Rajd III – woj. śląskie



Rozmówki polsko-czeskie, cz. II

Racibórz, 19 maja 2024 r.

Baza rajdu: Kompleks wypoczynkowy „Obora”, ul. Markowicka 1

Dystans Podróżniczy: Start g. 9 (rejestracja 8:30-8:45)

Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:00-10:30)


Na drugą część kolarskiej majówki w cyklu „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy w śląskie! W tym roku Gospodarzem etapu będzie tu Miasto Racibórz, do którego z naszym rajdem zawitamy już po raz czwarty!

Okolicę niby znamy już „na wylot”, a mimo to za każdym razem trasa przebiega nieco inaczej. Dzięki kolejnym fragmentom oddawanych dróg odkrywamy nowe łączniki, zakamarki lub po prostu cieszymy się świeżo wylanym asfaltem. Czasem jeździmy na skróty, czasem dookoła – i chyba coraz bliżej nam do wytyczenia „rundy doskonałej”, czyli takiej gdzie wszystkiego jest pod dostatkiem. Na rozkładzie nie zabraknie więc lekko spowalniających pagórków, wymagających uwagi zakrętów, fragmentów naprawdę szybkich i dynamicznych – a wszystko to w nadspodziewanie przyjemnych okolicznościach przyrody. Zgodnie z zapowiedzią część rajdu pomkniemy po stronie czeskiej, a zafiniszujemy tradycyjnie pod wieżę widokową na owianym dobrą sławą Pogrzebieniu.

Do Raciborza jak najbardziej warto przyjechać z rodzinami, kibicami i znajomymi – znajdziecie tu bowiem wiele możliwości na bardzo udane spędzenie niedzieli. Jako że miasto ma bogate korzenie historyczne (swego czasu było siedzibą książąt piastowskich), to czekają tu piękne tereny rekreacyjne dla dzieci i dorosłych. Przede wszystkim rozległy Park Zamkowy – z Zamkiem, kaplicą i jednym z najstarszych śląskich browarów – ale również trasy spacerowe nad Odrą czy po ogrodzie botanicznym „Arboretum Bramy Morawskiej” zlokalizowanym bezpośrednio przy naszej nowej bazie rajdu na kompleksie wypoczynkowym Obora [więcej info: https://osir-raciborz.pl/kemping-obora].


Wracając jednak do samej trasy i jej przebiegu

Po spokojnym początku można troszkę przyspieszyć, szczególnie że na horyzoncie pojawią się Krowiarki oraz Szczyty. Za Wroninem droga nieco się skomplikuje, a widoczna na plakacie serpentynka za Jastrzębiem może przyczynić się do podziałów w grupach ;) Gdy oddech nieco się uspokoi warto szerzej otworzyć oczy, bo za Modzurowem jest odcinek z zapadliskami i lepiej nie wpaść w któreś z nich. Uważając na zakręty oraz mieszkańców Żerdzin i Ocic można powoli przygotowywać paszporty na dwa kwadranse w Czechach (17 km). Niech Was tylko nie zmyli fakt, że na blisko 30-kilometrowym odcinku (licząc od wyjazdu z Ocic po bufet w Krzyżanowicach) formalnie pierwszeństwa trzeba ustąpić raptem RAZ (!), w Rohovie. Fragment przez Czechy jest dość kręty i miejscami zaskakujący – zwłaszcza dla żwawo kręcącego peletonu. Zatem OSTROŻNIE! Niebawem po bufecie będzie wreszcie okazja bez większych komplikacji i wyrzeczeń przedostać się spod nadodrzańskich polderów w stronę Rogowa i dalej w kierunku mety – most w Bluszczowie już zrobiony, podobnie zjazdy z Kokoszyc czy Kornowaca. Nie twierdzimy bynajmniej, że do końca to już tylko miodem, mlekiem i bez jakichkolwiek trudności – ale jak kiedyś doleją asfaltu do samego punktu widokowego na Pogrzebieniu, to już naprawdę nie będzie na co zrzucić winy za 37 miejsce ;)

Dystans Rekreacyjny obejmuje prawie 40 km mniej atrakcji – tym bardziej zachęcamy, by potraktować go towarzysko i bez pośpiechu. Owszem, można całość przejechać poniżej 3 godzin – powstaje tylko pytanie po co? Żadnego orderu za to nie będzie, a szkoda przede wszystkim atmosfery i przegapionych z rozpędu widoków.

