlę łączącą te dwa miasta. Od pierwszych liter granicznych punktów tej pętli wziął się po części tytułowy SKOS – trasa w dużej mierze przebiega bowiem po terenie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, a więc brakującym elementem układanki jest leżącym na drugim krańcu i jakże romantycznie brzmiący Oblęgór.

Ale ten SKOS nie wziął się znowu tak zupełnie znikąd, albowiem tym rajdem zainicjujemy tegoroczne zmagania z urokami bardziej pofałdowanego krajobrazu. Ponieważ zaczynać należy ostrożnie, to skala trudności będzie umiarkowana – z przyjemnym przewyższeniem rzędu 1.000 m na całym dystansie. Runda w dużym stopniu będzie nawiązywała do tej zeszłorocznej, a w bardzo dużym – do tego jak zeszłoroczna miała faktycznie wyglądać (w ostatniej chwili musieliśmy bowiem zamienić kierunek początku i zakończenia). Przed Wami zatem trasa jak ją autor stworzył, choć… przez rok czasu jednocześnie dojrzał, by nieco uatrakcyjnić ostatnie kilometry ;)

Początek tym razem będzie bardzo spokojny, iście rozgrzewkowy. W zasadzie aż do Odrowążka – czyli przez pierwsze 20 km – będzie niemal płasko, choć uważni cykliści pewnie odnotują, że wysokość będzie powolutku acz systematycznie rosła. Kolejna „dycha” to słynna już prosta przez Szałas do Samsonowa – z jednym podjazdem, dwoma pagórkami i… dwoma zakrętami. Przy dobrej pogodzie ten prowadzący gęstym lasem fragment jest na swój sposób fascynujący, albowiem jasną nitkę asfaltu widać na dobrych kilka kilometrów wprzód (przy okazji podjazdy wyglądają na bardziej złowrogie niż faktycznie są). Następny odcinek na tle pozostałych niczym nadzwyczajnym się nie wyróżnia, choć trudno odmówić uroku sielankowemu widoczkowi na Zalew Umer, czy serii skrzyżowań w Kostomłotach (prosimy uważać!). Dla uatrakcyjnienia tej części rajdu postawimy wczesny bufet, a chwilę później wersja MINI odbije przygotowanym wcześniej skrótem. W wersji podstawowej przyjdzie natomiast bliżej poznać łagodny krajobraz w rejonie Promnika i Strawczyna. Być może na gościnne występy zawita też regionalny produkt turystyczny, czyli kielecki wiatr. Hasło, by powoli zacząć wracać powinno paść za Rudą Strawczyńską. Łatwo powiedzieć – trudniej uczynić. Co prawda przez Hucisko pójdzie jeszcze pewnie z blatu i rozpędem, ale Oblęgór (zwany również Widomą) oznacza kilka minut radosnego udeptywania małej tarczy (100 m przewyższenia na 1,5 km podjazdu). Przyspieszony oddech warto uspokoić rozważnym zjazdem, a następnie przez obrzeża Przyjma i Ćmińska skierować koła w kierunku odwiedzonego już wcześniej Samsonowa – i dalej pomknąć do Zagnańska, skąd do finiszowej kreski pozostaną 23 zmyślne kilometry. Skala trudności nie będzie tu oczywiście nadzwyczajna (szczególnie, że ponad połowę będą stanowić zjazdy), ale okazji by stanąć chwilę w korbach i wylać nieco potu z pewnością nie zabraknie, a wielbiciele interwałów, bardziej technicznych fragmentów i urozmaiceń wszelkiej maści powinni być usatysfakcjonowani ;)

W wersji podstawowej długość trasy wyniesie 110 km – plus jeszcze 10 na komunikację między Skarżyskiem-Kamienną a Suchedniowem. Dla zwolenników wersji MINI – czyli amatorów jazdy czysto rekreacyjnej – do pokonania będzie 30 km mniej. Łączne przewyższenia wyniosą odpowiednio nieco ponad 1000 lub ok. 700 m.

Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników na posiłek regeneracyjny, dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji (stroje kolarskie, potówki, czapeczki, buffy, rękawki, skarpetki, t-shirty, bidony…)

Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:

  • pierwszorzędne stroje i akcesoria kolarskie z kolekcji zaprojektowanej specjalnie na nasze Rajdy przez MARTOMBIKE,
  • przeciwsłoneczne okulary spod znaku sportowej elegancji od GOGGLE,
  • wytrzymałe i nieznoszące przebić opony Deli Tire,
  • poręczne i przydatne uchwyty na telefon FINN, na co dzień do kupienia w AlpinBIKE,
  • pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miast Skarżysko-Kamienna i Suchedniów :)

UWAGA!

Na kilka dni przed rajdem powyższy opis zostanie uzupełniony o szereg informacji praktycznych, a przebieg trasy zostanie potwierdzony. Ponadto, zarejestrowani Uczestnicy na podany adres e-mail otrzymają stosowny komunikat organizacyjny.

Podane niżej plany tras mają charakter orientacyjny i mogą ulec modyfikacjom, m.in. ze względu na ewentualne prace drogowe czy zmiany w organizacji ruchu.Dystans: 110 km; łączne przewyższenie: ok. 1.050 mDystans MINI: 80 km, łączne przewyższenie: ok. 700 m

[wersja MINI przeznaczona jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na pełny dystans!]