Roztocze i Kraina Chrząszcza
Zwierzyniec, 7 września 2024
Baza rajdu: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna, ul. Słowackiego 2
Dystans Podróżniczy: Start g. 9 (rejestracja 8:30-8:45)
Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:10-10:30)
Na powakacyjny X etap cyklu „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy na Lubelszczyznę! Gospodarzem rajdu będzie Zwierzyniec, z którego wyruszymy na jak zawsze piękną rundę po Roztoczu i Krainie Chrząszcza 🙂
Do tak lubianego przez Was Zwierzyńca i na wiecznie zielone Roztocze zawitamy już po raz piąty, co jest swoistym rekordem w historii naszego Cyklu. Rundę do zaproponowania tradycyjnie mamy bardzo urozmaiconą i wcale niełatwą – choć też oczywiście nie jakoś nadzwyczajnie trudną (wbrew powszechnym wyobrażeniom o płaskiej jak stół Lubelszczyźnie – to akurat na Roztoczu wzniesień nie brakuje). W planie zatem wszystko za co kochamy wschód Polski: spokojne boczne drogi, leśne gęstwiny oraz malownicze pola i łąki. A gdy sobie zsumujemy na boczku wszystkie zmarszczki i hopeczki, to na liczącej 113 kilometrów trasie Sportowej łącznie uzbieramy ponad TYSIĄC metrów przewyższenia – czyli szansa że będą trzeszczały korby i strzelały iskry jednak jakaś jest! xD
Ale spokojnie – tutejsze górki „zrobią różnicę” tylko przy żwawej, sportowej rywalizacji. To nie są Sudety, Beskidy czy Podkarpacie. Kto będzie chciał przejechać rajd na luzie i dla przyjemności, ten utonie w zieleni łagodnych i malowniczych wzniesień, które dostarczą zdecydowanie więcej frajdy niż zmęczenia. Spośród bardziej znanych i lubianych, w pierwszej części zaserwujemy Sochy i Szozdy (niebawem po starcie) czy śliczną mini-serpentynkę za Cyncynopolem. Z kolei w drugiej części pojawią się 2-3 podjazdy z prawdziwego zdarzenia, jak np. Hosznia Abramowska, krótka i konkretna Teodorówka czy finałowe Szozdy => Sochy (tym razem jechane odwrotnym kierunku niż na pierwszych kilometrach). Na skróconej do 90 km trasie Rekreacyjnej trudności będzie oczywiście mniej, choć dwa ostatnie z wymienionych wzniesień pozostają na rozkładzie.
Nieco inaczej rzecz się będzie miała na dystansie Podróżniczym, który od wersji Sportowej będzie niemal dwukrotnie dłuższy, ale dodatkowe kilometry to w zdecydowanej większości przepiękne, wręcz błogie lasy przy zerowym niemal nachyleniu. Będą to dwie rundki, z których na pierwszą tuż po starcie przyjdzie odbić w stronę Józefowa (absolutnie cudna pętelka przez Górecko Stare i Kościelne, z pięknym drewnianym kościołem parafialnym wręcz wcinającym się w drogę). Z kolei na drugiej będzie okazja zapuścić się w rejon Janowa Lubelskiego, do którego droga wiedzie przez słynne już Ujście Kiszki ;)
A przechodząc do konkretów, to warianty opracowanej na potrzeby rajdu trasy na mapach i kilometrówkach wyglądają następująco:
=> Sportowa (PRO, 113 km / 1.100m przewyższenia)


=> Rekreacyjna (MINI, 88 km / 666m przewyższenia)


=> Podróżnicza (GT, 209 km / 1.400m przewyższenia)


UWAGA!
=> Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii, a zajęte miejsce nie ma większego znaczenia (ta zasada dotyczy obydwu grup Rekreacyjnych – zarówno na dystansie MINI jak i PRO). Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy (do Szybkościowców lub Zapalonych Frajdowców) lub ewentualnie podróżniczy!
=> Pliki GPX ze śladem trasy przesyłamy zarejestrowanym Uczestnikom wraz z komunikatem startowym przeważnie we czwartek-piątek przed rajdem (w razie nieotrzymania komunikatu startowego – w piątek prosimy sprawdzić SPAM!).
