Roztocze i Kraina Chrząszcza
Zwierzyniec, 23 kwietnia 2022
Baza rajdu: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna, ul. Słowackiego 2
Dystans Podróżniczy: Start g. 9 (rejestracja 8:20-8:40)
Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:10-10:30)
Na III etap cyklu „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy na Lubelszczyznę! Gospodarzem rajdu będzie Zwierzyniec, z którego wyruszymy na przepiękną rundę po Roztoczu i Krainie Chrząszcza :)
Do cieszącego się zasłużoną sympatią Zwierzyńca i na wiecznie zielone Roztocze zawitamy już po raz czwarty, ale dopiero po raz pierwszy wiosną. Sprawdzimy więc, jak po zimie do życia budzi się okoliczna przyroda i czy już zachęca do aktywnego wypoczynku. Co prawda na popularne spływy kajakowe po Wieprzu i Tanwi może być jeszcze za wcześnie (zwłaszcza w opcji z kąpielą czy plażowaniem), ale na spacer po Parku Miejskim z kościółkiem na wodzie – połączony np. z krótką wizytą nad uroczymi Stawami Echo, Zalewem Rudka – powinno być w sam raz. A dotrzeć można tutaj szybko, wygodnie i na kilka sposobów – samochodem, koleją (np. z Lublina czy Zamościa), a nawet rowerowym szlakiem GreenVelo, którego tabliczki pewnie kilkukrotnie migną Wam w czasie jazdy.
Natomiast rundę mamy Wam do zaproponowania doprawdy pierwszorzędną, bardzo urozmaiconą i wcale niełatwą – choć też oczywiście nie jakoś nadzwyczajnie trudną. W planie zatem wszystko to, za co kochamy wschód Polski: leśne gęstwiny, malownicze pola i łąki, spokojne boczne drogi – plus kilka mniej lub bardziej spodziewanych zjazdów i podjazdów ;) Ponadto na Dystansie Podróżniczym będzie okazja na „pierwsze dwieście” w tym roku, co może okazać się dodatkową pokusą i dobrym przetarciem w obliczu rozkręcającego się sezonu [ultra]maratonów.
Trasa została przygotowana w 3 wariantach o różnej długości:
=> Sportowa (PRO, 115km / 1.150m przewyższenia)


=> Podróżnicza (GT, 206km / 1.500m przewyższenia)


=> Rekreacyjna (MINI, 90km / 700m przewyższenia)


