Riwiera Grodzisko-Mazowiecka
Grodzisk Mazowiecki, 3 sierpnia 2024 r.
Baza rajdu: Stawy Walczewskiego (wjazd od ul. Wioślarskiej)
Dystans Podróżniczy: Start g. 8:45 (rejestracja 8:20-8:40)
Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 8:45-10:30)
Na pierwszy z czterech sierpniowych etapów cyklu „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy na Mazowsze! Gospodarzem etapu drugi rok z rzędu będzie Grodzisk Mazowiecki, ale tym razem spotykamy się w iście wakacyjnym miejscu i nastroju – bazą rajdu będą bowiem bardzo rekreacyjne Stawy Walczewskiego, w otoczeniu których czeka na Was masa rozmaitych atrakcji :)
Ponieważ lubimy korzystać ze świeżo oddawanych asfaltów, to tegoroczna trasa będzie nieco różnić się od swojej poprzedniczki. Zamiast odcinków najbardziej wysuniętych na południe – wyciągniemy Was w kierunku wschodnim, w ciche i spokojne rejony Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Runda zapowiada się dość łatwa i stosunkowo szybka, ale jednocześnie malownicza i całkiem urozmaicona – będą pola i łąki z widokami „po horyzont”, ale również fragmenty w leśnej gęstwinie dającej sporo wytchnienia i przyjemnego cienia. Choć sieć dróg jest gęsta a skrzyżowań bez liku, to będzie gdzie się rozpędzić i uformować sunące z gracją peletony – zwłaszcza na dystansie Sportowym i Rekreacyjnym (i zwłaszcza w jego drugiej części). Nie przeszkadza to jednak absolutnie, by nastawić się na niemal zupełnie beztroskie kręcenie, podczas którego leniwym wzrokiem będziecie obejmować mijany krajobraz i od czasu do czasu z satysfakcją zerkać na upływające kilometry ;)
Nieco inaczej sprawy mają się na odcinku zarezerwowanym dla wersji Podróżniczej, która w rejonie Puszczy Mariańskiej ma zaskakująco przygodowy charakter. Będzie sporo kluczenia, krętych zaułków, ciasnych przesmyków – a nawet nieoczekiwanych zjazdów czy podjazdów (króciutkich – ale zawsze!). Żeby się w tym labiryncie nie pogubić z pewnością warto pilnować się wskazań nawigacji, a przy tym czujnie wypatrywać zwierzyny oraz ewentualnie innych pojazdów, z którymi nie zawsze łatwo minąć się na wąskiej dróżce. Tak to już jest, że jeśli w okolicy trudno spodziewać się większych trudności – to trasa musi nadrabiać charakterem!
Na rajd zdecydowanie warto przyjechać z rodzinami, kibicami i znajomymi – Grodzisk Mazowiecki oferuje bowiem wiele możliwości na świetne spędzenie wolnego czasu. Na miejscu czekają piękne tereny rekreacyjne dla dzieci i dorosłych – od Stawów Walczewskiego poczynając przez aquapark, place zabaw, znakomite trasy spacerowe, a nawet taras widokowy i planetarium!
(więcej info: Sport i Rekreacja w Grodzisku)
A wracając do konkretów czysto rowerowych – przedstawiamy trasę w 3 wariantach o różnej długości:
=> Sportowa (PRO, 122 km / 400m przewyższenia)


=> Rekreacyjna (MINI, 94 km / 300m przewyższenia)


=> Podróżnicza (GT, 200 km / 600m przewyższenia)


UWAGA!
=> Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii, a zajęte miejsce nie ma większego znaczenia (ta zasada dotyczy obydwu grup Rekreacyjnych – zarówno na dystansie MINI jak i PRO). Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy (do Szybkościowców lub Zapalonych Frajdowców) lub ewentualnie podróżniczy!
=> Pliki GPX ze śladem trasy przesyłamy zarejestrowanym Uczestnikom przeważnie we czwartek-piątek przed rajdem (w razie nieotrzymania komunikatu startowego – w piątek prosimy sprawdzić SPAM!).