=> Trasy Sportowa i Rekreacyjna są znakowane strzałkami na asfalcie – Podróżnicza częściowo wymaga samodzielnej nawigacji.
=> Trasa znakowana jest w ten sposób, że tam gdzie jedziemy z pierwszeństwem przejazdu (pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc.), to nie stosujemy dodatkowego oznakowania – po prostu jedziemy „po głównej”. Oznakowanie pojawia się tam, gdzie z drogi głównej zjeżdżamy – oraz tam, gdzie na nią wjeżdżamy.
Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników po okolicznościowe medale, na pyszne pierogi, na dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji – stroje kolarskie, czapeczki, buffy, rękawki, ochraniacze na buty, ręczniki, skarpetki, t-shirty, kubeczki, bidony (…) ;)
Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:
- modne i wygodne stroje kolarskie oraz dodatki z naszej autorskiej kolekcji przygotowanej przez MARTOMBIKE,
- vouchery na zakup znakomitych i bezkompromisowych kół rowerowych od stylowych kołodziejów z DANDYHORSE,
- budujące formę i gubiące wagę plany treningowo-żywieniowe od ambitnych entuzjastów z Na Osi – Trening & Dietetyka,
- znane i lubiane sportowe okulary przeciwsłoneczne marki GOG,
- przyjemnie orzeźwiające i mocno wyskokowe, ale absolutnie bezalkoholowe piwa SOMERSBY i GARAGE od CARLSBERG POLSKA,
- wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
- rabaty na bagażniki i platformy rowerowe oraz na boksy i akcesoria motoryzacyjne od ADAMOT.pl,
- i wreszcie pamiątkowe medale i statuetki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta Zwierzyniec i Samorządu Województwa Lubelskiego :)
Nagrodami głównymi w edycji 2024 są 3 wspaniałe wyjazdy kolarskie z wiodącym na polskim rynku organizatorem takich wypraw, czyli z doświadczonym i niezwykle pomysłowym MJProTour. Dodatkowo – na hasło „RajdyDlaFrajdy” – wszystkim chętnym przeżyć niezapomnianą przygodę przysługuje 5% zniżki!
!! NAGRODY I UPOMINKI wręczamy w różnych kategoriach – NIE TYLKO DLA NAJSZYBSZYCH !! :)
Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:
⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy ich, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)
⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;
⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.
⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);
⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)
⇒ trasa o umiarkowanym stopniu trudności (zarówno fizycznie, jak i technicznie), w dużej mierze o profilu pagórkowatym. Zjazdy potrafią przysporzyć prędkości, dlatego należy podchodzić do nich z należytą uwagą i pamiętać o bezpieczeństwie – szczególnie podczas jazdy w grupie;
⇒ nawierzchnia: asfaltowa, w większości bardzo dobra; dłuższych odcinków o pogorszonej nawierzchni w zasadzie brak, choć nieco „zmęczonego asfaltu” też gdzieniegdzie jeszcze się przytrafi. Oczywiście pomniejsze nierówności czy pojedyncze dziury mogą zdarzyć się także na tej „dobrej” nawierzchni, więc warto jechać czujnie. UWAGA! Ze względu na sezon prac w polu oraz niedawne burze i podtopienia – miejscami mogą wystąpić różne naleciałości typu żwir/piasek/błoto!
Osobnej wzmianki wymaga natomiast początkowy fragment odcinka Kondraty => Gródki (trasa PRO i GT, ok. 8 km za bufetem). Dochodzi tam bowiem do pewnej „kumulacji”, z powodu której prosimy zachować dodatkową ostrożność. Jednocześnie mamy tam stromy zjazd, wąską drogę, kiepską nawierzchnię (poprzeczne i wzdłużne nierówności), ostre zakręty oraz spore szanse na piasek i żwir. Newralgiczny fragment liczy ok. 300m i zalecamy znacząco tam zwolnić (a dokładniej – po prostu nie rozpędzać się);
⇒ natężenie ruchu: na głównych drogach umiarkowane, na bocznych – znikome; zwiększony ruch możliwy jest w rejonie samego Zwierzyńca, wzdłuż drogi na Biłgoraj czy przez chwilę w Goraju. Na dystansie Podróżniczym dochodzi do tego 5km drogi Frampol-Biłgoraj oraz przejazd przez Janów Lubelski.
⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, turystów pieszych, mieszkańców oraz… weekendowych kierowców!!
⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!
⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Bufet przewidujemy między Radzięcinem a Gorajem, tj. po 41km tras PRO i MINI oraz po 137km trasy GT (tu pierwszy pit-stop wypada w Sokołówce, po 67km). Na bufet trzeba zjechać do zatoki parkingowej, kilkanaście metrów obok drogi.
⇒ obowiązuje BEZWZGLĘDNY nakaz stosowania się do sygnalizacji świetlnej, kolejowej etc. W razie utknięcia przed światłami ewentualnych „uciekinierów” – zawodnicy dojeżdżający później proszeni są o zachowanie fair-play i opóźnienie restartu (a przynajmniej spowolnienie);
⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.
⇒ przysłowiowa „kreska” planowana jest przed końcem podjazdu Szozdy => Sochy – czyli wreszcie tam, gdzie zawsze chcieliśmy ją zrobić :) Niestety nie ma róży bez kolców – liczący 500m podjazd zaczyna się od przejazdu kolejowego, który jednak mamy nadzieję nie popsuje nam zabawy (przeważnie przez całe popołudnie przejeżdżają tamtędy 1-2 pociągi). W przypadku ewentualnych zakłóceń w płynności ruchu prosimy o zachowanie fair-play. Na samym podjeździe warto mieć baczenie na innych rowerzystów (wiedzie tędy GreenVelo) i w miarę możliwości finiszować prawą stroną drogi (na szczycie jest ostry zakręt i ograniczenie do 30km/h). Niemniej mając na względzie profil etapu i finałowych kilometrów – zakładamy, że wjazdy na metę będą w pojedynkę lub w kilkuosobowych grupach.
⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 75-90 minut od przyjazdu do bazy pierwszych zawodników – w tym czasie można pokibicować koleżankom i kolegom, zrobić rozjazd, a nawet zatrzymać na chwilę w parkowej części Zwierzyńca (Stawy Echo, Park Miejski).
⇒ potencjalne niebezpieczeństwa:
- Tradycyjnie – zjazdy :) Jedne są wąskie, drugie kończą się „nagle” koniecznością ustąpienia pierwszeństwa, a na jeszcze innych może trafić się żwir – trzeba po prostu jechać rozsądnie, czyli z głową na karku i dłońmi na klameczkach!
- Jeszcze raz zwracamy uwagę na niebezpieczny fragment zjazdu Kondraty => Gródki – prosimy nie prowokować losu ani praw fizyki, co będzie prawdopodobnie kosztować Was ok. 10 sekund;
- Na trasie występuje kilka lewoskrętów, o różnym “charakterze” ustępowania pierwszeństwa – należy zwracać uwagę na oznakowanie i stosować się do przepisów!
- Podczas jazdy w grupie radzimy przede wszystkim zachować koncentrację, rozsądne odstępy – i nie wykonywać gwałtownych manewrów typu nagła zmiana toru jazdy czy ostre hamowanie. Co jest możliwe – sygnalizujcie sobie zawczasu!
⇒ krótki wyciąg z regulaminu:
1) lemondki i kierownice czasowe w sportowej grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE.
2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – towarzyszącymi autami bardzo psujecie sobie zdjęcia!
3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie “podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy do Szybkościowców czy Zapaleńcy do Podróżników).
4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.
I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)
Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie mapy i kilometrówki do wydruku (powyżej). Trasy będą też oznakowane strzałkami na asfalcie – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie jest słabo widoczne.
Rozjazdy tras znakowane są symbolami: PRO (sportowa) i MINI (rekreacyjna).
Trasa GT (podróżnicza) nie jest dodatkowo oznakowana w żaden sposób – natomiast ok. połowa dystansu pokrywa się z PRO (od drugiego bufetu po 137km jest identyczna)