UWAGA!
Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub ewentualnie podróżniczy!]
Na przekór powszechnym wyobrażeniom o płaskiej jak stół Lubelszczyźnie, to akurat na Roztoczu wzniesień nie brakuje. Jeśli bowiem na 115-kilometrowej trasie sportowej policzymy każde wybrzuszenie, to łącznie zbierzemy – uwaga! – ponad TYSIĄC STO PIĘĆDZIESIĄT metrów przewyższenia!! Oj będą trzeszczały korby i strzelały iskry! xD
Ale spokojnie – tutejsze górki „zrobią różnicę” tylko przy żwawej, sportowej rywalizacji. To nie są Sudety, Beskidy czy Podkarpacie. Kto będzie chciał przejechać rajd na luzie i dla przyjemności, ten utonie w zieleni łagodnych i malowniczych wzniesień, które dostarczą zdecydowanie więcej frajdy niż zmęczenia. Spośród bardziej znanych i lubianych w pierwszej części zaserwujemy Sochy i Szozdy (niebawem po starcie) czy cud-serpentynkę za Cyncynopolem. Z kolei w drugiej części pojawią się 2-3 podjazdy z prawdziwego zdarzenia, jak np. Hosznia Abramowska, krótka i konkretna Teodorówka czy Passo Szperówka. Na skróconej do 90 km Trasie Rekreacyjnej trudności będzie oczywiście mniej, choć dwa ostatnie z wymienionych podjazdów pozostają na rozkładzie.
Nieco inaczej rzecz się będzie miała na dystansie Podróżniczym, który od wersji Sportowej będzie niemal dwukrotnie dłuższy, ale dodatkowe kilometry to w zdecydowanej większości przepiękne, wręcz błogie lasy przy zerowym niemal nachyleniu. Będą to dwie rundki, z których na pierwszą już 9 km po starcie przyjdzie odbić w stronę Józefowa (absolutnie cudna pętelka przez Górecko Stare i Kościelne, z pięknym drewnianym kościołem parafialnym wręcz wcinającym się w drogę). Z kolei na drugiej będzie okazja zapuścić się w rejon Janowa Lubelskiego i w Janowskich Lasach zaliczyć słynne już Ujście Kiszki ;)
Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników na pyszne pierogi, dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji (stroje kolarskie, potówki, czapeczki, buffy, rękawki, skarpetki, t-shirty, bidony…), a także przeróżne przysmaki dla wzbogacenia mistrzowskiej diety ;)
Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:
- modne i wygodne stroje oraz akcesoria kolarskie z autorskiej kolekcji firmowanej przez MARTOMBIKE,
- znane i lubiane sportowe okulary przeciwsłoneczne marki GOG,
- aromatyczne i regenerujące magiczne specyfiki na bazie soli bocheńskiej od firmy SALCO,
- przyjemnie orzeźwiające i mocno wyskokowe, ale absolutnie bezalkoholowe piwa KARMI i SOMERSBY,
- czarodziejskie smarowidła marki Sportsbalm oraz niezastąpione suplementy od Dextro Energy – na co dzień do kupienia w Radello,
- wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
- pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta Zwierzyniec oraz Samorządu Województwa Lubelskiego :)
Nagrody i upominki wręczamy w różnych kategoriach – nie tylko dla najszybszych! :)
Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:
⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy ich, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)
⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;
⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.
⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);
⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)
⇒ trasa o umiarkowanym stopniu trudności (zarówno fizycznie, jak i technicznie), w dużej mierze o profilu pagórkowatym. Zjazdy potrafią przysporzyć prędkości, dlatego należy podchodzić do nich z należytą uwagą i pamiętać o bezpieczeństwie – szczególnie podczas jazdy w grupie;
⇒ nawierzchnia: asfaltowa, w większości bardzo dobra; dłuższych odcinków o pogorszonej nawierzchni w zasadzie brak, choć nieco „zmęczonego asfaltu” też należy się spodziewać (jak choćby ze Szczebrzeszyna przez Topólczę); pojedyncze dziury oczywiście wszędzie mogą się zdarzyć;
W tym miejscu jeszcze istotna uwaga – w związku z porą roku, na drodze może gdzieniegdzie zalegać żwir, piasek czy kamienie, co oczywiście najbardziej niebezpieczne okazuje się na zjazdach;
⇒ natężenie ruchu: na głównych drogach umiarkowane, na bocznych – znikome; zwiększony ruch możliwy jest w rejonie samego Zwierzyńca, wzdłuż drogi na Biłgoraj czy w Goraju. Należy też pamiętać, że przez „przełęcz” Szperówka między Gorajcem a Szczebrzeszynem prowadzi droga krajowa, ale jak na drogę tej kategorii jest raczej mało uczęszczana.
⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, turystów pieszych, mieszkańców oraz… weekendowych kierowców!!
⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!
⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Bufet usytuowany będzie między Radzięcinem a Gorajem, tj. po ok. 46km tras PRO i MINI oraz po 136km trasy GT (tu pierwszy pit-stop wypada po 66km, tuż za rozjazdem tras w Sokołówce). Na bufet będzie trzeba zjechać do zatoki parkingowej, kilkanaście metrów obok drogi.
⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.
⇒ przysłowiowa „kreska” namalowana będzie na ul. Dębowej w Zwierzyńcu (tam, gdzie przy poprzednich 2 wizytach – i tam, gdzie kończy się ślad na stravie). Mając na względzie ukształtowanie terenu zakładamy wjazdy w pojedynkę lub w kilkuosobowych grupach. Droga należy do tych mniej uczęszczanych, ale nie jest też zbyt szeroka. Finisz lewą stroną drogi jest ZABRONIONY, a konsekwencją może być dyskwalifikacja lub przesunięcie na koniec grupy.
⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 60-75 minut od przyjazdu do bazy pierwszych zawodników – w tym czasie można pokibicować kolegom, zrobić rozjazd, zjeść posiłek czy też odświeżyć się nieco w łazienkach Centrum Kultury.
⇒ potencjalne niebezpieczeństwa:
- Tradycyjnie – zjazdy :) Jedne są wąskie, drugie kończą się „nagle” koniecznością ustąpienia pierwszeństwa, a na jeszcze innych może trafić się żwir – trzeba po prostu jechać rozsądnie, czyli z głową na karku i dłońmi na klameczkach!
- Zjazd ze Szperówki do Szczebrzeszyna nie jest trudny, ale – szczególnie pod koniec rajdu – może zachęcać do osiągania wysokich prędkości (a kończy się wjazdem do miasta i koniecznością ustąpienia pierwszeństwa);
- Na trasie występuje kilka lewoskrętów, o różnym “charakterze” ustępowania pierwszeństwa – należy zwracać uwagę na oznakowanie i stosować się do przepisów!
- Ostatni lewoskręt ma miejsce na 2 km przed metą – mimo pośpiechu, należy ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającym z przeciwka.
⇒ krótki wyciąg z regulaminu:
1) lemondki i kierownice czasowe w grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE;
2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – ewentualnymi autami towarzyszącymi psujecie sobie zdjęcia!
3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie „podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy w razie dogonienia przez Szybkościowców czy Zapaleńcy przez Podróżników).
4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.
I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)
Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie mapy i kilometrówka. Trasy w większości będą też oznakowane strzałkami na asfalcie (za wyjątkiem części Podróżniczej) – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie jest słabo widoczne.
Rozjazdy tras znakowane są symbolami: GT (podróżnicza), PRO (sportowa) oraz MINI (rekreacyjna).
Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ!!

