Rajd III – woj. pomorskie




Perły Północy – część I

Malbork, 6 maja 2023

Baza rajdu: Centrum Aktywnego Wypoczynku, ul. Parkowa 3

Dystans Podróżniczy: Start g. 9 (rejestracja 8:20-8:40)

Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:10-10:30)


Na III etap w tegorocznym cyklu „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy w pomorskie! Gospodarzem rajdu ponownie będzie jedna z dwóch naszych majowych Pereł Północy, czyli jedyny i niepowtarzalny Malbork 🙂

Samego Miasta i jego słynnego Zamku reklamować pewnie nikomu nie trzeba, ale być może trzeba Was zachęcić do przyjazdu i jego odwiedzenia ;) Zrobimy to z przyjemnością, ponieważ Malbork nieustannie się rozwija i przyjemnie spędzą tu czas nie tylko pasjonaci kultury i historii, ale również rowerzyści, spacerowicze, kijkowicze, wodniacy i oczywiście rodziny z dziećmi (atrakcji dla małych i dużych jest bez liku!). Czy podobnie rzecz się ma w przypadku okolicznych miast, miasteczek i łączących je krajobrazów? Na to pytanie spróbujemy pokrótce naszym rajdem odpowiedzieć :)

Przechodząc do konkretów stricte rowerowych – przewidujemy wytyczenie 3 tras o różnej długości. Na wszystkich dystansach przebieg trasy w środkowej części będzie nieco się różnił w porównaniu do zeszłego roku, albowiem zamierzamy skorzystać z dobrodziejstwa dwóch świeżo oddanych asfaltowych dywaników i tym samym jeszcze bardziej ograniczyć obecność gorszej nawierzchni! Niemal nie zmieni się za to kilometraż czy łączna suma przewyższeń [podane niżej dystanse obejmują 9 km dojazdu z finiszu do bazy rajdu]:

=> Sportowa (PRO, 121 km / 650m przewyższenia)

=> Podróżnicza (GT, 200 km / 1.200m przewyższenia)

=> Rekreacyjna (MINI, 87 km / 400m przewyższenia)

UWAGA! 

=> Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub ewentualnie podróżniczy!

=> Pliki GPX ze śladem trasy przesyłamy zarejestrowanym Uczestnikom przeważnie we czwartek przed rajdem.

=> Trasy Sportowa i Rekreacyjna są znakowane strzałkami na asfalcie – Podróżnicza wymaga częściowo samodzielnej nawigacji.


Już sam wyjazd z miejskich terenów rekreacyjnych – które w postaci Centrum Aktywnego Wypoczynku przyjemnie rozłożyły się w leśnym cieniu nad Nogatem – zapowiada sporo atrakcji. Nie dalej jak po kilkuset pierwszych metrach spośród drzew wyłoni się okazała Twierdza, wzdłuż której zachęcamy przedefilować honorowo i niespiesznie, tak aby nasycić oczy jej potęgą (zassaną w ten sposób energię można potem odpowiednio spożytkować na trasie). My w tym czasie spróbujemy utrwalić Was wszystkich na ponadczasowym zdjęciu z serii „wczoraj Zamek, dzisiaj rower – Malbork zadba o Twe zdrowie” ;)

Z Malborka zamiast ku morzu – ponownie skierujemy się na południe, w objęcia łagodnie falującej moreny na której malowniczo osiedliły się m.in. Żuławka Sztumska, Dzierzgoń, Mikołajki Pomorskie czy Sztum. Mimo iż płasko nie będzie, to łączne przewyższenie budzi raczej dobrotliwy uśmiech – nieco ponad 600m na dystansie Sportowym pozwala podejść do tematu na zupełnym luzie (zwłaszcza w maju). W czerpaniu frajdy dodatkowo powinny pomóc urozmaicone i dość często zmieniające się krajobrazy, a także coraz lepszej jakości asfalty, pośród których spora część ma odświeżoną w ostatnich latach nawierzchnię (choć bez względu na wybór dystansu każdorazowo należy się jednak spodziewać niewyremontowanych jeszcze odcinków – więcej szczegółów w sekcji „nawierzchnia” poniżej).

