Rajd IV – woj. świętokrzyskie



Wyżyna Sandomierska

Sandomierz, 24 kwietnia 2022

Baza rajdu: Przystań Wodna, MOSiR, Bulwar Piłsudskiego 3

Dystans Podróżniczy: Start g. 9 (rejestracja 8:20-8:40)

Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:10-10:30)


Na IV etap w cyklu „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy w świętokrzyskie! Gospodarzem rajdu będzie królewski Sandomierz, z którego wyruszymy na nieco inną rundę niż w minionym roku :)

Choć niektórym wydaje się to niemożliwe, to na Wyżynie Sandomierskiej spróbujemy odrobinę Was zaskoczyć – i to pomimo iż zeszłoroczna trasa należała do Waszych ulubionych. Zapewne nie bez powodu, ale na wczesną wiosnę byłaby ciut za długa i chyba zbyt wymagająca. Przygotowaliśmy zatem coś odrobinkę łatwiejszego, równie ciekawego krajobrazowo i wyjątkowo… rowerowego!


Trasa została przygotowana w 3 wariantach o różnej długości:
=> Sportowa (PRO, 125km / 1.000m przewyższenia)


=> Podróżnicza (GT, 178km / 1.500m przewyższenia)


=> Rekreacyjna (MINI, 82km / 500m przewyższenia)

UWAGA!

Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub ewentualnie podróżniczy!


Tegoroczna trasa oczywiście też nieco pofaluje, ale uczyni to w zupełnie inny sposób od swojej poprzedniczki. Z początku bowiem – zamiast hasania po pagórkach – powiedzie wzdłuż Wisły, przez nabierającą szlachetnego aromatu krainę wina i jabłoni. Pierwsze wyczuwalne nachylenia pojawią się dopiero za Koprzywnicą, czyli po ok. 20 km. Kierując się przez leśną enklawę wgłąb regionu krajobraz powoli będzie się zmieniał, a miejscami może nawet zrobi się ciut trudniej. Ale takich prawdziwie poważniejszych wzniesień tutaj nie zaznacie – chyba że w wariancie podróżniczym (ale też bez przesady).

Co nie znaczy, że będzie płasko – ani tym bardziej nudno! Wręcz przeciwnie – zapowiada się bardzo malowniczo, a trasa będzie przyjemnie urozmaicona. Oprócz miłych dla oka pagóreczków czy leśnych korytarzy, droga będzie wesoło meandrować – czasem łagodnie, a czasem gwałtownie i zaskakująco. Kilka odcinków gra w naprawdę wysokiej lidze i bez dwóch zdań spełnia kryteria wiosennych klasyków. Póki sił w nogach starczy dystans powinien upływać żwawo i dynamicznie, ale gdy znienacka nadejdzie kryzys, to zdąży zaboleć ;)

Z ciekawostek na pierwszy plan wysuwa się z pewnością przejazd pod zamczyskiem Krzyżtopór, czy później pod Bramą Ossolińską. Krajobrazowo naszym zdaniem wygrywa środkowa część trasy, jak choćby „spływ lasem” za Wolą Malkowską czy moc garbatego szczęścia w okolicach Grzybowa oraz Przepiórowa. Swój niewątpliwy urok ma też Dolina Wisły – zwłaszcza jeśli zaczęłyby kwitnąć jabłonie. Jeszcze więcej atrakcji przyniesie Trasa Podróżnicza, która odwiedzi rewelacyjne tereny Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego. Zaczyna się świetnie już po rozjeździe tras w Niedźwiedziu, a dalej przez Szumsko, Raków, Korzenno, Bardo czy Zbelutkę jest… jeszcze lepiej! Te dodatkowe 50 kilometrów szczerze polecamy wszystkim zachłannym i wiecznie nienasyconym – na chwilę powinno pomóc ;) Z kolei Trasa Rekreacyjna może nie oferuje aż tylu fajerwerków, ale znakomicie nadaje się na pierwsze zmagania w sezonie. Całościowo jest wyraźnie łatwiejsza od pozostałych, ale też pozwoli ocenić stan przygotowań po zimie, o czym pewnie przyjdzie się przekonać na niepozornych pagórkach między Klimontowem a Obrazowem.

