Rajd XII – woj. wielkopolskie




Kraina Stu Jezior

Baza rajdu: Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

Dystans Podróżniczy: Start g. 9 (rejestracja 8:30-8:45)

Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:10-10:30)


Na finał tegorocznej edycji „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy do Wielkopolski! Gospodarzem etapu będzie Gmina Międzychód, a bazą rajdu – pięknie położone i zdecydowanie warte odwiedzenia Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Wasze koła skierujemy natomiast wgłąb wyjątkowej Krainy Stu Jezior, która tak malowniczo rozpościera się na terenie i wokół Powiatu Międzychodzkiego 🤩

Sercem przygotowanej na tę okoliczność trasy jest Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie wraz z leżącą na północy Puszczą Notecką i swobodnie płynącą wzdłuż niej rzeką Wartą. Na podstawie dotychczasowych wizyt bez cienia wątpliwości przyznajemy, że jest to jeden z najciekawszych i najcenniejszych przyrodniczo obszarów Wielkopolski. Z kolarskiego punktu widzenia dodatkową atrakcją jest fakt, że obok typowych dla województwa odcinków zupełnie płaskich – dla równowagi pojawiają się lekko i przyjemnie falujące pagóreczki, które powinny dodać szczyptę pikanterii do zapowiadanej w kuluarach sportowej rywalizacji ;)

Kilka zupełnie sympatycznych wzniesień czeka na Was już tuż po starcie w Mniszkach, a następnie w rejonie Kurnatowic czy Prusimia (będą zatem pewnie czekać też i na powrocie!). Z kolei mianem najdłuższego i najpiękniejszego „płaskownika” w okolicy cieszy się wiodący w większości lasem 26-kilometrowy fragment z Sierakowa do Wronek – przy tej okazji tam i z powrotem przekroczymy sobie Wartę, a nawet urządzimy mały pik-nik (znaczy pit-stop). Na południe od Warty nie brakuje odcinków, które oprócz romantycznych westchnień swoim ukształtowaniem pompują dodatkowe endorfiny i adrenalinę – a nawet zachęcają do dynamicznej jazdy. Naszym faworytem jest tu „pętelka na Pniewy” (czyli przez Białokosz w jedną, a przez Mościejewo w drugą stronę), ale takich perełek jest więcej i każdemu śmiało może spodobać się co innego. Jeśli wierzyć przewodnikom, to najładniejszy i najbardziej rozległy widok roztacza się ze wzgórza za Łężeczkami – tylko trzeba dobrze wyciągać szyję, bo punkt obserwacyjny znajduje się kilkanaście metrów na lewo od drogi… Na szczęście w przeważającej większości przypadków wystarczy po prostu jechać z odpowiednio otwartymi oczami, a krajobrazowe smaczki znajdą Was same :)

Bardzo wiele dobrego oferuje też Pętla Podróżnicza – świetnie jedzie się zarówno do Miedzichowa (pierwsze 27 km), jak i z Trzciela do Bobowicka (i dalej na Pszczew – razem 30 km). Wisienką na korbie jest 5-kilometrowy fragment do Świechocina, a ceną za te frykasy – przymus jazdy po drodze pieszo-rowerowej między Miedzichowem a Trzcielem oraz trochę dziur przed Łowyniem ;) Z kolei trasa Rekreacyjna oferuje niemal takie same atrakcje co sportowa – poza godną odżałowania „pętelką na Pniewy” (ale gdzieś te 22km trzeba było ściąć – a innej opcji za bardzo nie ma).

A tak przygotowana w 3 wariantach trasa przedstawia się na mapach i w tabelach:
=> Sportowa (PRO, 115km / 700m przewyższenia)


=> Rekreacyjna (MINI, 93km / 600m przewyższenia)


=> Podróżnicza (GT, 199km / 1000m przewyższenia)

UWAGA! 

=> Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii, a zajęte miejsce nie ma większego znaczenia (ta zasada dotyczy obydwu grup Rekreacyjnych – zarówno na dystansie MINI jak i PRO). Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy (do Szybkościowców lub Zapalonych Frajdowców) lub ewentualnie podróżniczy!

