Cystersko-Przygraniczne Kompozycje Krajobrazowe
Racibórz, 10 lipca 2022
Baza rajdu: Rafako Arena, ul. Łąkowa 31
Dystans Podróżniczy: Start g. 8:45 (rejestracja 8:15-8:30)
Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:00-10:30)
Na śląski etap cyklu „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy do Raciborza! Z tej nadodrzańskiej siedziby książąt raciborskich wyruszymy na rundę niby już kiedyś przez nas jechaną, ale jednak poprowadzoną nieco inaczej :)
Zaproponowana trasa najbardziej do gustu powinna przypaść miłośnikom lekko pofalowanego terenu, a z rozpędu zahaczymy nawet o Krowiarki oraz inne Szczyty (zbieżność nazw nieprzypadkowa, chociaż skala trudności taka w sam raz… wakacyjna). Będzie zatem kilka pagóreczków, których nie mieliśmy dotąd przyjemności w tym rejonie jechać, a nawet najprawdziwsza serpentyna! [u jej stóp przycupnął elegancki pałac, który przez większość roku jest dobrze widoczny, ale w pełni lata skutecznie kryje się za gęstym szpalerem drzew]. Jak się pewnie domyślacie – tutejsze wzniesienia są łagodne i nie należą do szczególnie wymagających, więc każdy spokojnie sobie z nimi poradzi. Kto natomiast upatrywał swojej szansy na wysokie miejsce w rywalizacji na podjazdach, to również będzie miał okazję sprawdzić formę współtowarzyszy oraz swoją – wystarczy podyktować odpowiednie tempo i część konkurentów z pewnością dopadnie zadyszka ;)
Na drogi znane z edycji 2020 wkroczymy w drugiej części trasy, w okolicach Krzyżanowic. Niech Was nie zmylą znaki informujące o braku przejazdu czy konieczności większych objazdów – my przesmykniemy się bowiem drogami przeznaczonymi dla mieszkańców [w ten sposób omijamy wahadło w Rogowie i zakaz ruchu w Kokoszycach, natomiast na przejazd nieodebraną jeszcze drogą przez Kornowac mamy oficjalne zezwolenie]. Wszystkie „przeszkody” radzimy pokonywać płynnie i „na spokojnie”, żeby szczęśliwie i bezpiecznie dojechać do największego wyzwania dnia. Jeśli bowiem ktoś ostrzy sobie zęby na finałową batalię o Pogrzebień, to nie zawiedzie się… podwójnie! Otóż na górujące nad Raciborzem wzgórze zamierzamy wspiąć się dwukrotnie, choć oczywiście nie tą samą drogą – najpierw będzie trzeba stanąć w korbach na lekko zwariowanym podjeździe poprowadzonym… drogą dla rowerów [oraz niestety dla pojazdów rolniczych, które skutecznie ją niszczą i zanieczyszczają], a dopiero potem znane i lubiane „dwa-czterysta” pod wieżę i punkt widokowy.
Trasa została przygotowana w 3 wariantach o różnej długości:
=> Sportowa (PRO, 120 km / 950m przewyższenia)


=> Podróżnicza (GT, 182 km / 1150m przewyższenia)


=> Rekreacyjna (MINI, 77 km / 600m przewyższenia)


