Rajd VII – woj.podlaskie




Kresy-floresy – część I

Siemiatycze, 15 lipca 2023

Baza rajdu: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (Stadion), ul. Nadrzeczna 29

Dystans Podróżniczy: Start g. 9 (rejestracja 8:20-8:40)

Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:00-10:30)

Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków budżetu państwa – Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu „Sport dla Wszystkich” (realizacja zadania publicznego pn. „Ogólnopolskie rajdy rowerowe”). Pełna informacja dotycząca zadania oraz finansowania znajduje się tutaj



Na VII etap rajdów z cyklu „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy na Podlasie! Gospodarzem zabawy ponownie będą klimatyczne i bardzo gościnne Siemiatycze, do których zawitamy już po raz czwarty :)

Choć okoliczne tereny mogą Wam wydawać się już bardzo dobrze znane, to my ciągle mamy coś w zanadrzu! Tym razem skorzystamy z trasy wymyślonej w poprzednim roku – ale trochę ją podkręcimy i pojedziemy nieco inaczej ;) Będą więc i złociste łany zbóż, i leśne zakamarki kryjące kilometry pięknych asfaltów – i mocno sielankowy krajobraz Kresów Wschodnich. Oczywiście będą też Kłopoty Stanisławy, Czaje Bagno, Czarna Średnia i cała plejada miejscowości, do których nazewnictwa można się uśmiechnąć w duchu, a nawet szeroko na twarzy! Nie będzie za to większych trudności w postaci wyciskających poty podjazdów czy krętych przesmyków, bo poza bardzo nielicznymi wyjątkami praktycznie ich tu nie ma :)

Natomiast w chwilach wolnych od kontemplowania okolicy warto będzie też zająć się i kolarskim rzemiosłem, bo zeszłego roku za szybko Wam poszło i postanowiliśmy dołożyć kilka kilometrów. Odczują to zwłaszcza Uczestnicy dystansu Podróżniczego, którym na licznikach wybije całe 200km. Na szczęście stan asfaltów jest wyraźnie sprzyjający, a nawet jeszcze lepszy niż poprzednim razem, więc na żadnej z tras nie powinno być problemów z dotarciem do mety.

A na koniec proponujemy dwa żelazne punkty z harmonogramu naszych tutejszych spotkań, czyli kilka bardzo emocjonujących kilometrów na finał (bo w okolicach Grabarki i na wjeździe do Siemiatycz można spotkać najpoważniejsze w okolicy wzniesienia) – oraz przysmaki lokalnej kuchni serwowane w malowniczo położonej bazie rajdu nad siemiatyckim zalewem na rzece Kamionce (z nieustająco dyskretnym widokiem na Cerkiew Piotra i Pawła czy Klasztor Karmelitanek).


Przechodząc do kwestii stricte rowerowych – na Uczestników czekają 3 trasy o różnej długości:
=> Sportowa (PRO, 124 km / 500m przewyższenia)

=> Podróżnicza (GT, 202 km / 800m przewyższenia)

=> Rekreacyjna (MINI, 91 km / 400m przewyższenia)

UWAGA! 

=> Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub ewentualnie podróżniczy!

=> Pliki GPX ze śladem trasy przesyłamy zarejestrowanym Uczestnikom przeważnie we środę lub czwartek przed rajdem.

=> Trasy Sportowa i Rekreacyjna są znakowane strzałkami na asfalcie – Podróżnicza częściowo wymaga samodzielnej nawigacji!


Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników po okolicznościowe medale, na pyszne pierogi z jagodami, na dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji – stroje kolarskie, czapeczki, buffy, rękawki, ochraniacze na buty, ręczniki, skarpetki, t-shirty, kubeczki, bidony… ;)


Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:

  • modne i wygodne stroje oraz akcesoria kolarskie z autorskiej kolekcji firmowanej przez MARTOMBIKE,
  • vouchery na zakup znakomitych i bezkompromisowych kół rowerowych od stylowych kołodziejów z DANDYHORSE,
  • budujące formę i gubiące wagę plany treningowo-żywieniowe od ambitnych entuzjastów z Na Osi – Trening & Dietetyka,
  • znane i lubiane sportowe okulary przeciwsłoneczne marki GOG,
  • aromatyczne i regenerujące terapie solankowe od bocheńskiej firmy SALCO,
  • przyjemnie orzeźwiające i mocno wyskokowe, ale absolutnie bezalkoholowe piwa SOMERSBY i GARAGE,
  • wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
  • estetyczne i praktyczne Zestawy Dużego Podróżnika od Polskiej Organizacji Turystycznej,
  • pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta Siemiatycze oraz Marszałka Województwa Podlaskiego :)

Nagrodami głównymi w edycji 2023 są 3 wspaniałe wyjazdy kolarskie z wiodącym na polskim rynku organizatorem takich wypraw, czyli z doświadczonym i niezwykle pomysłowym MJProTour. Dodatkowo – na hasło „RajdyDlaFrajdy” – wszystkim chętnym przeżyć niezapomnianą przygodę przysługuje 5% zniżki!

