Rajd XVI – woj. wielkopolskie



Kraina Stu Jezior

Gmina Międzychód, 25 września 2022 r.

Baza rajdu: Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

Dystans Podróżniczy: Start g. 9 (rejestracja 8:30-8:45)

Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:10-10:30)


Na finałowy etap tegorocznej edycji „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy do Wielkopolski! Gospodarzem zabawy ponownie będzie Gmina Międzychód, a bazą rajdu – stanowiące osobną atrakcję Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach (polecamy odwiedzić stronę Mniszki.pl, a na rajd zabrać rodzinę i kibiców – na pewno udanie spędzą czas!)

Areną naszych rowerowych zmagań będzie roztaczająca się wokół Powiatu Międzychodzkiego wyjątkowa Kraina Stu Jezior. Pulsujące w jej sercu Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie wraz z leżącą na północy Puszczą Notecką to bez wątpienia jeden z najciekawszych i najcenniejszych przyrodniczo obszarów Wielkopolski. Urozmaicona jest tu również rzeźba terenu, dlatego obok typowych dla województwa odcinków zupełnie płaskich pojawią się lekkie pagórki. Spośród pierwszych mianem najdłuższego i najpiękniejszego cieszy się wiodący gęstym lasem fragment z Sierakowa do Wronek – przy tej okazji tam i z powrotem przekroczymy też Wartę, a nawet urządzimy sobie pik-nik (znaczy pit-stop) ;) Z kolei kilka ładnych i przyjemnych wzniesień znajduje się np. w rejonie Kurnatowic czy Prusimia (czyli na początkowych i końcowych kilometrach trasy), ale najładniejszy widok roztacza się chyba ze wzgórza za Łężeczkami, przy czym punkt obserwacyjny znajduje się kilkanaście metrów na lewo od drogi…

Na szczęście w większości przypadków wystarczy po prostu jechać z odpowiednio otwartymi oczami, a krajobrazowe smaczki same nas znajdą. Co więcej – nie brakuje odcinków, które oprócz romantycznych westchnień pompują swoim ułożeniem dodatkowe endorfiny i adrenalinę – i zachęcają do dynamicznej jazdy. Naszym faworytem jest tu umowna „pętelka na Pniewy” (czyli przez Białokosz w jedną, a przez Mościejewo w drugą stronę), ale takich perełek jest na trasie więcej i każdemu śmiało może spodobać się co innego :) Bardzo wiele dobrego oferuje też Pętla Podróżnicza – świetnie jedzie się zarówno do Miedzichowa (pierwsze 27 km), jak i z Trzciela do Bobowicka (i dalej na Pszczew – razem 30 km). Wisienką na korbie jest 5-kilometrowy fragment do Świechocina, a ceną za te frykasy – przymus kilkukilometrowej jazdy po „ścieżko-chodniku” między Miedzichowem i Trzcielem oraz trochę dziur przed Łowyniem ;)

Na wędrówkę po tym zielono-niebieskim szlaku przygotowaliśmy trasę w 3 wariantach o różnej długości:
=> Sportowa (PRO, 115 km / 750m przewyższenia)


=> Podróżnicza (GT, 199 km / 1000m przewyższenia – dostępny będzie też wariant 177km)


=> Rekreacyjna (MINI, 93 km / 550m przewyższenia)

UWAGA! Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub ewentualnie podróżniczy!


Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników po okolicznościowe medale, na pyszną porcję kolarskiego makaronu (w wersji mięsnej oraz vegge), na dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach (tym razem – dodatkowo w Klasyfikacji Generalnej!), a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji (stroje kolarskie, czapeczki, buffy, rękawki, ochraniacze na buty, ręczniki, skarpetki, t-shirty, bidony…), jak również rozmaite przysmaki dla wzbogacenia mistrzowskiej diety ;)


Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:

  • modne i wygodne stroje oraz akcesoria kolarskie z autorskiej kolekcji firmowanej przez MARTOMBIKE,
  • znane i lubiane sportowe okulary przeciwsłoneczne marki GOG,
  • aromatyczne i regenerujące terapie solankowe od bocheńskiej firmy SALCO,
  • przyjemnie orzeźwiające i mocno wyskokowe, ale absolutnie bezalkoholowe piwa KARMI SOMERSBY,
  • czarodziejskie smarowidła marki Sportsbalm oraz niezastąpione suplementy od Dextro Energy – na co dzień do kupienia w Radello,
  • wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
  • pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta i Gminy Międzychód oraz Powiatu Międzychodzkiego :)

Nagrody i upominki wręczamy w różnych kategoriach – nie tylko dla najszybszych! :)


Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:

⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)

⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;

⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.

⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);

⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)

⇒ trasa jest umiarkowanie wymagająca fizycznie i technicznie. W programie znajdą się zarówno odcinki płaskie, jak i parę niewielkich wzniesień. Większych trudności nie powinno też przysporzyć kilka ostrzejszych zakrętów czy skrzyżowań – niemniej czujnym trzeba być!

