Rajd XIII – woj. lubuskie



Ujście Warty [aż po Ośno]

Ośno Lubuskie – nowy termin! – 5 października 2024 r.

Baza rajdu: Jezioro Reczynek (wjazd od ul. Jeziornej i Wodnej)

Dystans Podróżniczy: Start g. 9:00 (rejestracja 8:30-8:45)

Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:00-10:30)



Na dobry początek finałowego weekendu tegorocznej edycji „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy w lubuskie! Po krótkiej przerwie zamierzamy powrócić na malownicze tereny Ujścia Warty, gdzie w swoje urzekające klimatem progi znów przyjmie nas Ośno Lubuskie. Bazą rajdu będzie absolutnie rekreacyjny teren nad miejskim jeziorem Reczynek, które położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie uzbrojonych w 12 baszt okazałych murów obronnych otaczających niegdyś średniowieczny gród – a dziś Rynek i centrum Starego Miasta.

Mimo zdecydowanie nizinnego charakteru całego regionu, to akurat tereny wokół Ośna są bardzo przyjemnie urozmaicone i leciutko pofalowane ze względu na położenie wśród morenowych wzgórz (choć oczywiście trudno tu mówić o jakichś większych wzniesieniach). Znaczną część okolicznego krajobrazu stanowią rozległe kompleksy leśne, a także łąki i pola uprawne. Obowiązkowym punktem rajdu jest fragment przemierzający obszar najmłodszego w Polsce Parku Narodowego „Ujście Warty”, który oficjalnie został utworzony ledwie w 2001 r., m.in. w celu zapewnienia ochrony malowniczym rozlewiskom, rzadkiej roślinności a przede wszystkim licznym gatunkom ptaków wodnych i błotnych (stwierdzono tu obecność 245 gatunków, z których 26 należy do gatunków ginących w skali światowej). Zaobserwować można tu m.in. rozmaite gęsi, łabędzie, żurawie, rybitwy a nawet orła bielika – choć w ciągu dnia dużo łatwiej o kaczki czy beztrosko pasące się stada krów ;) Na obserwacje najlepiej oczywiście przyjechać o świcie (ewentualnie pod wieczór), gdy w powietrzu panuje absolutna cisza, a okolica wygląda jak z bajki. Ale również w ciągu dnia jadąc cichutko na rowerze można dostrzec wiele ciekawego, a widoki z łatwością potrafią zauroczyć – czasem nawet do tego stopnia, że człowiek ledwie zauważy kiedy po kilku godzinach jazdy znów pojawia się Ośno Lubuskie (i pełne sielankowego uroku Jezioro Reczynek).

W zależności od wybranego dystansu początek trasy będzie wyglądał zupełnie inaczej. Trasa Sportowa rozpocznie pętlą przez Lubiechnię, Kowalów, Górzycę i Czarnów, podczas której będą ze 2-3 okazje do małego przeformowania szyków (chyba, że atmosfera będzie piknikowa i nawet na hopce za Górzycą nie nastąpi żadne mocniejsze szarpnięcie). Z kolei Podróżnicy zapuszczą się przez Rzepin, Cybinkę i Urad aż po graniczny fragment Odry – choć ze względu na niedawną sytuację powodziową trasa została nieco zmodyfikowana i nie zapuszcza się już nad samą rzekę. Natomiast Trasa Rekreacyjna najkrótszą drogą skieruje się na Gronów, skąd wszystkie trzy warianty pojadą przez Słońsk w kierunku Parku Ujścia Warty.

Jeśli chodzi o sportowy akcent zabawy, to nie licząc kilku niewinnych wzniesień w pierwszej części dystansu – należy nastawić się na mocno wypłaszczone frajdowanie. W tym kontekście areną ciekawych zmagań szybkościowo-wytrzymałościowych mogą stać się ostatnie kilometry pomiędzy Długoszynem a Ośnem Lubuskim, gdzie czekają dwa niepozorne pagóreczki – jeśli je poczujecie w nogach, to znaczy że doskonale wywiązały się z postawionego zadania :)

A tak przygotowana w 3 wariantach trasa przedstawia się na mapach i w tabelach:
=> Sportowa (PRO, 121 km / 500 m przewyższenia)


=> Podróżnicza (GT, 186 km / 700 m przewyższenia)

=> Rekreacyjna (MINI, 78 km / 300 m przewyższenia)

UWAGA! 

=> Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii, a zajęte miejsce nie ma większego znaczenia (ta zasada dotyczy obydwu grup Rekreacyjnych – zarówno na dystansie MINI jak i PRO). Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy (do Szybkościowców lub Zapalonych Frajdowców) lub ewentualnie podróżniczy!

=> Pliki GPX ze śladem trasy przesyłamy zarejestrowanym Uczestnikom wraz z komunikatem startowym przeważnie we czwartek-piątek przed rajdem (w razie nieotrzymania komunikatu startowego – w piątek prosimy sprawdzić SPAM!).

