Kurpie Białe nad Narwią
Pułtusk, 31 lipca 2022 r.
Baza rajdu: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (Stadion), ul. Sportowa 2A
Dystans Podróżniczy: Start g. 9 (rejestracja 8:30-8:45)
Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:10-10:30)
Na mazowiecki etap cyklu „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” już po raz trzeci zawitamy do gościnnego i zawsze otwartego na kolarzy Pułtuska :) Tym samym ponownie zaglądniemy na skraj mierzącego aż 380 metrów długości Rynku (najdłuższego w Europie!), a w ramach rundy honorowej i w dostojnym towarzystwie dawnego pałacu biskupów płocckich, miejskiego Ratusza i z widokiem na XVI-wieczną Bazylikę – nawet częściowo go objedziemy!
Na rajd przez Nizinę Mazowiecką zapraszamy w malownicze i rozćwierkane dorzecze Narwi, do kurpiowskiej krainy której tajemnic i tradycji strzegą tereny Puszczy Białej. Zgodnie z tutejszym zwyczajem będzie płasko, niemal płaściuteńko – powinno być więc lekko, łatwo i przyjemnie! A ponieważ ostatnio narzekaliście, że więcej było pod wiatr niż z wiatrem – to w tym roku postanowiliśmy obrócić kierunek trasy (za wyjątkiem tej pętelki w środku). Dzięki temu spojrzycie na okolicę z innej perspektywy – a być może odkryjecie ją zupełnie na nowo! :)
Etap mazowiecki będzie też wymarzoną okazją dla wszystkich, którzy chcieliby zrobić swoje „pierwsze dwieście” – trudno wyobrazić sobie do tego łatwiejszą trasę, a przy tym wcale nie monotonną! Zachęcamy!
A teraz konkrety, bo trasę przygotowaliśmy w 3 wariantach o różnej długości:
=> Sportowa (PRO, 124 km / 170m przewyższenia)


=> Podróżnicza (GT, 202 km / 350m przewyższenia)


=> Rekreacyjna (MINI, 92 km / 150m przewyższenia)


UWAGA! Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub ewentualnie podróżniczy!
Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników po okolicznościowe medale, na porcję kolarskiego makaronu, na dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji (stroje kolarskie, czapeczki, buffy, rękawki, ochraniacze na buty, ręczniki, skarpetki, t-shirty, bidony…), jak również rozmaite przysmaki dla wzbogacenia mistrzowskiej diety ;)
Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:
- modne i wygodne stroje oraz akcesoria kolarskie z autorskiej kolekcji firmowanej przez MARTOMBIKE,
- znane i lubiane sportowe okulary przeciwsłoneczne marki GOG,
- aromatyczne i regenerujące magiczne specyfiki na bazie soli bocheńskiej od firmy SALCO,
- przyjemnie orzeźwiające i mocno wyskokowe, ale absolutnie bezalkoholowe piwa KARMI i SOMERSBY,
- czarodziejskie smarowidła marki Sportsbalm oraz niezastąpione suplementy od Dextro Energy – na co dzień do kupienia w Radello,
- wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
- pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta Pułtusk oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego :)
Nagrody i upominki wręczamy w różnych kategoriach – nie tylko dla najszybszych! :)
Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:
⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)
⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;
⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.
⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);
⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)
⇒ trasa jest stosunkowo łatwa technicznie i zdecydowanie płaska – nie zwalnia to jednak z zachowania ostrożności!;
⇒ nawierzchnia: asfaltowa, w większości dobra i bardzo dobra, jednak są też fragmenty nieco gorszej już jakości (ale takich całkiem złych to nie ma). Generalnie wygląda to tak, że w pierwszej części trasy asfalt jest już starszy i choć jedzie się całkiem nieźle, to miejscami nietrudno jest trafić w dziurę / koleiny / nierówności. Po ok. 40 km (czyli od Chrzcianki Włościańskiej) ten starszy asfalt będzie już należał do rzadkości (jest jeszcze np. w rejonie Porządzia), natomiast gdzieniegdzie będziecie napotykać progi zwalniające (ostatnie w Borsukach, kilka km przed metą). Oczywiście pomniejsze nierówności czy pojedyncze dziury zawsze mogą się zdarzyć, więc warto jechać czujnie;
PS. Runda honorowa wokół Rynku niezmiennie pozostaje brukowa ;)
⇒ natężenie ruchu: na większości trasy niewielkie, a nawet minimalne. Większego ruchu krótkotrwale można spodziewać się przede wszystkim w rejonie kilku skrzyżowań z drogami „głównymi”. W największym stopniu dotyczy to Podróżników, którzy kilkukrotnie przecinają Drogi Krajowe, a w rejonie m. Różan przez chwilę się nimi poruszają;
⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, turystów pieszych, mieszkańców oraz… weekendowych kierowców!!
⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!
⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.
⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Bufet dla wszystkich dystansów planujemy w Chrzciance Włościańskiej. Dla dystansu MINI wypadnie to po 36 km, dla PRO – po 68 km, a dla GT po 131 km. Spragnionych wcześniejszego postoju Podróżników dodatkowo możemy „zatankować” w Różanie, tj. po ok. 61 km;
⇒ odwrócenie kierunku rajdu zaowocowało przeniesieniem „finałowej kreski” z Kładki nad Narwią na boczną drogę w lasku przed Pułtuskiem. Na końcowych 9 km [oprócz progów zwalniających w Borsukach] jest w zasadzie tylko jeden ostry zakręt – zjazd z głównej w prawo, na 1,1 km przed kreską. W miejscu finiszu widoczność jest dobra, ale uprzedzamy, że finisz lewą stroną jezdni jest zabroniony, a konsekwencją może być dyskwalifikacja lub przesunięcie na koniec grupy.
⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 75 minut od przejazdu przez metę pierwszych zawodników – w tym czasie można pokibicować koleżankom i kolegom, zrobić rozjazd, zrelaksować nad Narwią, zjeść posiłek czy też odświeżyć się pod prysznicem;
⇒ potencjalne niebezpieczeństwa:
Co prawda technicznie trasa zalicza się do tych najłatwiejszych, ale paradoksalnie podczas jazdy w grupie to właśnie na takich etapach częściej dochodzi do niepożądanych zdarzeń. Radzimy przede wszystkim zachować koncentrację, rozsądne odstępy – i nie wykonywać gwałtownych manewrów typu nagła zmiana toru jazdy czy ostre hamowanie. Co jest możliwe – sygnalizujcie sobie zawczasu!
- Progi zwalniające – jedne można ominąć środkiem lub bokiem, drugie trzeba przejechać/przeskoczyć. Ważne, żeby zrobić to płynnie i odpowiednio wcześnie zasygnalizować manewr jadącym z tyłu. Ostatnie progi są w Nowych Borsukach, kilka km przed kreską;
- Dziury/koleiny, ronda/skrzyżowania – co do zasady – jak wyżej;
- Zwracamy też uwagę na momentami ruchliwy, a do tego specyficzny odcinek Józefowo-Stare Bosewo, wzdłuż którego w większości biegnie DDR w postaci szerokiego, dwukierunkowego pobocza. Gdy biegnie po „naszej” stronie – zdecydowanie należy korzystać. Ale gdy biegnie „pod prąd”, to budzi pewne wątpliwości (jest węższy, przy moście nie ma ciągłości, a w Bosewie zdarzają się parkujące na nim auta) – polecamy raczej jadącym w pojedynkę lub w spokojniejszym tempie.
⇒ krótki wyciąg z regulaminu:
1) lemondki i kierownice czasowe w sportowej grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE.
2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – towarzyszącymi autami bardzo psujecie sobie zdjęcia!
3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie “podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy w razie dogonienia przez Szybkościowców czy Zapaleńcy przez Podróżników).
4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.
I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)
Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie mapy i kilometrówki do wydruku (powyżej). Trasy w większości będą też oznakowane strzałkami na asfalcie (za wyjątkiem części Podróżniczej) – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie jest słabo widoczne.
Rozjazdy tras znakowane są symbolami: PRO (sportowa), MINI (rekreacyjna) oraz GT (podróżnicza).
Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ!!