!! NAGRODY I UPOMINKI wręczamy w różnych kategoriach – NIE TYLKO DLA NAJSZYBSZYCH !! :)


Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:

⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy ich, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)

⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;

⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.

⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);

⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)

⇒ trasa jest dosyć łatwa technicznie i w większości płaska – nie zwalnia to jednak z zachowania ostrożności!;

⇒ nawierzchnia: asfaltowa, w większości bardzo dobra. Odcinków z gorszą nawierzchnią jest niewiele i nie są szczególnie uciążliwe. Zeszłoroczne dziury w Korzeniówce omijamy przez Narojki, a odcinek Skiwy – Kłopoty-Stanisławy właśnie został niemal w całości wyremontowany. Nierówności pozostały na drodze między Grodziskiem a Dołubowem oraz między Hornowem a Jasieniówką. Z kolei na Podróżników wciąż czeka ok. 1.700m szutrowo-brukowej przeprawy między Wygonowem a Hornowem, (ale cały fragment od Boćków po Żerczyce powinien wynagrodzić te drobne niewygody!), a także kilka wzdrygnięć na kolejnym wartym grzechu fragmencie od Nurca do Mielnika.

Oczywiście pomniejsze nierówności czy pojedyncze dziury zawsze mogą się zdarzyć, więc warto jechać czujnie;

⇒ natężenie ruchu: na większości trasy niewielkie, a nawet minimalne. Większego ruchu można się ewentualnie spodziewać w samych Siemiatyczach czy w rejonie Grabarki oraz na 2 krótkich odcinkach głównych dróg, tj. DK-19 (w pobliżu Dziadkowic lub Boćków dla GT) oraz DW-693 (w pobliżu Żerczyc);

⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, turystów pieszych, mieszkańców oraz… weekendowych kierowców!!

⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!

⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.

⇒ obowiązuje BEZWZGLĘDNY nakaz zatrzymania przy przejazdach kolejowych w przypadku opuszczenia zapór lub działającej sygnalizacji! Ponieważ 2 takie przejazdy znajdują się na kilka kilometrów przed metą, to w razie dogonienia tam ewentualnych „uciekinierów” – zawodnicy dojeżdżający później proszeni są o zachowanie fair-play i opóźnienie restartu (a przynajmniej spowolnienie).

⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Bufet dla wszystkich dystansów planujemy w Dołubowie. Dla dystansu PRO wypadnie to po 81km, dla GT po 71km, a dla dystansu MINI po 48 km. Dla spragnionych drugiego postoju Podróżników najsensowniejszym miejscem wydaje się sklep w Boćkach (po 131km – tuż przy wjeździe na DK-19, po lewej stronie) lub w m. Nurzec-Stacja (kilka opcji, km 157-158).

⇒ finałowa „kreska” namalowana będzie „tam gdzie zawsze”, czyli na wjeździe do Siemiatycz od strony Grabarki – jeszcze przed zabudowaniami, na prowadzącej leciutko pod górkę długiej prostej. Pamiętajcie o bezpieczeństwie i fair-play – ze swojej strony uprzedzamy, że finisz lewą stroną jezdni jest zabroniony, a konsekwencją może być dyskwalifikacja lub przesunięcie na koniec grupy.

⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 90 minut od przejazdu przez metę pierwszych zawodników – w tym czasie można pokibicować koleżankom i kolegom, zrobić rozjazd, zrelaksować nad zalewem, zjeść posiłek czy też odświeżyć pod prysznicem;


⇒ potencjalne niebezpieczeństwa:

Co prawda technicznie trasa zalicza się do tych najłatwiejszych, ale paradoksalnie podczas jazdy w grupie to właśnie na takich etapach częściej dochodzi do niepożądanych zdarzeń. Radzimy przede wszystkim zachować koncentrację, rozsądne odstępy – i nie wykonywać gwałtownych manewrów typu nagła zmiana toru jazdy czy ostre hamowanie. Co jest możliwe – sygnalizujcie sobie zawczasu!


⇒ krótki wyciąg z regulaminu:

1) lemondki i kierownice czasowe w grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE;

2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – ewentualnymi autami towarzyszącymi psujecie sobie zdjęcia!

3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie „podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy w razie dogonienia przez Szybkościowców czy Zapaleńcy przez Podróżników).

4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.

I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)


Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie mapy i kilometrówka. Trasy będą też oznakowane strzałkami na asfalcie (za wyjątkiem części Podróżniczej) – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie może być słabo widoczne.

Rozjazd tras w Czarnej Średniej oznakowany jest symbolami: PRO (sportowa) oraz MINI (rekreacyjna).

Podróżnicy (GT) pokonują trasę w oparciu o wskazania nawigacji, a na swoją pętlę odbijają już w Grodzisku (km 39). Na dalszym etapie przebiegi tras będą jeszcze się powielać, ale również przecinać a nawet biec w przeciwnych kierunkach – nie należy więc zbytnio sugerować się mijanym oznakowaniem na asfalcie.


Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ!!