Z kolei Podróżników na dodatkową pętlę ponownie posyłamy w kierunku Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych. Czeka tam na Was 14km przejazdu przez wyłączony dla ruchu teren Nadleśnictwa w Rudach, natomiast obszar „przyjemny dla oka i ucha” jest o wiele większy – a w godzinach dopołudniowych powinno być względnie pusto. Za największe okoliczne atrakcje uznać należy Zespół Pałacowo-Klasztorny w Rudach i jez. Rybnickie (gdzie obowiązuje jazda zupełnie sensowną DDR). Bardzo przyjemnie prezentują się też nadodrzańskie pola i łąki w rejonie Turzy i Zawady Książęcej, a na kolekcjonerów przydrożnych lokomotyw czeka egzemplarz wystawiony przed dworcem w Suminie :)

W ten oto sposób okazuje się, że do rajdu można podejść wybierając jeden z 3 wariantów o różnej długości:


=> Sportowa (PRO, 124 km / 1.000m przewyższenia)


=> Rekreacyjna (MINI, 86 km / 700m przewyższenia)


=> Podróżnicza (GT, 186 km / 1.300m przewyższenia)

UWAGA! 

=> Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub ewentualnie podróżniczy!

=> Pliki GPX ze śladem trasy przesyłamy zarejestrowanym Uczestnikom przeważnie we czwartek przed rajdem.

=> Trasy Sportowa i Rekreacyjna są znakowane strzałkami na asfalcie – Podróżnicza wymaga częściowo samodzielnej nawigacji.


Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników po okolicznościowe medale, na smaczny posiłek regeneracyjny, na dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji – stroje kolarskie, czapeczki, buffy, rękawki, ochraniacze na buty, ręczniki, skarpetki, t-shirty, kubeczki, bidony (…) ;)


Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:

  • modne i wygodne stroje kolarskie oraz dodatki z naszej autorskiej kolekcji przygotowanej przez MARTOMBIKE,
  • vouchery na zakup znakomitych i bezkompromisowych kół rowerowych od stylowych kołodziejów z DANDYHORSE,
  • budujące formę i gubiące wagę plany treningowo-żywieniowe od ambitnych entuzjastów z Na Osi – Trening & Dietetyka,
  • znane i lubiane sportowe okulary przeciwsłoneczne marki GOG,
  • przyjemnie orzeźwiające i mocno wyskokowe, ale absolutnie bezalkoholowe piwa SOMERSBY i GARAGE od CARLSBERG POLSKA,
  • wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
  • rabaty na bagażniki i platformy rowerowe oraz na boksy i akcesoria motoryzacyjne od ADAMOT.pl
  • pamiątkowe medale, statuetki oraz niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta Racibórz oraz Samorządu Województwa Śląskiego :)

Nagrodami głównymi w edycji 2024 są 3 wspaniałe wyjazdy kolarskie z wiodącym na polskim rynku organizatorem takich wypraw, czyli z doświadczonym i niezwykle pomysłowym MJProTour. Dodatkowo – na hasło „RajdyDlaFrajdy” – wszystkim chętnym przeżyć niezapomnianą przygodę przysługuje 5% zniżki!


!! NAGRODY I UPOMINKI wręczamy w różnych kategoriach – NIE TYLKO DLA NAJSZYBSZYCH !! :)


Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:

⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)

⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;

⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.

⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);

⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)

⇒ trasa jest umiarkowanie wymagająca technicznie i fizycznie. Owszem – znajduje się na niej kilka pagórków, ale przeważnie są one łagodne i nie trwają dłużej niż kilkaset metrów. Swego rodzaju wyjątek stanowią 2 ostatnie podjazdy na Pogrzebień – pierwszy jest bardziej nieregularny i miejscami stromszy, a drugi spokojnie wznoszący się przez 2,5 km (śr. nachylenie rzędu 3%). Oprócz tego runda liczy sporo zakrętów czy zmian kierunku jazdy, które same z siebie nie powinny stanowić trudności, ale trzeba na nich uważać;

⇒ nawierzchnia: asfaltowa, w większości bardzo dobra i dobra. Po ostatnich modernizacjach odcinki z gorszą nawierzchnią należą już do rzadkości – sekcja dziur i nierówności przytrafi się jadąc przez Łaniec, a niewiele dalej za Modzurowem są zapadliska (rowerem dość łatwo je ominąć – ale trzeba UWAŻAĆ!). Trochę trzęsie na drugim zjeździe z Pogrzebienia – ale to już po finiszu. Kilka „zmęczonych” fragmentów napotkają natomiast Podróżnicy na powrocie z Kuźni Raciborskiej do Raciborza. Osobną kwestią są będące w różnej kondycji przejazdy kolejowe oraz sporadyczne zanieczyszczenia typu piasek czy żwir;

⇒ natężenie ruchu: generalnie niewielkie, a miejscami umiarkowane – największe pewnie w samym Raciborzu, również ze względu na [kończące się] remonty.