=> Pliki GPX ze śladem trasy przesyłamy zarejestrowanym Uczestnikom wraz z komunikatem startowym przeważnie we czwartek-piątek przed rajdem (w razie nieotrzymania komunikatu startowego – w piątek prosimy sprawdzić SPAM!).

=> Trasy Sportowa i Rekreacyjna są znakowane strzałkami na asfalcie – Podróżnicza częściowo wymaga samodzielnej nawigacji.

=> Trasa znakowana jest w ten sposób, że tam gdzie jedziemy z pierwszeństwem przejazdu (pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc.), to nie stosujemy dodatkowego oznakowania – po prostu jedziemy „po głównej”. Oznakowanie pojawia się tam, gdzie z drogi głównej zjeżdżamy – oraz tam, gdzie na nią wjeżdżamy.


Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników po okolicznościowe medale, na pyszną porcję kolarskiego makaronu, na dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji – stroje kolarskie, czapeczki, buffy, rękawki, ochraniacze na buty, ręczniki, skarpetki, t-shirty, kubeczki, bidony (…) ;)


Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:

  • modne i wygodne stroje kolarskie oraz dodatki z naszej autorskiej kolekcji przygotowanej przez MARTOMBIKE,
  • vouchery na zakup znakomitych i bezkompromisowych kół rowerowych od stylowych kołodziejów z DANDYHORSE,
  • budujące formę i gubiące wagę plany treningowo-żywieniowe od ambitnych entuzjastów z Na Osi – Trening & Dietetyka,
  • znane i lubiane sportowe okulary przeciwsłoneczne marki GOG,
  • przyjemnie orzeźwiające i mocno wyskokowe, ale absolutnie bezalkoholowe piwa SOMERSBY i GARAGE od CARLSBERG POLSKA,
  • wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
  • rabaty na bagażniki i platformy rowerowe oraz na boksy i akcesoria motoryzacyjne od ADAMOT.pl,
  • i wreszcie pamiątkowe medale i statuetki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta i Gminy Międzychód oraz Powiatu Międzychodzkiego :)


Nagrodami głównymi w edycji 2024 są 3 wspaniałe wyjazdy kolarskie z wiodącym na polskim rynku organizatorem takich wypraw, czyli z doświadczonym i niezwykle pomysłowym MJProTour. Dodatkowo – na hasło „RajdyDlaFrajdy” – wszystkim chętnym przeżyć niezapomnianą przygodę przysługuje 5% zniżki!


!! NAGRODY I UPOMINKI wręczamy w różnych kategoriach – NIE TYLKO DLA NAJSZYBSZYCH !! :)


Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:

⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)

⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;

⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.

⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);

⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)

⇒ trasa jest umiarkowanie wymagająca fizycznie i technicznie. W programie znajdą się zarówno odcinki płaskie, jak i parę niewielkich wzniesień. Większych trudności nie powinno też przysporzyć kilka ostrzejszych zakrętów czy skrzyżowań – niemniej czujnym trzeba być!

⇒ nawierzchnia: asfaltowa, w większości dobra i bardzo dobra, ale kilka kilometrów gorszej jakości też się przytrafi (nic konkretnego – po prostu okoliczne drogi często są „poskładane” z wielu krótszych odcinków, z których część ma już swoje lata). Dodatkowo przestrzegamy przed poprzecznymi przełomami (zwłaszcza w lasach) i przypominamy, że gdzieniegdzie może trafić się żwir czy piasek (zwłaszcza na zakrętach). Pojedyncze dziury oczywiście wszędzie mogą się zdarzyć;

Osobną kwestią jest kompozytowy most we Wronkach, który wraz z najazdami stanowi ciąg pieszo-rowerowy – na tym odcinku wszyscy bezwzględnie zwalniają i podziwiają leniwie płynącą w dole Wartę :)

Na Trasie Podróżniczej: z Miedzichowa do Trzciela obowiązuje zakaz jazdy rowerem (na lewo od drogi prowadzi „taki sobie” DDR), a powrotny fragment przed Łowyniem jest gorszej jakości. Zalecamy też mocno zwolnić przed nieczynnym i uszkodzonym przejazdem kolejowym w Głażewie (zaraz na początku i przy końcu rundy).

