Krajeńskie Złotówki
Złotów, 23 września 2023
Baza rajdu: Miejski Klub Sportowy SPARTA (Stadion), ul. Mickiewicza 18
Dystans Podróżniczy: Start g. 9 (rejestracja 8:20-8:40)
Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:00-10:30)
Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków budżetu państwa – Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu „Sport dla Wszystkich” (realizacja zadania publicznego pn. „Ogólnopolskie rajdy rowerowe”). Pełna informacja dotycząca zadania oraz finansowania znajduje się tutaj
Na kalendarzowe rozpoczęcie jesieni i jednocześnie ostatnią serię zmagań w tegorocznej edycji „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy do Wielkopolski! Gospodarzem tego rajdu zupełnie premierowo będzie Złotów, z którego zabierzemy Was na wędrówkę przez północne rubieże województwa – na tereny historycznej Krajny, czyli… krainy leżącej na skraju dawnego państwa Polan oraz Kaszub (takie gry słowne lubimy!)
Położony na Pojezierzu Pomorskim Złotów otoczony jest pięcioma jeziorami, więc już na starcie zapowiada się bardzo malowniczo. Z innych ciekawostek – to w granicach miasta odnajdziecie choćby jedyny w Polsce pomnik Piasta Kołodzieja (kto by pomyślał!) czy posąg jelenia, który każdego dnia po miejskim hejnale rozgląda się na wszystkie cztery strony świata. Tym razem czujnym wzrokiem będzie zapewne wypatrywał Uczestników rajdu, którzy na kilka godzin rozpłyną się po pięknej i widokowo urozmaiconej okolicy. Bo gdy w krajobrazie dominują intensywnie zielone lasy i bujne łąki (regularnie przeplatane przez strumyki, rzeki czy wspomniane wyżej jeziora) to jeżdżącym dla frajdy rowerzystom wiele więcej do szczęścia nie brakuje – no chyba że gór. Tych się tu faktycznie nie uświadczy, a rozsiane gdzieniegdzie pagórki oferują tak delikatne nachylenia, by przypadkiem nie wyrządzić komuś krzywdy w postaci zziajania czy spocenia ;)
Mamy jednak nadzieję, że to łagodne falowanie nikogo nie uśpi ani nie znuży. Mamy na tę okoliczność w rękawie kilka niespodzianek, ale jednocześnie trudno zaprzeczyć, że tutejsza Krajna ma wyjątkowo sielankowy charakter. Nie robi większej różnicy czy skierujemy się na Okonek albo na Osowiec i Kujanki (jak na trasie Sportowej), czy zapuścimy na Wiśniewkę, Wielki Buczek czy w okolice Debrzna (jak na Podróżniczej), czy możemy skrócimy przez Górzną na Dzierzążno (jak w przypadku Rekreacyjnej) – wszędzie dogoni nas cisza, dosięgnie nas spokój i dopadnie błogość… Chyba że się komuś będzie spieszyć – to wtedy nie ;)
Na potrzeby rajdu przygotowaliśmy trasę w 3 wariantach o różnej długości:
=> Sportowa (PRO, 120 km / 500m przewyższenia)


=> Podróżnicza (GT, 202 km / 800m przewyższenia)


=> Rekreacyjna (MINI, 82 km / 350m przewyższenia)


UWAGA!
=> Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub ewentualnie podróżniczy!
=> Pliki GPX ze śladem trasy przesyłamy zarejestrowanym Uczestnikom przeważnie we środę lub czwartek przed rajdem.
=> Trasy Sportowa i Rekreacyjna są znakowane strzałkami na asfalcie – Podróżnicza częściowo wymaga samodzielnej nawigacji!