⇒ … dlatego przejazd przez Racibórz ma charakter honorowy – przez 4,4km jedziemy spokojnie, zwartą grupą startową – tak żeby nikt się nie pogubił (w związku z wymianą nawierzchni w mieście prawdopodobnie nie będzie strzałek na asfalcie). Następnie rozpoczyna się podjazd, który pod rygorem dyskwalifikacji wszyscy obowiązani przejechać biegnącą po prawej stronie Drogą Dla Rowerów;

⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, turystów pieszych, mieszkańców oraz… weekendowych kierowców!!

⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!

⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.

⇒ obowiązuje BEZWZGLĘDNY nakaz zatrzymania przy przejazdach kolejowych w przypadku opuszczenia zapór lub działającej sygnalizacji!

⇒ rajd wiedzie po terenie przygranicznym – bezwzględnie należy mieć przy sobie dowód osobisty!

uczulamy, by w Czechach nie napytać sobie biedy. Cały ten odcinek liczy 17 prawdopodobnie dość szybkich kilometrów, ALE:

1) jest dość kręto – i sporo jest wiraży pod kątem 90 stopni;

2) jest kilka dość zaskakujących „dropów”, czyli nagłych krótkich zjazdów połączonych z takim wirażami właśnie – przeważnie są one w miasteczkach, gdzie dochodzą przejścia dla pieszych i wyjazdy z podporządkowanej. Jadąc w pojedynkę wygląda to niewinnie, ale jadąc w grupie można niedoszacować albo wręcz nie zauważyć zagrożenia – wystarczy nerwowe przyhamowanie czy złe wejście w zakręt i nieszczęście gotowe…

⇒ ponadto – w Czechach nie jeździ się w parach, tylko pojedynczo!

⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Dla wszystkich dystansów bufet planujemy w Krzyżanowicach, tj. po 75 km (PRO), 49 km (MINI) oraz 134 km (GT). Pierwszy bufet dla Dystansu Podróżniczego nastąpi podczas przejazdu przez Racibórz po zamknięciu pierwszego etapu trasy, tj. po ok. 65 km;

⇒ przysłowiowa „kreska” tradycyjnie namalowana będzie przy wieży widokowej na Pogrzebieniu, czyli przed końcem relatywnie długiego, choć niezbyt stromego podjazdu (2,5 km, śr. nachylenie rzędu 3%). Pamiętajcie o bezpieczeństwie i fair-play – ze swojej strony uprzedzamy, że finisz lewą stroną drogi jest ZABRONIONY, a konsekwencją może być dyskwalifikacja lub przesunięcie na koniec grupy.

⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 75 minut od przyjazdu do bazy pierwszych zawodników – w tym czasie można zjeść posiłek czy też odświeżyć się pod prysznicem;


⇒ potencjalne niebezpieczeństwa:

Szczególną ostrożność należy zachować na skrzyżowaniach, miejscach zmiany kierunku jazdy, miejscach o ograniczonej widoczności, przy przewężeniach, przejazdach kolejowych czy odcinkach wśród pól, gdzie na jezdni mogą zalegać „niespodzianki”. Podczas jazdy w grupie – radzimy zachować koncentrację, rozsądne odstępy – i nie wykonywać gwałtownych manewrów typu nagła zmiana toru jazdy czy ostre hamowanie. Co jest możliwe – sygnalizujcie sobie zawczasu!


⇒ krótki wyciąg z regulaminu:

1) lemondki i kierownice czasowe w sportowej grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE.

2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem bezpiecznego zatrzymania się na poboczu – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Towarzyszącymi autami istotnie zwiększacie ryzyko powstania niebezpiecznej sytuacji drogowej oraz… bardzo psujecie sobie zdjęcia!

3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie “podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy do Szybkościowców czy Zapaleńcy do Podróżników).

4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.

I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)

Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie mapy i kilometrówki do wydruku (powyżej). Trasy będą też oznakowane strzałkami na asfalcie (za wyjątkiem części Podróżniczej) – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie może być słabo widoczne.

Rozjazdy tras w Pawłowie i Lubomii oznakowane są symbolami PRO (sportowa) oraz MINI (rekreacyjna).

Podróżnicy (GT) pierwszą część trasy pokonują w oparciu o wskazania nawigacji – a następnie równie dobrze mogą korzystać ze strzałek dla wariantu PRO.


Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ!!