⇒ nawierzchnia: asfaltowa, w większości dobra i bardzo dobra, ale kilka kilometrów gorszej jakości też się przytrafi (nic konkretnego – po prostu okoliczne drogi często są „poskładane” z wielu krótszych odcinków, z których część ma już swoje lata). Dodatkowo przestrzegamy przed poprzecznymi przełomami (zwłaszcza w lasach) i przypominamy, że gdzieniegdzie może trafić się żwir czy piasek (zwłaszcza na zakrętach). Pojedyncze dziury oczywiście wszędzie mogą się zdarzyć;

Osobną kwestią jest kompozytowy most we Wronkach, który wraz z najazdami stanowi ciąg pieszo-rowerowy – na tym odcinku wszyscy bezwzględnie zwalniają i podziwiają leniwie płynącą w dole Wartę :)

Na Trasie Podróżniczej z Miedzichowa do Trzciela obowiązuje zakaz jazdy rowerem (na lewo od drogi prowadzi „taki sobie” DDR), w Pszczewie prawdopodobny jest ruch wahadłowy (remont nawierzchni), a fragment przed Łowyniem jest gorszej jakości. Zalecamy też mocno zwolnić przed nieczynnym i uszkodzonym przejazdem kolejowym w Głażewie (zaraz na początku i przy końcu rundy).

⇒ natężenie ruchu: generalnie niewielkie, miejscami umiarkowane – zwłaszcza w rejonie mijanych miast i miasteczek (Sieraków, Wronki, Pniewy, Kwilcz);

⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, pieszych, pojazdów leśnych oraz… weekendowych kierowców!!

⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!

⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.

zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Bufet dla wszystkich dystansów planujemy na DDR przed mostem we Wronkach. Dla trasy PRO i MINI będzie to po 48km, a dla GT – po 132km (dla Podróżników wcześniej będzie jeszcze bufet w Mniszkach po 84km, czyli po domknięciu pierwszej pętli);

⇒ przysłowiowa „kreska” narysowana będzie na „płaskowyżu” między drogą DK-28 a bazą rajdu (w odległości równo po 2 km od obydwu). Pamiętajcie o bezpieczeństwie i fair-play – przypominamy, że finisz lewą stroną jezdni jest zabroniony, a konsekwencją może być dyskwalifikacja lub przesunięcie na koniec grupy!

⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 75 minut od wjazdu na metę pierwszych zawodników – w tym czasie można pokibicować koleżankom i kolegom, zrobić rozjazd, zjeść posiłek czy też pozwiedzać teren i poznać ciekawostki Centrum Edukacyjnego :)


⇒ potencjalne niebezpieczeństwa:

Technicznie trasa zalicza się do tych „umiarkowanych” – jest na niej kilka zjazdów, ostrzejszych zakrętów czy skrzyżowań, na których mimo dynamicznej jazdy będzie trzeba ustąpić pierwszeństwa – liczymy, że jak zwykle wykażecie się rozsądkiem i świetnie sobie z tym poradzicie. Jednocześnie apelujemy, by podobnie jak na pagórkach – także i na płaskich odcinkach zachować koncentrację, adekwatne odstępy – i nie wykonywać gwałtownych manewrów typu nagła zmiana toru jazdy czy ostre hamowanie. Co jest możliwe – sygnalizujcie sobie zawczasu!

Ponadto, dodatkową ostrożność prosimy zachować:

– na przejeździe przez DK-24 – zaraz na początku (km 5), a zwłaszcza pod koniec rajdu (km 111). W obu sytuacjach najpierw skręcamy w prawo na DK, a następnie wjeżdżamy na osobny pas do skrętu w lewo z DK. Jest to manewr łatwy i przyjemny – pod warunkiem, że wykonujemy go z głową i bezpiecznie!

– na przejeździe przez Sieraków (kilka skrzyżowań, w tym Rynek, a następnie most) oraz Wronki (kilka skrzyżowań, ciąg pieszo-rowerowy przez most, potem wąska droga wyjazdowa). Z kolei przez Pniewy i Kwilcz przejeżdżamy „symbolicznie” – choć w obu przypadkach robimy swego rodzaju „nawrotkę”.


⇒ krótki wyciąg z regulaminu:

1) lemondki i kierownice czasowe w sportowej grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE.

2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – towarzyszącymi autami bardzo psujecie sobie zdjęcia!

3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie “podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy w razie dogonienia przez Szybkościowców czy Zapaleńcy przez Podróżników).

4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.

I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)

Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie mapy i kilometrówki do wydruku (powyżej). Trasy będą też oznakowane strzałkami na asfalcie – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie jest słabo widoczne.

Rozjazdy tras znakowane są symbolami: PRO (sportowa) oraz MINI (rekreacyjna). Nie przewidujemy osobnego oznakowania dla trasy GT (podróżnicza).


Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ!!