Rajd XII – woj. opolskie


Stobrawski Park Krajobrazowy – Dobrzeń Wielki, 5 sierpnia 2018 (start o g. 11)

 

Dystans pełny: 125,5 km; łączne przewyższenie: ok. 300 m (płasko)

 

Dystans MINI: 81 km; łączne przewyższenie: ok. 200 m (płasko)

 

Podobnie jak w poprzednim roku, na rajd w woj. opolskim zapraszamy do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego – obszaru wpisanego w romb, którego wierzchołkami są Opole, Brzeg, Namysłów oraz Kluczbork. Po jego południowo-zachodniej ścianie niespiesznie płynie sobie Odra, pośrodku leży Pokój, a na północno-wschodnim krańcu czekają Czaple – Stare i Wolne. Mimo bliskości jednego z największych bloków energetycznych w kraju (czyli Elektrowni Opole), okolica jest zdumiewająco spokojna – gęstych zabudowań czy większego przemysłu tam brak. W krajobrazie dominują malownicze pola i łąki oraz lasy, które potrafią być tak gęste, że nietrudno zatopić się w ich czeluściach. Nie brakuje też dzikiej zwierzyny, o czym regularnie przypominają borsuki apelujące o ostrożną jazdę z rozstawionych wzdłuż szosy oryginalnych znaków drogowych. Przy odrobinie uwagi  – oprócz szumu wiatru i opon – do uszu Uczestników powinny docierać przeróżne odgłosy, jak choćby ptasie trele czy cykanie świerszczy. Natomiast zwolennikom otwartych przestrzeni powodów do radości powinny szczególnie dostarczyć okolice Świerczowa czy Stobrawy.

Zeszłoroczna trasa została poddana pewnym modyfikacjom, a można nawet przyjąć, że przygotowaliśmy dwie trasy, które pokrywają się odcinkami. Pewne zmiany podyktowane są przeniesieniem miejsca startu – tym razem spotykamy się w jednym z większych ośrodków Regionu SPK, czyli w Dobrzeniu Wielkim, który poprzednio… ominęliśmy sprytnym skrótem ;) Inaczej też pojedziemy przez „Puszczę” na odcinku od Wołczyna do Zagwiździa – zamiast najkrótszą drogą przez Wierzchy i Grabice, trasa prowadzi przez Bogacicę i Budkowice. W ten sposób zyskujemy nowe widoki i perspektywę całego rajdu, a także lepszą nawierzchnię w kilku punktach. Owszem – dokładamy kilometrów i sprawiamy, że w „pełnej wersji” rajd należy do zdecydowanie najdłuższych w tegorocznej edycji [co zapewne ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników], ale jednocześnie są to niemal najbardziej płaskie kilometry, jakie można sobie wyobrazić. W dalszym ciągu trasa pozostaje niezwykle łatwa w nawigowaniu – punktów zmiany kierunku ruchu jest raptem kilka, a „lewoskręty” są zaledwie dwa!

Gdyby jednak „pełnowymiarowa” runda miała okazać się ze względu na całkowity dystans wyzwaniem zbyt wymagającym – dostępny będzie wyraźnie krótszy wariant. Krajobrazowo być może nawet piękniejszy, bardziej intrygujący i „dziki” – z rzadka odwiedzający wsie, osady i szeroko rozumianą cywilizację. Jakkolwiek wersja ta charakteryzuje się nieco gorszą nawierzchnią, to przy prędkościach rzędu 20-25 km/h (i przy często zerowym ruchu samochodowym) sporadyczne omijanie dziur czy nierówności nie powinno być specjalnie uciążliwe. W nagrodę będzie można za to zajrzeć do Paryża, nieopodal którego czai się Zawiść (z racji pogodnego charakteru Rajdów – my jednak wybieramy Święciny).

Po rajdzie zapraszamy na posiłek regeneracyjny, po pamiątkowe medale za uczestnictwo, na dekorację i wręczenie nagród w rozmaitych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku” – będą stroje kolarskie, potówki, czapeczki, buffy, rękawki, skarpetki, t-shirty, bidony… – wszystko z naszej kolekcji ;) [UWAGA – nie prowadzimy sprzedaży wysyłkowej!]

Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:

 

UWAGA! W tygodniu poprzedzającym rajd podamy jeszcze garść informacji techniczno-organizacyjnych. Zarejestrowani Uczestnicy otrzymają ponadto szczegółowy komunikat startowy.