Kaszubski Park Krajobrazowy
Kartuzy, 25 sierpnia 2024 r.
Baza rajdu: Kartuskie Centrum Kultury, ul. Klasztorna 1
Dystans Podróżniczy: Start g. 9:00 (rejestracja 8:30-8:45)
Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:00-10:30)
Na ostatni z czterech sierpniowych etapów cyklu „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy na Kaszuby! Gospodarzem pomorskiego etapu po zdecydowanie zbyt długiej przerwie znów będą Kartuzy, gdzie mamy nadzieję odżyją dawne wspomnienia i powstaną zupełnie nowe :)
Do stolicy regionu zawitamy już po raz trzeci, ale przez ostatnie lata naprawdę sporo się tu zmieniło. Przede wszystkim wypiękniały same Kartuzy, które choć zawsze przyciągały swoim klimatem, to teraz czynią to w jeszcze atrakcyjniejszy sposób. Nie tylko ze względu na odnowiony dworzec, przywrócone połączenia kolejowe czy kolejne wyremontowane ulice. Na uroku wyraźnie bowiem zyskały też perełki miejskiej przyrody, czyli tutejsze jeziora, parki i tzw. „mała architektura”. Podobnie rzecz się ma w nieustannie zachwycającej okolicy, która powoli staje się coraz bardziej uporządkowana, a do zwiedzania zachęcają coraz lepszej jakości drogi.
Pomysłów na wytyczenie trasy pojawiło się kilka, ale po takiej nieobecności postanowiliśmy zaproponować Wam nasz tutejszy „klasyczek”. I choć po głębszym namyśle i kilkukrotnym przejechaniu trasa nabrała odrobinę nieoczekiwanego kształtu i przebiegu, to zgodnie z pierwotnym planem na rozkładzie w wersji podstawowej znajdą się m.in. Złota Góra, jez. Ostrzyckie, tryptyk Kolano-Piekło-Niebo w drodze na Wieżycę, Szymbark, Stężyca i Sierakowice oraz wiele miejsc bez konkretnej nazwy, a mimo to zapadających w pamięć. Bo jak na rundę po Kaszubach przystało – kapitalnych widokowo odcinków będzie pod dostatkiem, więc proszę zrobić w telefonie miejsce na pamiątkowe zdjęcia! 🤓
Trasa rajdu tradycyjnie zostanie przygotowana w 3 wariantach o różnej długości. Oprócz dystansu Sportowego można wybrać krótszą o 33km wersję MINI (siłą rzeczy pozbawioną więc niektórych atrakcji) – oraz wydłużoną do 205km wersję GranTurismo (Podróżników tym razem wysyłamy w rejon słynnej elektrowni szczytowo-pompowej na jez. Żarnowieckim). Przygotowane według tej koncepcji trasy prezentują się następująco:
=> Sportowa (PRO, 115km / 1.200m przewyższenia)


=> Rekreacyjna (MINI, 82km / 700m przewyższenia)


=> Podróżnicza (GT 205km / 1.900m przewyższenia) – choć coś podejrzewamy, że Strava troszkę tego wzniosu tutaj zawyżyła ;)


UWAGA!
=> Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii, a zajęte miejsce nie ma większego znaczenia (ta zasada dotyczy obydwu grup Rekreacyjnych – zarówno na dystansie MINI jak i PRO). Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy (do Szybkościowców lub Zapalonych Frajdowców) lub ewentualnie podróżniczy!
=> Pliki GPX ze śladem trasy przesyłamy zarejestrowanym Uczestnikom wraz z komunikatem startowym przeważnie we czwartek-piątek przed rajdem (w razie nieotrzymania komunikatu startowego – w piątek prosimy sprawdzić SPAM!).
=> Trasy Sportowa i Rekreacyjna są znakowane strzałkami na asfalcie – Podróżnicza częściowo wymaga samodzielnej nawigacji.
=> Trasa znakowana jest w ten sposób, że tam gdzie jedziemy z pierwszeństwem przejazdu (pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc.), to nie stosujemy dodatkowego oznakowania – po prostu jedziemy „po głównej”. Oznakowanie pojawia się tam, gdzie z drogi głównej zjeżdżamy – oraz tam, gdzie na nią wjeżdżamy.