UWAGI:
1. Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub ewentualnie podróżniczy!
2. Podane dystanse obejmują 10 km rozjazdu z finiszu do bazy rajdu.
Jeśli wierzyć wrażeniom z próbnego objazdu trasy, to dominującym elementem w krajobrazie powinien być… spokój :) Przy pewnej dozie szczęścia być może zażółci się też w okolicy od słoneczników i kukurydzy – pierwsze symptomy już widać, więc może akurat się uda?
Dystans Rekreacyjny wyszedł nam tym razem nieco krótszy niż zazwyczaj – tym bardziej zachęcamy, by potraktować go bez pośpiechu. Owszem, można całość przejechać poniżej 3 godzin – powstaje tylko pytanie po co? Żadnego orderu za to nie będzie, a szkoda przede wszystkim atmosfery i przegapionych z rozpędu widoków.
Z kolei dystans Podróżniczy na dodatkową pętlę posyłamy w kierunku Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych. Samego przejazdu przez wyłączony dla ruchu teren Nadleśnictwa jest co prawda 14 km, ale obszar przyjemny dla oka i ucha jest większy, a w godzinach dopołudniowych powinno być względnie pusto. Za największe atrakcje uznać należy Zespół Pałacowo-Klasztorny w Rudach i jez. Rybnickie (gdzie obowiązuje jazda zupełnie sensowną DDR). Bardzo przyjemnie prezentują się też nadodrzańskie pola i łąki w rejonie Turzy i Zawady Książęcej, a na kolekcjonerów przydrożnych lokomotyw czeka egzemplarz wystawiony przed dworcem w Suminie :)
A po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników na pyszny kolarski makaron, dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji (stroje kolarskie, potówki, czapeczki, buffy, rękawki, skarpetki, t-shirty, bidony…), a także przeróżne przysmaki dla wzbogacenia mistrzowskiej diety ;)
Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:
- modne i wygodne stroje oraz akcesoria kolarskie z autorskiej kolekcji firmowanej przez MARTOMBIKE,
- znane i lubiane sportowe okulary przeciwsłoneczne marki GOG,
- aromatyczne i regenerujące magiczne specyfiki na bazie soli bocheńskiej od firmy SALCO,
- przyjemnie orzeźwiające i mocno wyskokowe, ale absolutnie bezalkoholowe piwa KARMI i SOMERSBY,
- czarodziejskie smarowidła marki Sportsbalm oraz niezastąpione suplementy od Dextro Energy – na co dzień do kupienia w Radello,
- wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
- pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta Racibórz oraz Samorządu Województwa Śląskiego :)
Nagrody i upominki wręczamy w różnych kategoriach – nie tylko dla najszybszych! :)
Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:
⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)
⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;
⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.
⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);
⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)
⇒ trasa jest umiarkowanie wymagająca technicznie i fizycznie. Owszem – znajduje się na niej kilka pagórków, ale przeważnie są one łagodne i nie trwają dłużej niż kilkaset metrów. Swoisty wyjątek stanowią 2 ostatnie podjazdy na Pogrzebień – pierwszy jest bardziej nieregularny i miejscami stromszy, a drugi spokojnie wznoszący się przez 2,5 km (śr. nachylenie rzędu 3%). Oprócz tego runda liczy sporo zakrętów czy zmian kierunku jazdy, które same z siebie nie powinny stanowić trudności, ale trzeba na nich uważać;
⇒ nawierzchnia: asfaltowa, w większości dobra i bardzo dobra. Po ostatnich modernizacjach odcinki z gorszą nawierzchnią należą już do rzadkości – trochę dziur i nierówności przytrafi się jadąc przez Łaniec, z Pietrowic do Cyprzanowa czy na zjeździe z Pogrzebienia (już po finiszu). Kilka „zmęczonych” fragmentów napotkają też Podróżnicy na powrocie z Kuźni Raciborskiej do Raciborza. Osobną kwestią są będące w różnej kondycji przejazdy kolejowe (uważać prosimy zwłaszcza w Wojnowicach, gdzie przejazd jest między zakrętami i w niecce!) oraz zanieczyszczenia typu piasek czy żwir. Zwracamy też uwagę na 3,5-kilometrowy odcinek uroczej dróżki spod Bolesławia w kierunku Owsiszcza, który przecina bodaj 7 nieprzyjemnych progów zwalniających… ;
⇒ natężenie ruchu: generalnie niewielkie, okresowo umiarkowane. Z miasta wyjeżdżamy „honorowo” (pierwsze 1.800m, do świateł na przejeździe przez DK-45), a z finiszu do Raciborza wracamy spokojnie i na pełnym luzie. W obrębie Miasta obowiązują ścieżki i drogi rowerowe, z których warto korzystać (zwłaszcza na powrocie);
⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, turystów pieszych, mieszkańców oraz… weekendowych kierowców!!
⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!
⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.
⇒ obowiązuje BEZWZGLĘDNY nakaz zatrzymania przy przejazdach kolejowych w przypadku opuszczenia zapór lub działającej sygnalizacji!
⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Dla wszystkich dystansów bufet planujemy w Krzyżanowicach, tj. po 67 km (PRO), 41 km (MINI) oraz 129 km (GT). Pierwszy bufet dla Dystansu Podróżniczego nastąpi podczas przejazdu przez Racibórz po zamknięciu pierwszego etapu trasy, tj. 70 km;
⇒ przysłowiowa „kreska” namalowana będzie przy wieży widokowej na Pogrzebieniu, czyli przed końcem relatywnie długiego, choć niezbyt trudnego podjazdu (2,5 km, śr. nachylenie rzędu 3%). Pamiętajcie o bezpieczeństwie i fair-play – ze swojej strony uprzedzamy, że finisz lewą stroną drogi jest ZABRONIONY, a konsekwencją może być dyskwalifikacja lub przesunięcie na koniec grupy.
⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 60-75 minut od przyjazdu do bazy pierwszych zawodników – w tym czasie można zjeść posiłek czy też odświeżyć się pod prysznicem;
⇒ potencjalne niebezpieczeństwa:
Szczególną ostrożność należy zachować na skrzyżowaniach, miejscach zmiany kierunku jazdy, miejscach o ograniczonej widoczności, przy przewężeniach, przejazdach kolejowych (zwłaszcza w Wojnowicach!) czy odcinkach wśród pól, gdzie na jezdni mogą zalegać „niespodzianki”.
Z uwagą radzimy też podejść do odcinka z Bolesław – Owsiszcze, aby nagłym manewrem przy pokonywaniu jednego z 7 progów zwalniających nie spowodować wywrotki czy nie uszkodzić koła (te progi można przeważnie omijać szutrowym poboczem, ale wtedy z kolei trzeba uważać, by robić to bezkolizyjnie).
⇒ krótki wyciąg z regulaminu:
1) lemondki i kierownice czasowe w sportowej grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE.
2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – towarzyszącymi autami bardzo psujecie sobie zdjęcia!
3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie “podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy w razie dogonienia przez Szybkościowców czy Zapaleńcy przez Podróżników).
4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.
I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)
Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie mapy i kilometrówki do wydruku (powyżej). Trasy w większości będą też oznakowane strzałkami na asfalcie (za wyjątkiem części Podróżniczej) – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie jest słabo widoczne.
Rozjazdy tras znakowane są symbolami: PRO (sportowa) oraz MINI (rekreacyjna). Nie przewidujemy osobnego oznakowania dla trasy GT (podróżnicza).
Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ!!