Poza wytyczoną trasę radzimy się jednak nie zapuszczać, bo można się srodze rozczarować – dróg w naprawdę fatalnym stanie jest tu bowiem wciąż jeszcze bardzo dużo. Mimo tych cokolwiek niesprzyjających okoliczności wersję Podróżniczą udało się bez większych wyrzeczeń „dociągnąć” do równiutko 200 km. Dzięki temu na rozkładzie będą takie perełki jak przepiękny odcinek Jaromierz – Krzykosy czy wciąż mało chyba znany, biegnący wzdłuż południowej granicy województwa fragment Gardeja – Sadlinki (z budzącym wiele radości drogowskazem na Okrągłą Łąkę, hej!).

Oczywiście na krótszych dystansach też będzie na czym oko zawiesić :) Przy umiarkowanym lub niewielkim ruchu już pierwsze kilometry za Malborkiem w kierunku na Iławę budzą bardzo przyjemne doznania widokowe – stety-niestety przeważnie mijają bardzo szybko, bo na skrzydłach dmuchającego z północy wiatru. Podobnie rzecz się ma od Żuławki Sztumskiej na Dzierzgoń, gdzie dodatkowe watty wykręcają rozstawione w pobliżu wiatraki. Do grona naszych lokalnych faworytów nieprzerwanie zaliczają się też odcinki Stary Targ – Mikołajki Pomorskie czy Ryjewo – Sztum – ten ostatni tym bardziej, że nie trzeba już dzwonić zębami za Bemowem, bo cały brakujący fragment oblał się nowiutkim asfaltem (co prawda szkoda, że nie w wariancie przez śluzę w Białej Górze – ale jak widać nie można mieć wszystkiego).


A po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników po okolicznościowe medale, na pyszną porcję kolarskiego makaronu, na dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji – stroje kolarskie, czapeczki, buffy, rękawki, ochraniacze na buty, ręczniki, skarpetki, t-shirty, kubeczki, bidony… ;)


Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:

  • modne i wygodne stroje oraz akcesoria kolarskie z autorskiej kolekcji firmowanej przez MARTOMBIKE,
  • vouchery na zakup znakomitych i bezkompromisowych kół rowerowych od stylowych kołodziejów z DANDYHORSE,
  • budujące formę i gubiące wagę plany treningowo-żywieniowe od ambitnych entuzjastów z Na Osi – Trening & Dietetyka,
  • znane i lubiane sportowe okulary przeciwsłoneczne marki GOG,
  • aromatyczne i regenerujące terapie solankowe od bocheńskiej firmy SALCO,
  • przyjemnie orzeźwiające i mocno wyskokowe, ale absolutnie bezalkoholowe piwa KARMI SOMERSBY,
  • wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
  • estetyczne i praktyczne Zestawy Dużego Podróżnika od Polskiej Organizacji Turystycznej,
  • pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta Malbork :)

Nagrodami głównymi w edycji 2023 są 3 wspaniałe wyjazdy kolarskie z wiodącym na polskim rynku organizatorem takich wypraw, czyli z doświadczonym i niezwykle pomysłowym MJProTour. Dodatkowo – na hasło „RajdyDlaFrajdy” – wszystkim chętnym przeżyć niezapomnianą przygodę przysługuje 5% zniżki!

!! NAGRODY I UPOMINKI wręczamy w różnych kategoriach – NIE TYLKO DLA NAJSZYBSZYCH !! :)


Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:

⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy ich, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)

⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;

⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.

⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);

⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)

⇒ trasa o niewielkim i umiarkowanym stopniu trudności (zarówno fizycznie, jak i technicznie) – w profilu wysokościowym dominują łagodne pagórki;

⇒ nawierzchnia: asfaltowa, w większości dobra i bardzo dobra – w stosunku do zeszłego roku udało się zastąpić dwa najgorsze odcinki, ale tak zupełnie nierówności nie unikniemy; Dla tras PRO i MINI najdłuższy fragment gorszej nawierzchni przydarzy się od Watkowic do skrzyżowania z DK-55 za Klecewkiem (ok. 4,5 km); Na trasie GT są dwa takie odcinki – od Zebrdowa do Gardei i od Tychnowów do Brokowa (ok. 3km każdy) – plus za Brokowem jest skrzyżowanie będące jedną wielką dziurą (km 150). Pierwsze dziury i nierówności pojawią się natomiast po kilkunastu kilometrach od startu, na odcinku Tropy Sztumskie – Żuławka Sztumska (PRO i GT) – nie ma tego bardzo wiele ani nie jest bardzo złe, ale chwila nieuwagi może kosztować „gumę” czy nawet uszkodzenie koła;

Oczywiście pojedyncze dziury, krótkotrwałe nierówności czy choćby przejazdy przez tory albo progi zwalniające zawsze mogą się zdarzyć, więc warto jechać czujnie!