A po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników po okolicznościowe medale, na smaczną porcję kolarskiego makaronu, na dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji – stroje kolarskie, czapeczki, buffy, rękawki, ochraniacze na buty, ręczniki, skarpetki, t-shirty, kubeczki, bidony (…) ;)
Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:
- modne i wygodne stroje kolarskie oraz dodatki z naszej autorskiej kolekcji przygotowanej przez MARTOMBIKE,
- vouchery na zakup znakomitych i bezkompromisowych kół rowerowych od stylowych kołodziejów z DANDYHORSE,
- budujące formę i gubiące wagę plany treningowo-żywieniowe od ambitnych entuzjastów z Na Osi – Trening & Dietetyka,
- znane i lubiane sportowe okulary przeciwsłoneczne marki GOG,
- przyjemnie orzeźwiające i mocno wyskokowe, ale absolutnie bezalkoholowe piwa SOMERSBY i GARAGE od CARLSBERG POLSKA,
- wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
- rabaty na bagażniki i platformy rowerowe oraz na boksy i akcesoria motoryzacyjne od ADAMOT.pl,
- i wreszcie pamiątkowe medale i statuetki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Gminy Kartuzy :)
Nagrodami głównymi w edycji 2024 są 3 wspaniałe wyjazdy kolarskie z wiodącym na polskim rynku organizatorem takich wypraw, czyli z doświadczonym i niezwykle pomysłowym MJProTour. Dodatkowo – na hasło „RajdyDlaFrajdy” – wszystkim chętnym przeżyć niezapomnianą przygodę przysługuje 5% zniżki!
!! NAGRODY I UPOMINKI wręczamy w różnych kategoriach – NIE TYLKO DLA NAJSZYBSZYCH !! :)
Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:
⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)
⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;
⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.
⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);
⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)
⇒ trasa nie jest szczególnie wymagająca technicznie – i przy racjonalnym poziomie zachowywania ostrożności nie powinna przysporzyć problemów. Oczywiście jest kilka miejsc czy odcinków, gdzie tą ostrożność należy zwiększyć (zwłaszcza na zjazdach, zakrętach oraz przy dojazdach do skrzyżowań) – ale w normalnych warunkach spokojne przyhamowania powinny załatwiać sprawę (lista najbardziej niebezpiecznych miejsc znajduje się pod koniec strony);
⇒ nawierzchnia: asfaltowa, przeważnie dobra i bardzo dobra – a przy tym wyraźnie lepsza niż kilka lat temu. Natomiast kilka niewyremontowanych fragmentów też się jeszcze przydarzy (ale bez odcinków jednoznacznie złych), a ogólnie korzystne wrażenie psuje nadmiar progów zwalniających i chaotycznie podoklejanych „dróg rowerowych” (od całkiem przyzwoitych po zupełnie bezużyteczne). Oczywiście pomniejsze nierówności czy pojedyncze dziury mogą się zdarzyć także na tej „dobrej” nawierzchni, więc warto jechać czujnie. UWAGA – ze względu na sezon prac w polu oraz niedawne burze, miejscami mogą wystąpić różne naleciałości typu żwir/piasek/błoto!
⇒ natężenie ruchu: częściowo niewielkie, a częściowo umiarkowane – większy ruch to w głównej mierze efekt turystycznej popularności kilku miejsc i potrzeby dojazdu do nich (zwłaszcza dotyczy to wypoczynku nad wodą przy słonecznej pogodzie). Z tego powodu wzmożonego miejscami ruchu najprędzej można spodziewać się między Ręboszewem a Szymbarkiem (km 8-23 tras PRO i GT) oraz w pobliżu Stężycy czy Sierakowic, które są dość ożywionymi miasteczkami i jednocześnie punktami przecięcia kilku dróg. Okresowo większy ruch może także towarzyszyć Podróżnikom w miarę zbliżania się i oddalania od jez. Żarnowieckiego – aczkolwiek to nie sam zbiornik jest tego powodem, tylko rozciągająca się dosłownie kilka kilometrów dalej linia brzegowa Morza Bałtyckiego ;)
⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, pieszych, pojazdów rolniczych oraz… weekendowych kierowców!!
⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!
⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.
⇒ obowiązuje BEZWZGLĘDNY nakaz stosowania się do sygnalizacji świetlnej, kolejowej etc. W razie utknięcia przed przejazdem ewentualnych „uciekinierów” – zawodnicy dojeżdżający później proszeni są o zachowanie fair-play i opóźnienie restartu (a przynajmniej spowolnienie);
⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Bufet planujemy w Sierakowicach, tj. po 62,5km dla trasy PRO i po 52,5km dla trasy MINI. Kwestię bufetu dla Podróżników zasygnalizujemy w komunikacie mailowym, a potwierdzimy przed startem w zależności od wzajemnych ustaleń;
⇒ finiszowa „kreska” planowana jest na ostatnim wzniesieniu przed Kartuzami (podjazd to za duże słowo), na ok. 1.700m przed bazą rajdu. Droga w tym miejscu prowadzi lasem, a ostatnie 300m to długi wiraż w prawo i wyjście na prostą. Ponieważ widoczność w tym miejscu jest ograniczona – pamiętajcie o bezpieczeństwie i fair-play! Ze względu na dość selektywny charakter trasy nie spodziewamy się grupowych wjazdów na metę – niemniej stanowczo podkreślamy, że:
Finiszujemy WYŁĄCZNIE prawą stroną drogi – finiszowanie lewą stroną jest kategorycznie zabronione i będzie skutkowało dyskwalifikacją lub w najlepszym przypadku przesunięciem na koniec grupy.
⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 75 minut od przyjazdu pierwszych zawodników do bazy rajdu. W tym czasie można pokibicować koleżankom i kolegom, a w bazie rajdu – zjeść posiłek czy odpocząć na zielonej trawce :)
⇒ potencjalne niebezpieczeństwa:
Mimo pagórkowatego profilu trasa nie zalicza się do trudnych technicznie, ale by uniknąć niepożądanych zdarzeń (zwłaszcza podczas jazdy w grupie) radzimy przede wszystkim zachować koncentrację, rozsądne odstępy – i nie wykonywać gwałtownych manewrów typu nagła zmiana toru jazdy czy ostre hamowanie. Co jest możliwe – sygnalizujcie sobie zawczasu! Prosimy też monitorować teren przed sobą – zwłaszcza na zjazdach i na skrzyżowaniach. Warto obserwować zarówno zachowanie współuczestników, jak i asfalt przed kołami (gdzieniegdzie może zalegać żwir czy piasek).
Lista miejsc najbardziej wymagających dodatkowej uwagi:
- Przejazd kolejowy w m. Gołubie (km 27,5 trasy PRO i GT) – przejazd zlokalizowany na zjeździe, po szybkiej serii zakrętów – ryzyko najechania na pojazdy oczekujące na przejazd. W razie nagłego hamowania ryzyko wypadnięcia z trasy – a także najechania jeden na drugiego!
- Zjazd do Stężycy i konieczność ustąpienia pierwszeństwa (km 33 trasy PRO i GT) – pojazdy nadjeżdżające z lewej strony widać dopiero tuż przy skrzyżowaniu, dlatego przed skrzyżowaniem należy znacząco wyhamować.
- Zjazd do Miłoszewa i bardzo ostry skręt w lewo (km 95,5 trasy PRO i 184,8 trasy GT). Zjazd od Strzepcza jest dosyć dynamiczny, ale w końcowej fazie ma dwa ostre wiraże – pierwszy w prawo, a drugi w lewo. Dodatkowo na tym drugim jest skrzyżowanie, na którym skręcamy w lewo – uwaga na pojazdy z naprzeciwka, bo w miejscu się nie zatrzymacie!
- Zjazd do Staniszewa i konieczność ustąpienia pierwszeństwa (km 102 trasy PRO i 191 trasy GT) – pojazdy jadące „po głównej” widać dopiero tuż przy skrzyżowaniu, dlatego przed skrzyżowaniem należy znacząco wyhamować. Kiedyś na zjeździe były płyty, więc zjeżdżało się ciut wolniej ;) Nie ma co szaleć, bo droga przez wieś raczej kręta i niezbyt szeroka – na szczęście przed dojazdem do skrzyżowania odcinek wypłaszczenia.
- Odcinek przy jez. Ostrzyckim (km 12-16 trasy PRO i GT) – możliwy wzmożony ruch turystyczny, progi zwalniające, przejścia dla pieszych, drogi „rowerowe”… Ale zamiast się złościć i przepychać – lepiej się uśmiechnąć, zwolnić i rozejrzeć wokół, bo to ładna okolica jest :)
⇒ krótki wyciąg z regulaminu:
1) lemondki i kierownice czasowe w sportowej grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE.
2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – towarzyszącymi autami bardzo psujecie sobie zdjęcia!
3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie “podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy do Szybkościowców czy Zapaleńcy do Podróżników).
4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.
I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)
Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie mapy i kilometrówki do wydruku (powyżej). Trasy będą też oznakowane strzałkami na asfalcie – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie jest słabo widoczne.
Rozjazdy tras znakowane są symbolami: PRO (sportowa) i MINI (rekreacyjna) – pierwszy jest na Złotej Górze (km 10,6), a drugi w Mirachowie (km 74,3 dla PRO i km 64,3 dla MINI).
Trasa GT (podróżnicza) nie jest dodatkowo oznakowana w żaden sposób, natomiast do Tłuczewa (km 89) i od Strzepcza (km 183) pokrywa się z PRO.