Rajd VIII – woj. lubelskie




Kresy-floresy – część II

Janów Podlaski, 16 lipca 2023

Baza rajdu: Plac Partyzantów

Dystans Podróżniczy: Start g. 9 (rejestracja 8:20-8:40)

Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:00-10:30)

Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków budżetu państwa – Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu „Sport dla Wszystkich” (realizacja zadania publicznego pn. „Ogólnopolskie rajdy rowerowe”). Pełna informacja dotycząca zadania oraz finansowania znajduje się tutaj


Na drugą część dalekowschodnich Kresów-Floresów zapraszamy w lubelskie! Z dużym sentymentem i prawdziwą przyjemnością wracamy po dwuletniej przerwie do przyjaznego rowerzystom i zawsze gościnnego Janowa Podlaskiego :)

Przygotowując trasy na tegoroczny etap sięgamy po klasykę, bo mając na względzie stan okolicznych dróg najlepiej obecnie prezentuje się pętla z roku 2019 (przynajmniej jeśli chodzi o dystans sportowy). Na potrzeby naszych rowerowych manewrów co do zasady obieramy więc kierunek południowo-wschodni, choć wersja Podróżnicza najpierw uda się na północny-zachód (tak to już bywa, gdy na koniec dnia w rejestrze przejechanych kilometrów chce się odnotować okrąglutkie 200).

Na pętli zasadniczej będziemy kluczyć na przemian w otwartym i zalesionym terenie, Swoje koła skierujemy na Białą Podlaską, Ortel i Piszczac – a następnie na tereny pięknie ukryte na skraju dnia codziennego. Kiedy nacieszycie już ducha tutejszym klimatem a oczy niezwykle przyjemnymi widokami, do głosu zapewne dojdą wielbiciele sportowej rywalizacji. Mniej więcej na 50 kilometrów przed metą rozpoczyna się bowiem drogowe eldorado które – z przerwami na bufet w lasku zwanym Zastawkiem, przejazd przez Terespol oraz pułapki w kukuryczańskim moście – potrwa aż do końca. Gwoli uzupełnienia warto zaznaczyć (tudzież przypomnieć), że odcinek, który płynie wzdłuż Bugu od Terespola do Janowa Podlaskiego jest kwintesencją kresowego rowerowania w szosowym wydaniu. Ma on tę cudowną właściwość, że nie prowadzi szczególnie donikąd, nie stanowi też ważnej drogi tranzytowej – dzięki temu ruch samochodowy jest tam minimalny, mimo że jezdnia szeroka i w pierwszorzędnej kondycji :)

Przechodząc do kwestii stricte rowerowych – wytyczone zostały 3 trasy o różnej długości:
=> Sportowa (PRO, 112 km / 200m przewyższenia)


=> Podróżnicza (GT, 200 km / 500m przewyższenia)


=> Rekreacyjna (MINI, 84 km / 200m przewyższenia)

UWAGA! 

=> Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub ewentualnie podróżniczy!

=> Pliki GPX ze śladem trasy przesyłamy zarejestrowanym Uczestnikom przeważnie we środę lub czwartek przed rajdem.

=> Trasy Sportowa i Rekreacyjna są znakowane strzałkami na asfalcie – Podróżnicza częściowo wymaga samodzielnej nawigacji!


Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników po okolicznościowe medale, na pyszną porcję regionalnych pierogów, na dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji – stroje kolarskie, czapeczki, buffy, rękawki, ochraniacze na buty, ręczniki, skarpetki, t-shirty, kubeczki, bidony… ;)


Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:

  • modne i wygodne stroje oraz akcesoria kolarskie z autorskiej kolekcji firmowanej przez MARTOMBIKE,
  • vouchery na zakup znakomitych i bezkompromisowych kół rowerowych od stylowych kołodziejów z DANDYHORSE,
  • budujące formę i gubiące wagę plany treningowo-żywieniowe od ambitnych entuzjastów z Na Osi – Trening & Dietetyka,
  • znane i lubiane sportowe okulary przeciwsłoneczne marki GOG,
  • aromatyczne i regenerujące terapie solankowe od bocheńskiej firmy SALCO,
  • przyjemnie orzeźwiające i mocno wyskokowe, ale absolutnie bezalkoholowe piwa SOMERSBY i GARAGE,
  • wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
  • estetyczne i praktyczne Zestawy Dużego Podróżnika od Polskiej Organizacji Turystycznej,
  • pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Gminy Janów Podlaski :)

Nagrodami głównymi w edycji 2023 są 3 wspaniałe wyjazdy kolarskie z wiodącym na polskim rynku organizatorem takich wypraw, czyli z doświadczonym i niezwykle pomysłowym MJProTour. Dodatkowo – na hasło „RajdyDlaFrajdy” – wszystkim chętnym przeżyć niezapomnianą przygodę przysługuje 5% zniżki!

!! NAGRODY I UPOMINKI wręczamy w różnych kategoriach – NIE TYLKO DLA NAJSZYBSZYCH !! :)


Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:

⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy ich, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)

⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;

⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.

⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);

⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)

⇒ trasa generalnie jest łatwa technicznie i w większości płaska – choć od Terespola ze 3 „mikropodjazdy” można odnotować (w tym jeden na wiadukt) ;)

⇒ nawierzchnia: asfaltowa, przeważnie dobra i bardzo dobra – szczególnie ostatnie 50 km jedzie się komfortowo :) Natomiast wcześniej na każdym z dystansów są po dwa fragmenty o mocno nadwyrężonej nawierzchni (dziur jest niewiele, ale trzęsie).

Na trasie Sportowej (a przy tym i Podróżniczej) mamy Błonie – Rokitno (niecałe 6km) oraz Piszczac – Dobrynka (ok. 7,5km).

Na trasie Rekreacyjnej są to Olszyn – Berezówka (ok. 5km) oraz nieco dalej za Malową Górą (ok. 3km).

Na pętli otwierającej trasę Podróżniczą nie jest może idealnie, ale dłuższych powodów do narzekania być nie powinno ;)

Oczywiście pomniejsze nierówności czy pojedyncze dziury zawsze mogą się zdarzyć, więc warto jechać czujnie;

⇒ natężenie ruchu: na sporej części trasy niewielkie, a nawet minimalne; niemniej w pobliżu jest kilka głównych dróg i ruch samochodowy może być „falowo” wzmożony – np. w rejonie Białej Podlaskiej, Terespola czy samego Janowa Podlaskiego (podobnie może być w kilku miejscach pętli podróżniczej – choć w niedzielny poranek raczej nie powinno);

⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, turystów pieszych, mieszkańców oraz… weekendowych kierowców!!

⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!

⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.

⇒ obowiązuje BEZWZGLĘDNY nakaz zatrzymania przy przejazdach kolejowych w przypadku opuszczenia zapór lub działającej sygnalizacji! W razie dogonienia tam ewentualnych „uciekinierów” – zawodnicy dojeżdżający później proszeni są o zachowanie fair-play i opóźnienie restartu (a przynajmniej spowolnienie).

⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Bufet planujemy w lasku zwanym Zastawkiem i dla dystansu PRO/GT/MINI wypada odpowiednio po 68/157/40 km. Podróżnicy pierwsze tankowanie zaliczają w bazie rajdu, do której wracają po 88km swojej porannej pętli.

⇒ finałowa „kreska” namalowana będzie „jak zawsze” tam gdzie start, czyli na ul. Brzeskiej w Janowie Podlaskim. Szczegóły dotyczące finiszu zostaną podane na odprawie, niemniej pamiętajcie o bezpieczeństwie i fair-play!

⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 90 minut od przejazdu przez metę pierwszych zawodników – w tym czasie można pokibicować koleżankom i kolegom, zrobić rozjazd (np. zaglądnąć pod Zamek albo do Stadniny), zrelaksować na otaczającym bazę rajdu terenie rekreacyjnym, zjeść posiłek czy też odświeżyć pod prysznicem;


⇒ WAŻNE:

  • trasa przebiega przez tereny przygraniczne, które obecnie są intensywnie patrolowane – mimo zgłoszenia wydarzenia służbom granicznym i policji możliwe są kontrole dokumentów;
  • stosunkowo często wzdłuż trasy biegnie DDR czy CPR – czasem sensowny, a czasem zupełnie nie. Temat zostanie bliżej omówiony podczas odprawy, natomiast w tym miejscu zwracamy uwagę na obowiązek korzystania z infrastruktury rowerowej podczas przejazdu przez Białą Podlaskę.
  • kilka kilometrów za Terespolem, w rejonie Kukuryków, wznosi się wiadukt ze specyficznie łączonych płyt (patrz zdjęcie na plakacie). Radzimy uważać by nie wpaść w szczelinę – a jeszcze bardziej jeśli jest mokro, bo jest wtedy bardzo ślisko!

Co prawda technicznie trasa zalicza się do tych najłatwiejszych, ale paradoksalnie podczas jazdy w grupie to właśnie na takich etapach częściej dochodzi do niepożądanych zdarzeń. Radzimy przede wszystkim zachować koncentrację, rozsądne odstępy – i nie wykonywać gwałtownych manewrów typu nagła zmiana toru jazdy czy ostre hamowanie. Co jest możliwe – sygnalizujcie sobie zawczasu!


⇒ krótki wyciąg z regulaminu:

1) lemondki i kierownice czasowe w grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE;

2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – ewentualnymi autami towarzyszącymi psujecie sobie zdjęcia!

3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie „podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy w razie dogonienia przez Szybkościowców czy Zapaleńcy przez Podróżników).

4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.

I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)


Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie mapy i kilometrówka. Trasy będą też oznakowane strzałkami na asfalcie (za wyjątkiem części Podróżniczej) – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie może być słabo widoczne.

Rozjazd tras oznakowany jest symbolami: PRO (sportowa) oraz MINI (rekreacyjna).

Podróżnicy (GT) pierwszą pętlę pokonują w oparciu o wskazania nawigacji, a druga część w 100% pokrywa się z trasą Sportową, więc można również korzystać ze strzałek na asfalcie na asfalcie.


Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ!!