⇒ natężenie ruchu: na głównych drogach umiarkowane, na bocznych – niewielkie; Zwiększony ruch będzie zapewne w Malborku i na wyjeździe w kierunku Iławy – ale są wydzielone drogi rowerowe. Żeby przejechać nad Wisłę trzeba też przecinać ruchliwą drogę Malbork-Grudziądz (DK nr 55), ale pobyt na niej ograniczamy do minimum (w żadnym z przypadków nie przekracza 1 km). Na powrocie przez Sztum mamy ronda i odcinek 500m, gdzie korek może utworzyć się niemal w jednej chwili (ale jest wydzielony wąski pas „kostki rowerowej”) – prosimy o ostrożną jazdę!;

⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, pieszych, mieszkańców, pojazdów rolniczych oraz… weekendowych kierowców!! Warto też wiedzieć, że okoliczne drzewa są dość podatne na wiatr i czasami na drogach zalegają gałęzie (bywa nawet, że informują o tym znaki);

⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!

⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie;

⇒ obowiązuje BEZWZGLĘDNY nakaz zatrzymania przy przejazdach kolejowych w przypadku opuszczenia zapór lub działającej sygnalizacji! W razie złapania przed przejazdem ewentualnych „uciekinierów” – zawodnicy dojeżdżający później proszeni są o zachowanie fair-play i opóźnienie restartu (a przynajmniej spowolnienie);

⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Tym razem na krótki pit-stop zapraszamy wraz z Gminą Mikołajki Pomorskie – po ok. 65 km trasy PRO i GT oraz po 32 km trasy MINI (postój będzie na wjeździe do miasteczka, po lewej stronie – przy budynku Straży Pożarnej i Gminnego Centrum Kultury).

⇒ przysłowiowa „kreska” namalowana będzie kilkaset metrów po wyjeździe z Dąbrówki Malborskiej, tj. 9,2 km przed bazą rajdu (ok. 350 m przed powrotem na drogę Iława-Malbork). Przestrzegamy, że na finałowych 4,5 km (tj. od Koślinki) znajduje się kilka mocniejszych zakrętów, z czego ostatnie dwa – między Dąbrówką Malborską a finiszową kreską. Ponadto przypominamy, że finisz lewą stroną jest ZABRONIONY – konsekwencją może być dyskwalifikacja lub przesunięcie na koniec grupy.

⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 75 minut od przyjazdu do bazy pierwszych zawodników – w tym czasie można pokibicować kolegom, na spokojnie zaglądnąć jeszcze pod Zamek, zjeść posiłek czy też nieco się odświeżyć.

⇒ potencjalne niebezpieczeństwa:

  1. Najpoważniejszy na trasie zjazd (od DK-55 do Ryjewa) sam w sobie nie jest specjalnie niebezpieczny, ale na stosunkowo płaskiej trasie może okazać się pewnym zaskoczeniem, zwłaszcza że prowadzi dość wąską drogą z zakrętami (możliwy żwir czy piasek) – radzimy zachować zwiększoną ostrożność;
  2. Na odcinkach o pogorszonej nawierzchni zalecamy zmniejszyć prędkość i zwiększyć odstępy – szkoda rowerów!.
  3. Gdzieniegdzie obowiązuje jazda po drogach i ciągach pieszo-rowerowych – szczególnie uważamy tam na dzieci, pieszych oraz innych rowerzystów!

⇒ krótki wyciąg z regulaminu:

1) lemondki i kierownice czasowe w grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE;

2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – ewentualnymi autami towarzyszącymi psujecie sobie zdjęcia!

3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie „podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy w razie dogonienia przez Szybkościowców czy Zapaleńcy przez Podróżników).

4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.

I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)


Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie mapy i kilometrówka. Trasy w większości będą też oznakowane strzałkami na asfalcie (za wyjątkiem części Podróżniczej) – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie jest słabo widoczne.

Rozjazd tras oznakowany jest symbolami: PRO (sportowa) oraz MINI (rekreacyjna). Podróżnicy (GT) na swoją pętlę „odbijają” po bufecie w Mikołajkach Pomorskich (tzn. jadą dalej prosto na Prabuty).


Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ!!