A po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników po okolicznościowe medale, na smaczny posiłek regeneracyjny, na dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji – stroje kolarskie, czapeczki, buffy, rękawki, ochraniacze na buty, ręczniki, skarpetki, t-shirty, kubeczki, bidony… ;)
Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:
- modne i wygodne stroje oraz akcesoria kolarskie z autorskiej kolekcji firmowanej przez MARTOMBIKE,
- vouchery na zakup znakomitych i bezkompromisowych kół rowerowych od stylowych kołodziejów z DANDYHORSE,
- budujące formę i gubiące wagę plany treningowo-żywieniowe od ambitnych entuzjastów z Na Osi – Trening & Dietetyka,
- znane i lubiane okulary przeciwsłoneczne marki GOG,
- aromatyczne i regenerujące terapie solankowe od bocheńskiej firmy SALCO,
- przyjemnie orzeźwiające i mocno wyskokowe, ale absolutnie bezalkoholowe piwa SOMERSBY i GARAGE,
- wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
- estetyczne i praktyczne Zestawy Dużego Podróżnika od Polskiej Organizacji Turystycznej,
- pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta Złotów oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej „Wielkopolskie Zdroje” (WZLOT) :)
Nagrodami głównymi w edycji 2023 są 3 wspaniałe wyjazdy kolarskie z wiodącym na polskim rynku organizatorem takich wypraw, czyli z doświadczonym i niezwykle pomysłowym MJProTour. Dodatkowo – na hasło „RajdyDlaFrajdy” – wszystkim chętnym przeżyć niezapomnianą przygodę przysługuje 5% zniżki!
!! NAGRODY I UPOMINKI wręczamy w różnych kategoriach – NIE TYLKO DLA NAJSZYBSZYCH !! :)
Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:
⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy ich, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)
⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;
⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.
⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);
⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)
⇒ trasa o lekko pagórkowatym profilu, z kilkoma zupełnie płaskimi fragmentami; trasa nie jest szczególnie wymagająca fizycznie ani technicznie – ewentualne zmęczenie będzie raczej kwestią tempa czy dystansu;
⇒ nawierzchnia: asfaltowa, przeważnie dobra i bardzo dobra. Kilka odcinków ma już swoje lata i asfalt na nich bywa zmęczony – ale nie są to długie albo specjalnie uciążliwe fragmenty. Ponadto zwracamy uwagę, że:
1) Między Starym Dzierzążnem a Stawnicą jest mała „plomba” z płyt ażurowych – ostrożnie!
2) W rejonie Kujan na dystansie ok. 2km trwają mocno zaawansowane prace przy remoncie drogi Więcbork-Złotów – może być ciasno, może być ruch wahadłowy. Prosimy o stosowanie się do poleceń drogowców i ogólną rozwagę – zwłaszcza w rejonie prac ciężkiego sprzętu!
Pomniejsze nierówności czy pojedyncze dziury zawsze mogą się zdarzyć, więc warto jechać czujnie;
⇒ natężenie ruchu: Na zdecydowanej większości trasy niewielkie – zwiększonego ruchu można natomiast spodziewać się w rejonie skrzyżowań lub krótkotrwałych przejazdów drogami głównymi;
⇒ Przejazd przez Złotów ma charakter „honorowy” – krótką wizytę na promenadzie otaczającej jez. Złotowskie potraktujcie jako okazję do poznania rekreacyjnej części miasta. Prosimy, by te łącznie niespełna 1,5km przejechać spokojnie i na luzie, z poszanowaniem dla wszystkich których tam spotkacie – i w myśl złotowskiej dewizy „bądźmy dla siebie uprzejmi” :)
⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas – zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, turystów pieszych, mieszkańców oraz… weekendowych kierowców!!
⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!
⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.
⇒ obowiązuje BEZWZGLĘDNY nakaz zatrzymania przy przejazdach kolejowych w przypadku opuszczenia zapór lub działającej sygnalizacji – tak samo przy sygnalizacji świetlnej na drodze (np. światła w Jastrowiu)! W razie dogonienia tam ewentualnych „uciekinierów” – zawodnicy dojeżdżający później proszeni są o zachowanie fair-play i opóźnienie restartu (a przynajmniej spowolnienie).
⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Dla dystansu PRO i GT bufet planujemy przed Starym Dzierzążnem (tj. po 65km), a dla dystansu MINI – w rejonie Głomska (tj. ok. 40km). Spragnionym drugiego postoju Podróżnikom polecamy zatrzymać się w Starym Gronowie (km 124), w Debrznie (km 133-135) lub w Lipce (km 140) – ale to już we własnym zakresie i według własnego wyboru.
