Rajd I – woj. warmińsko-mazurskie


Puszcza Napiwodzko-Ramucka – Olsztyn, 13 kwietnia 2019 r. (start o g. 11)

Baza rajdu: CRS Ukiel, ul. Kapitańska 23, Olsztyn

/

Na premierowy rajd III Edycji „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zawitamy… ponownie do Olsztyna! Tym razem jednak zamiast na częstochowską Jurę – zapraszamy wprost do Stolicy Warmii i Mazur, gdzie spotkamy się w otoczeniu obudzonych wczesną wiosną jezior. Radzimy przyjrzeć im się dobrze, bo na trasie blasku połyskujących wód nie uświadczymy zbyt wiele. Będą za to piękne i dobrze utrzymane drogi poprowadzone gęstym warmińskim lasem. Zahaczymy też o Mazury – w znanej i lubianej przez szosowców odsłonie.

Dzięki gościnności Gospodarza rajdu, czyli Miasta Olsztyna, za bazę posłuży nam Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” – przepięknie położone i wyposażone w przeróżne udogodnienia. Będzie to zatem jedna z tych lokalizacji, gdzie można fajnie spędzić czas zarówno przed, jak i po zawodach – a nie zabraknie też atrakcji dla osób towarzyszących i przywiezionych autokarami kibiców ;) Jedyną niedogodnością może okazać się dojazd (a następnie powrót) z trasy właściwej rajdu, ale i tu postaramy się, by tych kilka dodatkowych kilometrów okazało się doświadczeniem przyjemnym, a nie kłopotliwym.

Jak przystało na początek sezonu, runda nie będzie przesadnie wymagająca – z pewnością łatwiejsza od tej zeszłorocznej (choć wliczając kilometry dojazdowe – nieco dłuższa). Docelowo zaproponujemy dwa dystanse – podstawowy (o długości ok. 115 km) i skrócony (o długości ok. 90 km), choć w rezerwie będziemy mieć jeszcze trzeci (ok. 55 km, na wypadek „niespodziewanych okoliczności”). Po honorowym przejeździe przez miasto, zabawę tak „na serio” rozpoczniemy w okolicach Bartąga. Skorzystamy z popularnej wśród okolicznych Szosowców „Butrynówki” i pomkniemy pełną uroku leśną drogą hen-hen na południe, aż po… No właśnie – po dalszy kraniec jez. Omulew na pewno. Jeśli nawierzchnia pozwoli, będziemy chcieli skrócić skręcając na Rezerwat Źródeł Rzeki Łyny. Jeśli nie – posilimy się dodatkową porcją leśnych korzonków i dołożymy te 10 dodatkowych kilometrów przez Napiwodę i Nidzicę. Po dojechaniu do dawnej „siódemki” obierzemy stery na goszczący nas raptem pół roku wcześniej Olsztynek (więc może się w oku zakręcić łezka wspomnień) i stamtąd, po drodze składającej się z kilku nieprzystających do siebie fragmentów, przez Gryźliny, Stawigudę i Dorotowo skierujemy się ku mecie zlokalizowanej na przedmieściach Olsztyna (ostatnie kilometry nad Ukiel będą już luźne i rozjazdowe).

 

Dystans pełny: 115 km; łączne przewyższenie: ok. 700 m

 

Wersja MINI: 89 km; łączne przewyższenie: ok. 600 m

[wersja MINI przeznaczona jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na pełny dystans!]

Uwaga! Powyższe mapy przedstawiają plany tras i mają charakter orientacyjny (szczegóły mogą ulec pewnym zmianom np. ze względu na stan nawierzchni po zimie, prowadzone prace remontowo-budowlane czy wprowadzone objazdy). Trasy w ostatecznym kształcie potwierdzimy na ok. tydzień przed rajdem. Trasy będą oznakowane strzałkami na asfalcie.

 

Tyle tytułem wprowadzenia i nakreślenia naszych zamiarów co do premierowej trasy. Niniejszy opis zostanie jeszcze uzupełniony o dodatkowe informacje organizacyjne i techniczne, a być może także zaktualizowany. Po jego ostateczne brzmienie warto tu zaglądnąć na kilka dni przed rajdem (ponadto każdy zarejestrowany Uczestnik otrzyma pocztą elektroniczną stosowny komunikat organizacyjny).

Przejdź do REJESTRACJI