=> Trasy Sportowa i Rekreacyjna są znakowane strzałkami na asfalcie – Podróżnicza częściowo wymaga samodzielnej nawigacji.

=> Trasa znakowana jest w ten sposób, że tam gdzie jedziemy z pierwszeństwem przejazdu (pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc.), to nie stosujemy dodatkowego oznakowania – po prostu jedziemy „po głównej”. Oznakowanie pojawia się tam, gdzie z drogi głównej zjeżdżamy – oraz tam, gdzie na nią wjeżdżamy.


Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników po okolicznościowe medale, na smaczny posiłek regeneracyjny, na dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji – stroje kolarskie, czapeczki, buffy, rękawki, ochraniacze na buty, ręczniki, skarpetki, t-shirty, kubeczki, bidony (…) ;)


Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:


Nagrodami głównymi w edycji 2024 są 3 wspaniałe wyjazdy kolarskie z wiodącym na polskim rynku organizatorem takich wypraw, czyli z doświadczonym i niezwykle pomysłowym MJProTour. Dodatkowo – na hasło „RajdyDlaFrajdy” – wszystkim chętnym przeżyć niezapomnianą przygodę przysługuje 5% zniżki!


!! NAGRODY I UPOMINKI wręczamy w różnych kategoriach – NIE TYLKO DLA NAJSZYBSZYCH !! :)


Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:

⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)

⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;

⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.

⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);

⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)

⇒ trasa jest relatywnie łatwa fizycznie i technicznie. W zdecydowanej większości składa się z długich i raczej płaskich odcinków, choć będzie też dało się odczuć parę niewielkich wzniesień. Większych trudności nie powinno przysporzyć kilka ostrzejszych zakrętów czy skrzyżowań – niemniej czujnym trzeba być!

⇒ nawierzchnia: asfaltowa, w większości dobra i bardzo dobra, ale czasem… niezbyt dobra.

W pierwszej części trasy najbardziej dziurawy pozostaje krótki fragment w Kowalowie – od ostatniego skrzyżowania do granic miejscowości. Z kolei najbardziej „zmęczony” asfalt łączy Lemierzyce z Kłopotowem – co prawda dziur jest tam niewiele, ale trochę trzęsie. Ponadto ostrzegamy, że drogę regularnie przecinają liczne strumyki i mało widoczne mostki, które potrafią podbić koło i mogą wytrącić zbyt swobodnie trzymaną kierownicę! Dość niejednoznacznie prezentuje się natomiast cały odcinek od zjazdu z nadwarciańskiego wału w Boguszyńcu aż po „wyjazd na ostatnią prostą” w Długoszynie – w większości odnowione nawierzchnie miewają krótkie, ale dość mocno dziurawe „przerywniki” (jak choćby we wspomnianym Długoszynie).

⇒ natężenie ruchu: generalnie niewielkie, a nawet minimalne (w przypadku fragmentów prowadzących drogami wojewódzkimi czy krajowymi – przeważnie umiarkowane);

⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, pieszych, pojazdów leśnych oraz… weekendowych kierowców!!

⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!

⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.

⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Bufet dla wszystkich dystansów planujemy przy wjeździe na wał nad Wartą. Dla trasy PRO będzie to po 74km, dla MINI po 31km, a dla GT – po 125km (Podróżnikom na pierwszy postój będzie pewnie najłatwiej zatrzymać się np. w Rzepinie po 60km albo w Kowalowie po 70km);

⇒ przysłowiowa „kreska” namalowana będzie na króciutkim podjeździe tuż przed dojazdem do obwodnicy Ośna Lubuskiego. Pomimo iż nie spodziewamy się wjazdu szczególnie licznej grupy, to na wszelki wypadek przypominamy, że finiszowanie lewą stroną drogi jest ZABRONIONE, a konsekwencją może być dyskwalifikacja lub przesunięcie na koniec grupy.

dekoracja rozpocznie się ok. 75 minut od przyjazdu do bazy pierwszych zawodników – w tym czasie można zrelaksować się nad jeziorem, zjeść posiłek czy też lekko się odświeżyć;


⇒ krótki wyciąg z regulaminu:

1) lemondki i kierownice czasowe w sportowej grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE.

2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – towarzyszącymi autami bardzo psujecie sobie zdjęcia!

3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie “podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy w razie dogonienia przez Szybkościowców czy Zapaleńcy przez Podróżników).

4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.

I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)

Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie mapy i kilometrówki do wydruku (powyżej). Trasy będą też oznakowane strzałkami na asfalcie – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie jest słabo widoczne.

Rozjazd tras PRO (sportowa) oraz MINI (rekreacyjna) ma miejsce już po 700m, jeszcze w Ośnie Lubuskim – po wjeździe na główną drogę dystanse PRO i GT kontynuują po łuku w lewo, a dystans MINI ponownie skręca w prawo.

Dodatkowe kilometry przewidziane na potrzeby trasy GT (podróżniczej) nie są w żaden sposób oznakowane i wymagają samodzielnej nawigacji.