⇒ końcowy punkt pomiaru czasu usytuowany będzie po 116,5km – na wjeździe do Złotowa lokalną drogą od strony Starego Dzierzążna i Dzierzążenka. Można przyjąć, że finałowy odcinek liczy ok. 2,6km – a zaczyna się od miejsca, w którym wcześniej stał bufet. Droga ta ma bardzo dobrą nawierzchnię i widoczność, ale jest stosunkowo wąska – tak na 1,5 auta, z przewężeniem w środkowej części do szerokości 1 auta (ostrożnie!). Po krótkim zjeździe i podjeździe następuje wypłaszczenie – i długa prosta z kilkoma dróżkami dojazdowymi. Samochody pojawiają się sporadycznie, ale nie można ich wykluczyć. Jeśli nic się nie zmieni – kreskę namalujemy między ul. Wiatrakową i Polną. Jednocześnie zastrzegamy, że finiszowe metry również rozgrywane są w warunkach otwartego ruchu drogowego, więc jeśli ktoś chciałby powalczyć o wysokie miejsce, to powinien zacząć wcześniej, bo na sprint może nie być miejsca/okazji.
⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 90 minut od przyjazdu pierwszych zawodników – w tym czasie można zakręcić się po Złotowie, przyłączyć do równolegle trwającego pikniku z okazji Światowego Dnia Turystyki, zjeść posiłek czy odświeżyć się pod prysznicem :)
⇒ WAŻNE:
Chociaż trasa zalicza się do tych stosunkowo łatwych technicznie, to paradoksalnie podczas jazdy w grupie na takich właśnie etapach częściej dochodzi do niepożądanych zdarzeń. Radzimy przede wszystkim zachować koncentrację, rozsądne odstępy – i nie wykonywać gwałtownych manewrów typu nagła zmiana toru jazdy czy ostre hamowanie. Co jest możliwe – sygnalizujcie sobie zawczasu!
Jednocześnie przestrzegamy, że na całej trasie jest co najmniej kilka miejsc, które wymagają dodatkowej uwagi i ostrożności. Jako pierwsze na myśl przychodzą: ażurowe płyty nieopodal Stawnicy (będą jechane w obie strony), możliwe utrudnienia związane z remontem drogi w rejonie Kujan czy przewężenie w niecce na ok. 1,5km przed kreską.
Z kolei Podróżników uczulamy na dwa z najładniejszych miejsc na trasie: zjazd między Rozworami a Cierzniami kończy nieprzyjemny garb i rozklekotany mostek w Nierybiu [km 89; ale miejsce piękne – aż warto przystanąć!], a dynamiczny segment Wielki Buczek => Stołuńsko kryje kilka podstępnych zakrętów, które przy wyższych prędkościach potrafią wyrzucić z trasy [km 150-151 – a na zwieńczenie mostek i pierwszorzędny widok na jeziorko].
⇒ krótki wyciąg z regulaminu:
1) lemondki i kierownice czasowe w grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE;
2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – ewentualnymi autami towarzyszącymi psujecie sobie zdjęcia!
3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie „podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy w razie dogonienia przez Szybkościowców czy Zapaleńcy przez Podróżników).
4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.
I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)
Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie mapy i kilometrówka. Trasy będą też oznakowane strzałkami na asfalcie (za wyjątkiem części Podróżniczej) – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie może być słabo widoczne.
Rozjazd tras PRO (sportowa) oraz MINI (rekreacyjna) następuje po 16 km.
Podróżnicy (GT) odłączają się od trasy PRO w Czernicach, tj. po 72 km (jadą dalej prosto na Starą Wiśniewkę i Łąkie), a wracają na nią w rejonie Poborcza, tj. po 160 km. Podróżnicy swoje dodatkowe kilometry pokonują w oparciu o wskazania nawigacji (na pozostałej części śmiało można korzystać ze strzałek dla wersji PRO).
Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ

