Perły Północy – część II
Lidzbark Warmiński, 7 maja 2023
Baza rajdu: Plaża miejska nad jez. Wielochowskim
Dystans Podróżniczy: Start g. 9 (rejestracja 8:20-8:40)
Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:10-10:30)
W naszej podróży „Rowerem przez Polskę” zapraszamy w warmińsko-mazurskie! Gospodarzem rajdu będzie będzie druga z tegorocznych Pereł Północy, czyli wyjątkowy i nad wyraz urodziwy Lidzbark Warmiński 🙂
Dawna stolica Warmii to idealne połączenie historycznej zabudowy z rozkwitającą miejską nowoczesnością. Z jednej strony przyciąga bowiem wspaniały Zamek Biskupów Warmińskich, monumentalna Kolegiata Piotra i Pawła, układ murów obronnych czy Oranżeria Krasickiego (oczywiście z przepięknym widokiem na Zamek i Kolegiatę :) ) – z drugiej zaś niespieszny rytm Bulwarów nad Łyną, deptaka pod Wysoką Bramą, licznych skwerów i terenów zielonych, a także powstających niemal co roku kolejnych terenów rekreacyjnych, jak tężnie czy miejskie plaże. Oferta turystyczna dla małych i dużych przyprawia tu o zawrót głowy, więc z pewnością warto tu zawitać przy pierwszej nadarzającej się okazji – np. przy okazji rajdu z cyklu GPA ;)
A my choć nie zdążyliśmy się jeszcze znudzić (a nawet porządnie nacieszyć) zeszłoroczną trasą, to ze względów praktycznych znów zaproponujemy zupełnie nową rundę. I znów przenosimy się coraz bardziej na północ – jak jeszcze nigdy w tym województwie! ;) – albowiem oddano tam do użytku pięknie wyasfaltowane pola i łąki, z których żal byłoby nie skorzystać. Do wyboru będą 3 trasy o różnej długości [podane dystanse obejmują 2km dojazdu z finiszu do bazy rajdu]:
=> Sportowa (PRO, 122 km / 750 m przewyższenia)


=> Podróżnicza (GT, 175 km / 1.000 m przewyższenia)


=> Rekreacyjna (MINI, 80 km / 550 m przewyższenia)


UWAGA!
=> Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub ewentualnie podróżniczy!
=> Pliki GPX ze śladem trasy przesyłamy zarejestrowanym Uczestnikom przeważnie we czwartek przed rajdem.
=> Trasy Sportowa i Rekreacyjna są znakowane strzałkami na asfalcie – Podróżnicza wymaga częściowo samodzielnej nawigacji.
Przygotowana trasa będzie wić się malowniczo pomiędzy łagodnymi wzgórzami i powolutku nabijać pionu. W trakcie tego falowania próżno jednak doszukiwać się jakichś większych trudności – spodziewamy się raczej, że cała zabawa upłynie niezwykle przyjemnie i… nadspodziewanie szybko! Dystans sportowy można umownie podzielić na 5-6 dość urozmaiconych sekcji, z których dosłownie każda ma swój urok i charakter. Po wyjeździe z Lidzbarka trasa wręcz popędzi przez Runowo na północny zachód, a jedyne co będzie w stanie ewentualnie troszkę Was spowolnić, to przeciwny wiatr (ale to tylko hipoteza!). Dopiero za Babiakiem zrobi się nieco bardziej kręto i tajemniczo. Do porządku na chwilę przywoła nas Pieniężno, ale późniejsza pętla przez Pakosze, Wysoką Braniewską, Wyszkowo-Krzekoty-Lelkowo znów pozwoli „zniknąć” z radarów i na dłużej zaszyć w niecodzienności. Z kolei 26km nowej szosy na Górowo Iławieckie ma dokładnie odwrotne zadanie – robić wrażenie i dużo kosztować ;) Jedzie się przepysznie i z klasą, a w chwilach wolnych od pozowania wypatrujcie drogowskazów z budzącymi uśmiech nazwami miejscowości oraz przydrożnych rzeźb, które rozjaśnią każde zdjęcie! Z Górowa na Lidzbark również płynie się lekko i przyjemnie, ale podejrzewamy że uroki okolicy przesłaniać powoli już Wam będzie widmo mety oraz przyjemności, które będą czekały w bazie rajdu :)
Włóczykijów i krajtrotterów na dodatkowe kilometry zabierzemy na przysłowiowy „koniec świata”, czyli aż pod samiuteńką granicę, gdzie udadzą się (i skąd powrócą) drogami o których istnieniu wie stosunkowo niewiele osób. Gdyby nie przejazd przez Braniewo, to można by nawet żartobliwie napomknąć o marginesach cywilizacji ;) Niby biegnie gdzieś tam droga ekspresowa, niby nawet jest Green Velo [zawsze zastanawiamy się, o czym to faktycznie świadczy?] – ale jednak jakoś tak… PUSTO! Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu ;)
Z kolei wariant rekreacyjny w naszym subiektywnym odczuciu jest zwyczajnie… za krótki! – tym bardziej, że w całości prowadzi po znakomitej wręcz nawierzchni (przez co skończy się >>za szybko!<<). Spójrzcie zresztą na „kilometrówkę”, gdzie na 80 km jest całe 7 „skrzyżowań” – choć gdyby startować z ronda w Lidzbarku, to do pokonania całej trasy wystarczyłoby 3 razy skręcić w prawo ;)))
Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników po okolicznościowe medale, na wyśmienite pierogi w co najmniej dwóch smakach, na dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji – stroje kolarskie, czapeczki, buffy, rękawki, ochraniacze na buty, ręczniki, skarpetki, t-shirty, kubeczki, bidony… ;)
Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:
- modne i wygodne stroje oraz akcesoria kolarskie z autorskiej kolekcji firmowanej przez MARTOMBIKE,
- vouchery na zakup znakomitych i bezkompromisowych kół rowerowych od stylowych kołodziejów z DANDYHORSE,
- budujące formę i gubiące wagę plany treningowo-żywieniowe od ambitnych entuzjastów z Na Osi – Trening & Dietetyka,
- znane i lubiane sportowe okulary przeciwsłoneczne marki GOG,
- aromatyczne i regenerujące terapie solankowe od bocheńskiej firmy SALCO,
- przyjemnie orzeźwiające i mocno wyskokowe, ale absolutnie bezalkoholowe piwa KARMI i SOMERSBY,
- wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
- estetyczne i praktyczne Zestawy Dużego Podróżnika od Polskiej Organizacji Turystycznej,
- pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta Lidzbark Warmiński oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego :)
Nagrodami głównymi w edycji 2023 są 3 wspaniałe wyjazdy kolarskie z wiodącym na polskim rynku organizatorem takich wypraw, czyli z doświadczonym i niezwykle pomysłowym MJProTour. Dodatkowo – na hasło „RajdyDlaFrajdy” – wszystkim chętnym przeżyć niezapomnianą przygodę przysługuje 5% zniżki!
!! NAGRODY I UPOMINKI wręczamy w różnych kategoriach – NIE TYLKO DLA NAJSZYBSZYCH !! :)
Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:
⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy ich, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)
⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;
⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.
⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);
⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)
⇒ trasa o niewielkim i umiarkowanym stopniu trudności (zarówno fizycznie, jak i technicznie) – zgodnie z profilem wysokościowym terenem dominującym są łagodne pagórki;
⇒ nawierzchnia: asfaltowa, w większości bardzo dobra – dłuższe odcinki o pogorszonej nawierzchni w zasadzie nie występują. Na dystansie MINI – wcale; na PRO – trochę dziur i nierówności znajdzie się między Lelkowem a Pieniężnem (nic wielkiego – ale warto zachować czujność); na GT – przejściowymi nierównościami oraz brukiem przywita Was Orneta, a odcinek wzdłuż granicy też ma już swoje lata (ogólnie jednak nic, czym należałoby się specjalnie przejmować). Z kolei piękny fragment Orneta-Pakosze wygląda na stosunkowo nowy, ale jednocześnie na taki, który ma przed sobą ostatnie dobre chwile (uwaga na chwilowe uszkodzenia nawierzchni!).
