Łódzkie Mont Ventoux
Kleszczów, 28 kwietnia 2024 r.
Baza rajdu: SOLPARK Kleszczów, ul. Sportowa 8
Dystans Podróżniczy: Start g. 8:45 (rejestracja 8:20-8:30)
Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 8:30-10:30)
Na inaugurację VIII edycji cyklu „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy w łódzkie! Gospodarzem rajdu ponownie będzie Gmina Kleszczów, gdzie czeka na Was masa rozmaitych atrakcji! :)
Pierwszą niespodzianką będzie niemal zupełnie różna od zeszłorocznej trasa, bowiem tym razem pojedziemy w kierunku rzeki Pilicy, Sulejowskiego Parku Krajobrazowego i Zalewu Cieszanowickiego. Odwiedzimy więc całkiem inne rejony, ale jak na początek sezonu w Bardzo Centralnej Polsce przystało – w zdecydowanej większości trasa będzie przebiegać w terenie płaskim, w klimacie mocno sielankowym, a odpowiedzialność za wrażenia krajobrazowe niemal w całości przyjmie budząca się do życia wiosna. Wszystko jednak do czasu, gdy rozbawione i rozpędzone peletony stawią się u stóp łódzkiego Mont Ventoux! To właśnie obstawiona wiatrakami Góra Kamieńsk (najwyżej położony punkt województwa – 395m npm) będzie sportowym wyzwaniem dnia i metą Waszych zmagań. Natomiast podczas przejazdu z finiszu do bazy rajdu będziecie mieli okazję skorzystać ze słynnej kleszczowskiej sieci dróg rowerowych (są dosłownie przy każdej ulicy!).
Do Kleszczowa zdecydowanie warto przyjechać z rodzinami, kibicami i znajomymi – znajdziecie tu bowiem wiele możliwości na świetne spędzenie wolnego czasu! Na miejscu czekają piękne tereny rekreacyjne dla dzieci i dorosłych: zajmujący aquapark, place zabaw, a także tarasy widokowe na robiącą wciąż duże wrażenie największą polską dziurę w ziemi (i jedną z większych w Europie!) – czyli odkrywkową kopalnię węgla brunatnego :)
więcej info:
www.kleszczow.pl/o-gminie/warto-zobaczyc-w-gminie-kleszczow
oraz www.kleszczow.pl/o-gminie/solpark-kleszczow
Wracając jeszcze do samej trasy, jej przebiegu i elementów sportowej rywalizacji:
Runda zaczyna się i kończy przejazdem po „kleszczowiance”, czyli szerokiej drodze z wytyczonym obok pasem dla rowerów (po niespełna 10km w każdą stronę). Po odbiciu w Łękawie (km12) ruch samochodowy i zabudowania stopniowo zanikają, a otoczenie się wycisza. Na chwilę można podkręcić tempo, ale bardziej wskazana jest luźna jazda w charakterze rozgrzewki. W rejonie Blizina (km23-26) droga się zwęża, przebiega blisko między domostwami oraz następuje kilka ciasnych zakrętów pod kątem prostym – tutaj zdecydowanie zwalniamy w trosce o bezpieczeństwo swoje i mieszkańców. Dalej czeka odcinek gorszej nawierzchni (km26-28), który kończy się wraz z nastaniem wiaduktu nad autostradą – nie ma się tu co przesadnie rozpędzać, bo na zjeździe trzeba ostro skręcić w prawo (na Rozprzę).
W Rozprzy (km33) czeka spotkanie z drogą krajową nr 91 (możliwy patrol Policji) i rozjazd tras. Dystans rekreacyjny wjeżdża na „krajówkę” w prawo – i po 500m odbija w lewo na ładną drogę biegnącą na Mierzyn, Cieszanowice i bufetowy pit-stop. Dystans sportowy i podróżniczy też tam zmierzają – ale trasą jeszcze ciekawszą i prowadzącą ciut bardziej naokoło ;) Najpierw – z zachowaniem maksymalnej ostrożności – przecinamy „krajówkę” na wprost, objeżdżamy ją rynkiem – i na końcu skręcamy w prawo na Lubień. Jeszcze tylko przejazd kolejowy – i można na serio zacząć cieszyć się otoczeniem, bo następne 45km to bardzo przyjemny fragment (o ile nie najprzyjemniejszy!). Szeroki pas dobrego asfaltu zabierze Was w leśną gęstwinę, a przy odrobinie szczęścia powinno udać się zgrać szum toczących się gum i ptasie trele. Jednocześnie to właśnie w tej fazie rajdu polecamy w grupach szybkościowych podkręcić tempo i sprawdzić, ile Wasz rower „wyciąga” na płaskim oraz czy ci wiozący się z tyłu faktycznie potrafią mocniej przebierać nogami ;) Okolica powinna sprzyjać bardziej wyścigowym harcom, a podzielenie na mniejsze grupki z pewnością wyjdzie Wam na dobre (ale tylko w grupach szybkościowych – w rekreacyjnych trzymamy sztamę!). Na planowanym w pobliżu Zapory Cieszanowickiej bufecie dopilnujemy zachowania różnic czasowych, a w razie potrzeby uspokoimy też skołatane serca i nerwy ;) [dokładna lokalizacja bufetu będzie zależeć od aktualnego stanu poboczy i podłoża – podamy na odprawie przed startem].
Po bufecie czeka mniej ciekawy fragment do Gorzkowic oraz drugi i ostatni przejazd kolejowy (km85). Za przejazdem i ryneczkiem znów można spróbować swoich sił – choć w Kamieńsku (km92) trzeba będzie ponownie ostrożnie przeciąć DK-91. Od tego miejsca aż do końcowego punktu pomiaru czasu nie powinno Was już nic zatrzymywać, choć na tym 13,5-kilometrowym odcinku będzie krótki fragment dziurawej nawierzchni, seria progów zwalniających czy 1200m po znanej już DDR. Lecz gdy tylko rozpocznie się finałowy podjazd (km 105), to szybciutko okaże się, że tak naprawdę na nic było rozpaczliwe trzymanie się końca grupy czy nawet walka o pozycje w środku stawki – mocniejsi odjadą bowiem w okamgnieniu, a różnice na ostatnich 3km pójdą w dziesiątki sekund albo i minuty… Chociaż finiszu z grupy ani jednoczesnych tłumów na „kresce” nie przewidujemy, to jednak emocji nie powinno zabraknąć! :)
Trasa rajdu dostępna jest w 3 wariantach różnej długości (wszystkie podane dystanse obejmują zjazd z finiszu do bazy rajdu, który wynosi 10km):
=> Sportowa (PRO, 118 km / 500m przewyższenia)


=> Rekreacyjna (MINI, 83 km / 400m przewyższenia)


=> Podróżnicza (GT, 181 km / 750m przewyższenia)


UWAGA!
=> Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub ewentualnie podróżniczy!
=> Pliki GPX ze śladem trasy przesyłamy zarejestrowanym Uczestnikom przeważnie we czwartek przed rajdem.
=> Trasy Sportowa i Rekreacyjna są znakowane strzałkami na asfalcie – Podróżnicza wymaga częściowo samodzielnej nawigacji.
Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników po okolicznościowe medale, na sycący bogracz, na dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji – stroje kolarskie, czapeczki, buffy, rękawki, ochraniacze na buty, ręczniki, skarpetki, t-shirty, kubeczki, bidony… ;)
Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:
- modne i wygodne stroje kolarskie oraz dodatki z naszej autorskiej kolekcji przygotowanej przez MARTOMBIKE,
- vouchery na zakup znakomitych i bezkompromisowych kół rowerowych od stylowych kołodziejów z DANDYHORSE,
- budujące formę i gubiące wagę plany treningowo-żywieniowe od ambitnych entuzjastów z Na Osi – Trening & Dietetyka,
- znane i lubiane sportowe okulary przeciwsłoneczne marki GOG,
- przyjemnie orzeźwiające i mocno wyskokowe, ale absolutnie bezalkoholowe piwa SOMERSBY i GARAGE.
- wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
- rabaty na bagażniki i platformy rowerowe oraz na boksy i akcesoria motoryzacyjne od ADAMOT.pl
- pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy z Gminy Kleszczów, czyli Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów i SOLPARKu :)
Nagrodami głównymi w edycji 2024 są 3 wspaniałe wyjazdy kolarskie z wiodącym na polskim rynku organizatorem takich wypraw, czyli z doświadczonym i niezwykle pomysłowym MJProTour. Dodatkowo – na hasło „RajdyDlaFrajdy” – wszystkim chętnym przeżyć niezapomnianą przygodę przysługuje 5% zniżki!
!! NAGRODY I UPOMINKI wręczamy w różnych kategoriach – NIE TYLKO DLA NAJSZYBSZYCH !! :)
Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:
⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)
⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – obowiązują numery wydane WYŁĄCZNIE w 2024 r.;
⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.
⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy – w takich miejscach inicjowanie ucieczek jet ZABRONIONE);
⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)
⇒ trasa generalnie jest stosunkowo łatwa technicznie i płaska – nie zwalnia to jednak z zachowania ostrożności. Miejscami będzie kręto, a czasami również wąsko. Za sumę przewyższeń w pierwszej kolejności odpowiada finałowy podjazd;
⇒ nawierzchnia: asfaltowa, przeważnie dobra i bardzo dobra – choć będzie też kilka krótkich odcinków nieco gorszej jakości. Uważać należy zwłaszcza na miejscowe wybrzuszenia i przełomy spowodowane korzeniami pod drogą wzdłuż Zalewu Cieszanowickiego (między Trzepnicą a Zaporą, tj. ok. km 72-76 trasy Sportowej). Oczywiście pomniejsze nierówności, progi zwalniające czy pojedyncze dziury zawsze mogą się zdarzyć, więc warto jechać czujnie;
⇒ natężenie ruchu: na większości trasy niewielkie, okresami umiarkowane. Ruchliwie może być w rejonie przekraczania drogi krajowej nr 91 (w Rozprzy i Kamieńsku) oraz w pobliżu kilku miejscowości (np. Gorzkowice czy Gorzędów). Przy ładnej pogodzie momentami tłoczno może być także w rejonie Zalewu Cieszanowickiego (który jest terenem rekreacyjnym) i samej Góry Kamieńsk (która bywa celem weekendowych wycieczek nieco starszej młodzieży w różnej maści samochodach, a także motocyklistów). UWAGA! – ostatni fragment przed rozpoczęciem finałowej wspinaczki prowadzi wzdłuż głównej drogi, na której jest zakaz poruszania się rowerem i obowiązuje korzystanie z Drogi Dla Rowerów (DDR)!
⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, pieszych, pojazdów rolniczych oraz… weekendowych kierowców!!
⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!
⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.
⇒ obowiązuje BEZWZGLĘDNY nakaz zatrzymania przy przejazdach kolejowych w przypadku opuszczenia zapór lub działającej sygnalizacji! W razie utknięcia przed przejazdem ewentualnych „uciekinierów” – zawodnicy dojeżdżający później proszeni są o zachowanie fair-play i opóźnienie restartu (a przynajmniej spowolnienie);
⇒ zatrzymanie się na BUFECIE jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Dla wszystkich dystansów bufet planujemy w rejonie zapory w Cieszanowicach (przed lub po – zależy od warunków terenowych). Dla dystansu PRO postój wypadnie ok. 78km, dla MINI ok. 42km, a dla GT – ok. 140km. Dla trasy GT będzie wcześniej jeszcze bufet w Piaskach, po 70km trasy (w miejscu „włączenia się” w trasę PRO);
⇒ finiszowa „kreska” planowana jest na szczycie podjazdu na Górę Kamieńsk, przy tzw. tarasie widokowym (ok. 3,2km, średnie nachylenie 5,4%). W przypadku zwiększonego ruchu turystycznego dopuszczamy możliwość skrócenia podjazdu o końcowy i już wypłaszczający się fragment. W finałowej rozgrywce istotne jest, że ostatni kilometr PRZED podjazdem wiedzie drogą z zakazem poruszania się rowerem (po prawej stronie jezdni obowiązuje Droga Dla Rowerów) – Uczestnicy nieprzestrzegający zakazu ryzykują dyskwalifikacją. Jednocześnie przypominamy o stosowaniu podczas finiszu zasad bezpieczeństwa i fair-play – a także o tym, że z góry zjeżdżamy powolutku, bo na szczyt tą samą drogą będą docierać kolejni zawodnicy!
⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 75 minut od przyjazdu pierwszych zawodników do bazy rajdu. W tym czasie można pokibicować koleżankom i kolegom, a w bazie rajdu – zjeść posiłek czy odświeżyć się pod prysznicem;
⇒ potencjalne niebezpieczeństwa:
Co prawda technicznie trasa zalicza się do tych najłatwiejszych, ale paradoksalnie podczas jazdy w grupie to właśnie na takich etapach częściej dochodzi do niepożądanych zdarzeń. Radzimy przede wszystkim zachować koncentrację, rozsądne odstępy – i nie wykonywać gwałtownych manewrów typu nagła zmiana toru jazdy czy ostre hamowanie. Co jest możliwe – sygnalizujcie sobie zawczasu!
⇒ krótki wyciąg z regulaminu:
1) lemondki i kierownice czasowe w sportowej grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE.
2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem bezpiecznego zatrzymania się na poboczu – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – towarzyszącymi autami bardzo psujecie sobie zdjęcia!
3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie “podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy do Szybkościowców czy Zapaleńcy do Podróżników).
4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.
I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)
Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie mapy i kilometrówki do wydruku (powyżej). Trasy będą też oznakowane strzałkami na asfalcie – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie jest słabo widoczne.
Rozjazdy tras znakowane są symbolami: PRO (sportowa) i MINI (rekreacyjna).
Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ!!

