Tucholskie Borowiki
Tuchola, 24 września 2023
Baza rajdu: Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Warszawska 17
Dystans Podróżniczy: Start g. 9 (rejestracja 8:20-8:40)
Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:00-10:30)
Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków budżetu państwa – Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu „Sport dla Wszystkich” (realizacja zadania publicznego pn. „Ogólnopolskie rajdy rowerowe”). Pełna informacja dotycząca zadania oraz finansowania znajduje się tutaj
Na rajd kończący tegoroczną zabawę pod hasłem „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy w kujawsko-pomorskie! Gospodarzem etapu będzie Tuchola, która po krótkiej przerwie wraca do naszego rozkładu na Wasze specjalne życzenie. W ten oto sposób krajobrazowa perła w koronie północnej części kraju będzie siedzibą naszych zmagań już po raz czwarty – tym razem na sam finał edycji 2023!
Trudno o bardziej urokliwe miejsce na udane rozpoczęcie jesieni. Z jednej strony zachwyca tu cisza i spokój leśnych gęstwin – a z drugiej imponuje siła, z jaką przyroda podporządkowuje sobie całą okolicę. Czas gdy wszechobecna zieleń powolutku zaczyna zmieniać swoje barwy i przechodzić w czerwono-brązowe odcienie wydaje się wprost wymarzony na rowerowe wędrówki. Dlatego z nieukrywaną radością odkryjemy przed Wami najciekawsze szlaki Borów Tucholskich – choć przez wzgląd na charakter i nazwę Cyklu ograniczymy się tylko do tych pokrytych asfaltem :) (w większości zresztą bardzo dobrej jakości!)
Na potrzeby rajdu przygotowaliśmy trasę w 3 wariantach o różnej długości (szczegóły poniżej, pod tekstem). W zależności od wybranego wariantu z Tucholi wyjeżdżamy w różnych kierunkach i o różnych godzinach – i to jedna z poważniejszych trudności jakie czekają Was tego dnia ;) Dalsza część składa się bowiem z mniejszych i większych przyjemności, które będą nabierać na intensywności wraz z upływem dystansu. Po wyjeździe z miasta i krótkiej rozgrzewce na pierwszy plan wysunie się kilka niepozornych pagórków. Zapewne jednych one przyspieszą, innych spowolnią – ale nikogo nie powinny pozostawić obojętnym (również ze względu na widoczki rozpościerające się na wprost przed kierownicą). Z kolei w środkowej części trasy profil zdecydowanie się wypłaszczy, więc nie ma obaw, że na bufet dotrzecie wyczerpani – chyba że swoje trzy grosze dołoży czasami zaglądający w te strony wiatr ;) Po uzupełnieniu energii tempo prawdopodobnie wzrośnie – a to o tyle niedobrze, że część od Lniana czy Drzycimia przez Brzemiona, Wierzchy, Zdroje i Trzebciny (w zasadzie aż do samej Tucholi) jest w naszej opinii najładniejsza i trochę żal pokonywać ją „na szybkości”. O zgrozo – to co najciekawsze kryje się tu przeważnie w nieckach, czyli po zjeździe (tak jest np. na bardzo malowniczej przeprawie nad jez. Żur czy w Tleniu oraz Gródku, a wcześniej w Pile czy Zamrzenicy). I zamiast napawać się otoczeniem czy rozglądać dokoła, to pilnujemy roweru albo w skupieniu wypatrujemy co kryje droga przed nami… Skandal! Na szczęście na podjazdach i w wielu innych miejscach też jest za czym obrócić oczy ;)
Gdy zaś na te oczy zacznie nachodzić mgła, w płucach będzie brakować powietrza, a nogi zostaną zmuszone do nieludzkiego wysiłku – to ani chybi znak, że oto nadeszły finałowe kilometry i ktoś nieopatrznie przyspieszył…! Wtedy przydarzy się Wam druga tego dnia okazja do zmęczenia – i lepiej dobrze ją wykorzystajcie, bo trochę nie wypada wynurzyć się z Borów Tucholskich tak zupełnie na świeżo i bez cienia wysiłku ;)
A oto wspomniane 3 warianty trasy do wyboru:
=> Sportowa (PRO, 125 km / 600m przewyższenia)


=> Podróżnicza (GT, 200 km / 900m przewyższenia)


=> Rekreacyjna (MINI, 89 km / 400m przewyższenia)