Oczywiście pojedyncze dziury, krótkotrwałe nierówności czy choćby progi zwalniające zawsze mogą się zdarzyć, więc warto jechać czujnie!
⇒ natężenie ruchu: na głównych drogach w porywach umiarkowane, na bocznych – niewielkie, a nawet minimalne; Zwiększony ruch może się przytrafić w rejonie miast i miasteczek, jak np. Lidzbark Warmiński, Orneta, Pieniężno, Braniewo czy Górowo Iławieckie – powinno to mieć jednak krótkotrwały charakter;
⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, pieszych, mieszkańców, pojazdów rolniczych oraz… weekendowych kierowców!!
⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!
⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie;
⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Na domowe ciasto za dobre słowo – zaprasza Was wieś Wyszkowo! (dla dystansu PRO będzie to po 58km, a dla dystansu GT po 68km). Dystans MINI niestety zmuszony jest zawrócić sporo wcześniej, więc bufet będzie przy rozjeździe tras przed Pieniężnem, tj. po 37km (ale może uda się przywieźć dla Was ciasto na metę).
⇒ przysłowiowa „kreska” namalowana będzie na wzgórku w rejonie Redy-Osada. Ostatnie kilometry to szybka trasa od Górowa Iławieckiego, a nieco przed wjazdem do Lidzbarka odbijamy ostro w prawo. Stamtąd pozostaje 600m, na których mamy odcinek prostej – a następnie dwa zakręty na mini-podjeździe (zobacz na mapie!). Szykujących się na mocny finisz uczulamy na 3 kwestie: 1) Z przeciwka zawsze może nadjechać samochód (ze względu na zakręty widać i słychać będzie go dopiero w ostatniej chwili – podobnie zresztą jak my Was na górze); 2) Na ostatnich metrach zawsze może się pojawić Uczestnik z dystansu MINI albo pojazd rolniczy (nie można jechać „w ciemno” – trzeba patrzeć przed siebie!); 3) Radzimy nie wysypać się na zakręcie przy zjeździe z głównej drogi (ma 90 stopni – a może nawet ciut więcej).
Na wszelki wypadek przestrzegamy też, że bawimy się fair-play i wszelkie niesportowe czy cwaniackie zachowania „nagradzamy” dyskwalifikacją lub przesunięciem na koniec grupy!
Uwaga! Około 1,4km przed zjazdem na finisz będzie pierwsze skrzyżowanie z tabliczką „Redy”, ale tam należy jechać prosto – nie dajcie się nabrać! :)
⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 75 minut od przyjazdu do bazy pierwszych zawodników – w tym czasie można pokibicować kolegom, zrelaksować nad jeziorem, zjeść posiłek czy też nieco się odświeżyć.
⇒ potencjalne niebezpieczeństwa:
Drogi po których prowadzi trasa w większości są bardzo dobre i puste – a to kusi kierowców do szybkiej jazdy. Prosimy mieć oczy i uszy dookoła głowy – a w miarę możliwości oświetlenie bądź jaskrawe elementy odzieży;
⇒ krótki wyciąg z regulaminu:
1) lemondki i kierownice czasowe w grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE;
2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – ewentualnymi autami towarzyszącymi psujecie sobie zdjęcia!
3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie „podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy w razie dogonienia przez Szybkościowców czy Zapaleńcy przez Podróżników).
4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.
I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)
Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie mapy i kilometrówka. Trasy w większości będą też oznakowane strzałkami na asfalcie (za wyjątkiem części Podróżniczej) – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie jest słabo widoczne.