⇒ natężenie ruchu: generalnie niewielkie, miejscami umiarkowane – zwłaszcza w rejonie mijanych miast i miasteczek (Sieraków, Wronki, Pniewy, Kwilcz);

⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, pieszych, pojazdów leśnych oraz… weekendowych kierowców!!

⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!

⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.

⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Bufet dla wszystkich dystansów planujemy na DDR przed mostem we Wronkach. Dla trasy PRO i MINI będzie to po 48km, a dla GT – po 132km (dla Podróżników wcześniej będzie jeszcze bufet w Mniszkach po 84km, czyli po domknięciu pierwszej pętli);

⇒ przysłowiowa „kreska” narysowana będzie na „płaskowyżu” między drogą DK-28 a bazą rajdu (w odległości równo po 2 km od obydwu). Pamiętajcie o bezpieczeństwie i fair-play – przypominamy, że finisz lewą stroną jezdni jest zabroniony, a konsekwencją może być dyskwalifikacja lub przesunięcie na koniec grupy!

⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 75 minut od wjazdu na metę pierwszych zawodników – w tym czasie można pokibicować koleżankom i kolegom, zrobić rozjazd, zjeść posiłek czy też pozwiedzać teren i poznać ciekawostki Centrum Edukacyjnego :)


⇒ potencjalne niebezpieczeństwa:

Technicznie trasa zalicza się do tych „umiarkowanych” – jest na niej kilka zjazdów, ostrzejszych zakrętów czy skrzyżowań, na których mimo dynamicznej jazdy będzie trzeba ustąpić pierwszeństwa – liczymy, że jak zwykle wykażecie się rozsądkiem i świetnie sobie z tym poradzicie. Jednocześnie apelujemy, by podobnie jak na pagórkach – także i na płaskich odcinkach zachować koncentrację, adekwatne odstępy – i nie wykonywać gwałtownych manewrów typu nagła zmiana toru jazdy czy ostre hamowanie. Co jest możliwe – sygnalizujcie sobie zawczasu!

Ponadto, dodatkową ostrożność prosimy zachować:

– na przejeździe przez DK-24 – zaraz na początku (km 5), a zwłaszcza pod koniec rajdu (km 111). W obu sytuacjach najpierw skręcamy w prawo na DK, a następnie wjeżdżamy na osobny pas do skrętu w lewo z DK. Jest to manewr łatwy i przyjemny – pod warunkiem, że wykonujemy go z głową i bezpiecznie!

– na przejeździe przez Sieraków (kilka skrzyżowań, w tym Rynek, a następnie most) oraz Wronki (kilka skrzyżowań, ciąg pieszo-rowerowy przez most, potem wąska droga wyjazdowa). Z kolei przez Pniewy i Kwilcz przejeżdżamy „symbolicznie” – choć w obu przypadkach robimy swego rodzaju „nawrotkę”.


⇒ krótki wyciąg z regulaminu:

1) lemondki i kierownice czasowe w sportowej grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE.

2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – towarzyszącymi autami bardzo psujecie sobie zdjęcia!

3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie “podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy w razie dogonienia przez Szybkościowców czy Zapaleńcy przez Podróżników).

4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.

I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)

Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie mapy i kilometrówki do wydruku (powyżej). Trasy będą też oznakowane strzałkami na asfalcie – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie jest słabo widoczne.

Rozjazd tras PRO (sportowa) oraz MINI (rekreacyjna) ma miejsce za Chrzypskiem Wielkim, tj. po 67km.

Na trasie GT (podróżnicza) pierwsza pętla nie jest dodatkowo oznakowana w żaden sposób i wymaga samodzielnej nawigacji. Natomiast druga pętla w 100% pokrywa się z trasą PRO.