UWAGA!
=> Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub ewentualnie podróżniczy!
=> Pliki GPX ze śladem trasy przesyłamy zarejestrowanym Uczestnikom przeważnie we środę lub czwartek przed rajdem.
=> Trasy Sportowa i Rekreacyjna są znakowane strzałkami na asfalcie – Podróżnicza częściowo wymaga samodzielnej nawigacji!
A po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników po okolicznościowe medale, na lokalne smakołyki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich, na dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji – stroje kolarskie, czapeczki, buffy, rękawki, ochraniacze na buty, ręczniki, skarpetki, t-shirty, kubeczki, bidony… ;)
Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:
- modne i wygodne stroje oraz akcesoria kolarskie z autorskiej kolekcji firmowanej przez MARTOMBIKE,
- vouchery na zakup znakomitych i bezkompromisowych kół rowerowych od stylowych kołodziejów z DANDYHORSE,
- budujące formę i gubiące wagę plany treningowo-żywieniowe od ambitnych entuzjastów z Na Osi – Trening & Dietetyka,
- znane i lubiane okulary przeciwsłoneczne marki GOG,
- aromatyczne i regenerujące terapie solankowe od bocheńskiej firmy SALCO,
- przyjemnie orzeźwiające i mocno wyskokowe, ale absolutnie bezalkoholowe piwa SOMERSBY i GARAGE,
- wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
- estetyczne i praktyczne Zestawy Dużego Podróżnika od Polskiej Organizacji Turystycznej,
- pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta Tuchola i Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego :)
Nagrodami głównymi w edycji 2023 są 3 wspaniałe wyjazdy kolarskie z wiodącym na polskim rynku organizatorem takich wypraw, czyli z doświadczonym i niezwykle pomysłowym MJProTour. Dodatkowo – na hasło „RajdyDlaFrajdy” – wszystkim chętnym przeżyć niezapomnianą przygodę przysługuje 5% zniżki!
!! NAGRODY I UPOMINKI wręczamy w różnych kategoriach – NIE TYLKO DLA NAJSZYBSZYCH !! :)
Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:
⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy ich, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)
⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;
⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.
⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);
⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)
⇒ trasa o profilu lekko pagórkowatym, z kilkoma zupełnie płaskimi fragmentami; trasa nie jest szczególnie wymagająca fizycznie ani technicznie – ewentualne zmęczenie będzie raczej kwestią tempa czy dystansu;
⇒ nawierzchnia: asfaltowa, przeważnie bardzo dobra – odcinków o pogorszonej jakości jest niewiele (najsłabiej pod tym względem prezentuje się fragment między Bruchniewem a rondem niedaleko Świekatowa). Pomniejsze nierówności czy pojedyncze dziury zawsze mogą się zdarzyć, więc warto jechać czujnie.
W wariancie Rekreacyjnym odcinek z Tucholi do Szumiącej należy w miarę możliwości pokonać bardzo sensowną drogą rowerową (uwaga jedynie na 2-3 krótkie odcinki z nawierzchni naturalnej!);
⇒ natężenie ruchu: Na większości trasy niewielkie, a nawet minimalne – w zasadzie jedynie w okolicach samej Tucholi można spodziewać się większego ruchu „miejsko-podmiejskiego”;
⇒ Przejazd przez Tucholę ma charakter „honorowy” i prosimy o zachowanie zwiększonej ostrożności – oraz czujności w pilnowaniu przebiegu trasy. Nabieranie rajdowego tempa sugerujemy rozpocząć dopiero po wyjeździe z miasta;
⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas – zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, turystów pieszych, mieszkańców oraz… weekendowych kierowców!!
⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!
⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.
⇒ obowiązuje BEZWZGLĘDNY nakaz zatrzymania przy przejazdach kolejowych w przypadku opuszczenia zapór lub działającej sygnalizacji! W razie dogonienia tam ewentualnych „uciekinierów” – zawodnicy dojeżdżający później proszeni są o zachowanie fair-play i opóźnienie restartu (a przynajmniej spowolnienie).
⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Dla dystansu PRO i GT bufet planujemy przed Plewnem (tj. ok. 70km), a dla dystansu MINI – za Błądzimiem (tj. po ok. 45km). Spragnionym drugiego postoju Podróżnikom polecamy zatrzymać się w miejscowościach Osie (km 132) lub Tleń (km 138) – ale to już we własnym zakresie i według własnego wyboru.
⇒ przysłowiowa „kreska” usytuowana będzie „tam gdzie zawsze” – czyli na lekkim wzniesieniu przy wjeździe do Tucholi, kilkaset metrów przed „ruchliwą” częścią miasta. Przypominamy, że finisz lewą stroną drogi jest ZABRONIONY, a konsekwencją może być dyskwalifikacja lub przesunięcie na koniec grupy.
⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 90 minut od przyjazdu pierwszych zawodników – w tym czasie można zjeść posiłek, odświeżyć się pod prysznicem, a nawet zaglądnąć nad leżące tuż obok jezioro Głęboczek :)
⇒ WAŻNE:
Co prawda technicznie trasa zalicza się do tych łatwiejszych, to paradoksalnie właśnie na takich etapach podczas jazdy w grupie częściej dochodzi do niepożądanych zdarzeń. Radzimy przede wszystkim zachować koncentrację, rozsądne odstępy – i nie wykonywać gwałtownych manewrów typu nagła zmiana toru jazdy czy ostre hamowanie. Co jest możliwe – sygnalizujcie sobie zawczasu!
Z kolei na trasie Podróżniczej wyraźnego przyhamowania wymaga zjazd do Gródka (km 83), gdzie nachylenie zachęca by nabrać prędkości, ale w dolnej części jest kręto, a ostatni zakręt nie dość że jest ostry, to droga nagle się zwęża i wjeżdża na mostek. Obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 30 km/h – i słusznie.
⇒ krótki wyciąg z regulaminu:
1) lemondki i kierownice czasowe w grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE;
2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – ewentualnymi autami towarzyszącymi psujecie sobie zdjęcia!
3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie „podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy w razie dogonienia przez Szybkościowców czy Zapaleńcy przez Podróżników).
4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.
I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)
Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie mapy i kilometrówka. Trasy będą też oznakowane strzałkami na asfalcie (za wyjątkiem części Podróżniczej) – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie może być słabo widoczne.
Rozjazdy tras oznakowane są symbolami: PRO (sportowa) oraz MINI (rekreacyjna).
Nie ma dodatkowego oznaczenia dla Podróżników (GT), którzy swoje dodatkowe kilometry od Drzycimia do Drzycimia pokonują w oparciu o wskazania nawigacji (na pozostałej części śmiało można korzystać ze strzałek dla wersji PRO).
Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ!!