A po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników na smaczny posiłek, dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji (stroje kolarskie, potówki, czapeczki, buffy, rękawki, skarpetki, t-shirty, bidony…), a także przeróżne przysmaki dla wzbogacenia mistrzowskiej diety ;)


Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:

  • modne i wygodne stroje oraz akcesoria kolarskie z autorskiej kolekcji firmowanej przez MARTOMBIKE,
  • znane i lubiane sportowe okulary przeciwsłoneczne marki GOG,
  • aromatyczne i regenerujące magiczne specyfiki na bazie soli bocheńskiej od firmy SALCO,
  • przyjemnie orzeźwiające i mocno wyskokowe, ale absolutnie bezalkoholowe piwa KARMI SOMERSBY,
  • czarodziejskie smarowidła marki Sportsbalm oraz niezastąpione suplementy od Dextro Energy – na co dzień do kupienia w Radello,
  • wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
  • pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta Sandomierz oraz Powiatu Sandomierskiego  :)

Nagrody i upominki wręczamy w różnych kategoriach – nie tylko dla najszybszych! :)


Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:

⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy ich, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)

⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;

⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie;

⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);

⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)

⇒ ogólnie trasa o umiarkowanym stopniu trudności, w większości o profilu pagórkowatym; podjazdy i zjazdy są wyraźnie wyczuwalne, ale generalnie nie powinny sprawiać większego kłopotu. Natomiast miejscami – ze względu na liczne zakręty, zwężenia, wyższe prędkości na zjazdach, a także ryzyko napotkania piasku czy żwiru po zimie – trasa może okazać się trudniejsza technicznie i wymagać zachowania dodatkowej ostrożności!

⇒ nawierzchnia: asfaltowa, w większości bardzo dobra. Pojedyncze dziury oczywiście wszędzie mogą się zdarzyć, ale dłuższych fragmentów o pogorszonej nawierzchni jest niewiele – kilkusetmetrowe odcinki kiepskiego asfaltu mogą dać o sobie znać np. na dojeździe do Koprzywnicy oraz do Bogorii;

⇒ natężenie ruchu: trasa w zdecydowanej większości prowadzi bocznymi i mało ruchliwymi drogami; możliwy jest zwiększony ruch “handlowy” czy „turystyczny” w pobliżu Zamku Krzyżtopór, Bogorii czy Klimontowa, ale przede wszystkim w samym Sandomierzu, gdzie obowiązuje jazda po drogach rowerowych (po 1 km na wjazd i wyjazd z Miasta). Ponadto w kilku miejscach trasa przecina drogi krajowe – mogą być ruchliwe czy nawet wymagać chwilowego zatrzymania;

⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, turystów pieszych, mieszkańców oraz… weekendowych kierowców!!

⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!

⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie;

⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Dla trasy Rekreacyjnej bufet będzie w Smerdynie, czyli po 38km. Lokalizacja bufetów dla trasy Sportowej i Podróżniczej zostanie podana na odprawie przed startem.

⇒ przysłowiowa „kreska” namalowana będzie w Koćmierzowie, tj. na bocznej drodze przed wjazdem do Sandomierza, w odległości 2-3 km od Bazy Rajdu. Mając na względzie profil trasy – zakładamy wjazdy w pojedynkę lub w kilkuosobowych grupach. Droga należy do mało uczęszczanych, ale nie jest też zbyt szeroka. W kontekście sportowej rywalizacji – finisz lewą stroną drogi jest ZABRONIONY, a konsekwencją może być dyskwalifikacja lub przesunięcie na koniec grupy;

⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 75 minut od przyjazdu do bazy pierwszych zawodników – w tym czasie można pokibicować kolegom, zrobić rozjazd, zjeść posiłek czy też odświeżyć się na stworzonym do odpoczynku terenie Stanicy Wodnej MOSiR :)


⇒ potencjalne niebezpieczeństwa [przypominamy!]:

Trasa charakteryzuje się umiarkowanym stopniem trudności, aczkolwiek kilka odcinków jest krętych, a kilka przyciasnych – dosyć często dochodzi też do zmiany kierunku jazdy czy hamowania w celu ustąpienia pierwszeństwa. Bywa też, że na drodze zalega piasek czy żwir, który przy większych prędkościach stanowi niebezpieczeństwo. Najbardziej „zwariowana” pod tym względem będzie środkowa część – od Wierzbki przez Miłoszowice-Grzybów (!), aż za Krzyżtopór (Toporów-Boduszów!!) – ostrożnie!


⇒ krótki wyciąg z regulaminu:

1) lemondki i kierownice czasowe w grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE;

2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – ewentualnymi autami towarzyszącymi psujecie sobie zdjęcia!

3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie „podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy w razie dogonienia przez Szybkościowców czy Zapaleńcy przez Podróżników).

4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.

I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)


Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie mapy i kilometrówka. Trasy w większości będą też oznakowane strzałkami na asfalcie (za wyjątkiem części Podróżniczej) – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie jest słabo widoczne.

Rozjazdy tras znakowane są symbolami: GT (podróżnicza), PRO (sportowa) oraz MINI (rekreacyjna).


Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ!!