=> Trasy Sportowa i Rekreacyjna są znakowane strzałkami na asfalcie – Podróżnicza częściowo wymaga samodzielnej nawigacji.
Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników po okolicznościowe medale, na pyszną porcję kolarskiego makaronu z warzywami, na dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji – stroje kolarskie, czapeczki, buffy, rękawki, ochraniacze na buty, ręczniki, skarpetki, t-shirty, kubeczki, bidony (…) ;)
Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:
- modne i wygodne stroje kolarskie oraz dodatki z naszej autorskiej kolekcji przygotowanej przez MARTOMBIKE,
- vouchery na zakup znakomitych i bezkompromisowych kół rowerowych od stylowych kołodziejów z DANDYHORSE,
- budujące formę i gubiące wagę plany treningowo-żywieniowe od ambitnych entuzjastów z Na Osi – Trening & Dietetyka,
- znane i lubiane sportowe okulary przeciwsłoneczne marki GOG,
- przyjemnie orzeźwiające i mocno wyskokowe, ale absolutnie bezalkoholowe piwa SOMERSBY i GARAGE od CARLSBERG POLSKA,
- wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
- rabaty na bagażniki i platformy rowerowe oraz na boksy i akcesoria motoryzacyjne od ADAMOT.pl
- niecodzienne upominki od Samorządu Województwa Mazowieckiego,
- i wreszcie pamiątkowe medale i statuetki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta Grodzisk Mazowiecki oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Grodzisk Mazowiecki :)
Nagrodami głównymi w edycji 2024 są 3 wspaniałe wyjazdy kolarskie z wiodącym na polskim rynku organizatorem takich wypraw, czyli z doświadczonym i niezwykle pomysłowym MJProTour. Dodatkowo – na hasło „RajdyDlaFrajdy” – wszystkim chętnym przeżyć niezapomnianą przygodę przysługuje 5% zniżki!
!! NAGRODY I UPOMINKI wręczamy w różnych kategoriach – NIE TYLKO DLA NAJSZYBSZYCH !! :)
Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:
⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)
⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;
⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.
⇒ o Wasze techniczne bezpieczeństwo na trasie zadba we własnej osobie pasjonat rowerów z duszą, właściciel sklepu i serwisu Koolarka.com z Książenic. Pan Leszek będzie podążał za Wami furgonetką wypełnioną narzędziami i dołoży starań, by defekty nie przeszkodziły Wam w dotarciu na metę!
⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);
⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)
⇒ trasa jest umiarkowanie wymagająca technicznie i w większości płaska – absolutnie nie zwalnia to jednak z zachowywania ostrożności. Miejscami będzie kręto, a czasami również wąsko – sporo jest także zmian kierunku jazdy czy konieczności ustąpienia pierwszeństwa. Mimo wypłaszczonego profilu trasy – niektóre odcinki będą pokonywane na znacznej szybkości i należy spodziewać się częstych przyhamowań!;
⇒ nawierzchnia: asfaltowa, przeważnie dobra i bardzo dobra – choć kilka kilometrów gorszej nawierzchni też się przydarzy (dziur jako takich za wiele nie ma – raczej nieudolnie ponaprawiane odcinki skutkujące wertepami). Oczywiście pomniejsze nierówności, progi zwalniające czy pojedyncze dziury mogą się zdarzyć także na tej „dobrej” nawierzchni, więc warto jechać czujnie;
⇒ natężenie ruchu: przeważnie niewielkie lub umiarkowane – nieco większy ruch może przydarzyć się na krótkich odcinkach podczas jazdy drogami wojewódzkimi czy w pobliżu węzłów komunikacyjnych (S7, DK-7, DK-50). Przejazdy przez główne drogi są „czytelne” i stosunkowo płynne – trasa w miarę możliwości została poprowadzona z wykorzystaniem rond (choć są też światła i bodaj 2-3 razy konieczność bezwzględnego zatrzymania, czyli STOP). Generalnie spokojne i miarowe pokonywanie skrzyżowań na pewno pójdzie sprawniej niż „nagłe i nerwowe”. Dodatkowo w kilku miejscach mogą Was powstrzymać przejazdy kolejowe – ale na to w tym regionie niewiele jesteśmy w stanie poradzić;
⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, pieszych, pojazdów rolniczych oraz… weekendowych kierowców!!
⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!
⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.
⇒ obowiązuje BEZWZGLĘDNY nakaz zatrzymania przy przejazdach kolejowych w przypadku opuszczenia zapór lub działającej sygnalizacji! W razie utknięcia przed przejazdem ewentualnych „uciekinierów” – zawodnicy dojeżdżający później proszeni są o zachowanie fair-play i opóźnienie restartu (a przynajmniej spowolnienie);
⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Dla wszystkich dystansów bufet planujemy przy OSP w Kośminie, tj. po 67 km dla PRO i GT oraz po 40 km dla MINI. Dla Podróżników kolejne postoje wg potrzeb i już we własnym zakresie – dobrym rozwiązaniem wydaje się tu sklep w Mrozach (po 136 km) albo stacja paliw w Walerianach (po 134 km);
⇒ finiszowa „kreska” ponownie planowana jest w Zalesiu/Władysławowie, w 2/3 długiej prostej „między lasami”. Punkt ten i jego otoczenie będzie można zobaczyć po ok. 7km od startu, albowiem trasa rajdu prowadzi tamtędy w obu kierunkach. Od ostatniego skrzyżowania w Żabiej Woli jest 3,5km, od wiaduktu nad autostradą ok. 3km. Do finiszu zalecamy kołować w miarę możliwości z rozwagą, bo jest kręto i umiarkowanie szeroko. Jednocześnie przypominamy, że finisz lewą stroną jezdni jest zabroniony, a konsekwencją może być dyskwalifikacja lub przesunięcie na koniec grupy – pamiętajcie więc o bezpieczeństwie i fair-play!
⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 75 minut od przyjazdu pierwszych zawodników do bazy rajdu. W tym czasie można pokibicować koleżankom i kolegom, a w bazie rajdu – zjeść posiłek czy skorzystać z rekreacyjnych uroków Stawów Walczewskiego.
⇒ potencjalne niebezpieczeństwa:
Technicznie trasa zalicza się do tych łatwiejszych, ale paradoksalnie to właśnie na takich etapach częściej dochodzi do niepożądanych zdarzeń – zwłaszcza podczas jazdy w grupie. Radzimy przede wszystkim zachować koncentrację, rozsądne odstępy – i nie wykonywać gwałtownych manewrów typu nagła zmiana toru jazdy czy ostre hamowanie. Co jest możliwe – sygnalizujcie sobie zawczasu! Szczególną ostrożność należy zachować na skrzyżowaniach, miejscach zmiany kierunku jazdy, miejscach o ograniczonej widoczności, przy przewężeniach, przejazdach kolejowych czy odcinkach wśród pól, gdzie na jezdni mogą zalegać rozmaite „niespodzianki”.
⇒ krótki wyciąg z regulaminu:
1) lemondki i kierownice czasowe w sportowej grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE.
2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – towarzyszącymi autami bardzo psujecie sobie zdjęcia!
3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie “podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy do Szybkościowców czy Zapaleńcy do Podróżników).
4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.
I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)
Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie mapy i kilometrówki do wydruku (powyżej). Trasy będą też oznakowane strzałkami na asfalcie – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie jest słabo widoczne.
Rozjazdy tras znakowane są symbolami: PRO (sportowa) i MINI (rekreacyjna). Trasa GT (podróżnicza) do 96.km pokrywa się z PRO, kiedy to za Cychrami odbija w lewo na Wygnankę – i od tego czasu niemal do samego końca podlega samodzielnej nawigacji.
Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ!!

