Rajd X – woj. opolskie



100brawski Park Krajobrazowy

Brzeg, 20 sierpnia 2023

Baza rajdu: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Sportowa 1 (parking od ul. Kusocińskiego)

Dystans Podróżniczy: Start g. 9 (rejestracja 8:30-8:45)

Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:00-10:30)

Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków budżetu państwa – Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu „Sport dla Wszystkich” (realizacja zadania publicznego pn. „Ogólnopolskie rajdy rowerowe”). Pełna informacja dotycząca zadania oraz finansowania znajduje się tutaj



Na opolski etap cyklu „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” ponownie zapraszamy do Brzegu! Będzie to najbardziej płaski ze wszystkich tegorocznych etapów, tak więc z nadodrzańskiej siedziby piastowskiego rodu książąt brzeskich wyruszymy na rundę bardzo lekką, szybką i jednocześnie niezwykle przyjemną (żeby w sierpniowym słońcu nikt nie miał problemu z dotarciem do mety :) )

Jeśli ktoś myślał, że skończyły nam się pomysły na wytyczenie nowej trasy – to się srodze rozczaruje! Na życzenie wielu z Was przeniesiemy się z powrotem w leśne i mocno zacienione ostępy Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, ale pojedziemy jak jeszcze nigdy dotąd – bo w drugą stronę! Akurat w przypadku tej trasy zmienia to całkiem sporo – i przekonacie się o tym niebawem :) Absolutną nowością będzie końcówka naszej pętelki i zupełnie nowa lokalizacja finiszu – nie wiemy jeszcze czy lepsza, ale zdecydowanie bliższa bazy rajdu!

Na potrzeby rajdu wytyczone zostały 3 trasy o różnej długości:


=> Sportowa (PRO, 126 km / 200m przewyższenia)


=> Rekreacyjna (MINI, 85 km / 100m przewyższenia)


=> Podróżnicza (GT, 180 km / 300m przewyższenia)


UWAGA! 

=> Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub ewentualnie podróżniczy!

=> Pliki GPX ze śladem trasy przesyłamy zarejestrowanym Uczestnikom przeważnie we środę lub czwartek przed rajdem.

=> Trasy Sportowa i Rekreacyjna są znakowane strzałkami na asfalcie – Podróżnicza częściowo wymaga samodzielnej nawigacji!


Zgodnie z tym, co na wstępie – nie da się ukryć, że w okolicy jest płasko, bardzo płasko i płasko jak po stole. Do miana „podjazdów” urastają tu wjazdy na wiadukty, a żeby „pomknąć” 50 km/h trzeba już wykazać się pewną siłą w nogach i odrobiną determinacji ;) Czy to jednak wada? Bywa że tak, bo choć nie wszyscy lubimy jeździć po pagórkach, to często wprowadzają one istotne urozmaicenie. Ale tu krajobraz absolutnie nie jest nużący, a nawet więcej – są miejsca, gdzie jest po prostu pięknie! Długie i czasem nawet gładkie drogi ciągną się daleko za horyzont, a w zależności od pory roku z pobocza ciekawie zerkają przepastne łany zbóż, kukurydzy, słoneczników czy rzepaku. Sporej radości przysparzają też wjazdy do Stobrawskiej „puszczy”, która nawet w gorący sierpniowy dzień potrafi dać przyjemny cień i o kilka stopni niższą temperaturę. Takich smaczków i atrakcji doświadczą wszyscy, bez względu na wybrany dystans – choć na trasie Rekreacyjnej będzie ich naturalnie mniej niż na Sportowej, a na Podróżniczej więcej (taka matematyka!).

Amatorom dalszych podróży wpletliśmy w trasę szczyptę awangardy i włóczęgi, bo to właśnie na tym dystansie jest dla nich najwięcej miejsca. Zatem oprócz „zupełnie normalnych” kilometrów będzie też Dzień Pieszego Rowerzysty (po zaporze w Chróścicach obowiązuje zakaz jazdy rowerem) czy choćby 1,5-kilometrowy odcinek, gdzie dla niezmotoryzowanych nawierzchnia jest asfaltowa – a dla samochodów szutrowa (!) W przypływie fantazji można też zajrzeć na „Gród-Hrad” w Kochłowicach czy za pięknie zachowane mury w Byczynie – z tym że to już wymagałoby niewielkiego nadłożenia drogi (ale może kogoś akurat najdzie ochota). Do większych odstępstw od wytyczonej trasy jednak nie zachęcamy, bo można się srodze rozczarować – zwłaszcza stanem okolicznej nawierzchni ;)

A po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników po okolicznościowe medale, na porcję smacznych pierogów, na dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji – stroje kolarskie, czapeczki, buffy, rękawki, ochraniacze na buty, ręczniki, skarpetki, t-shirty, kubeczki, bidony… ;)


Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:

  • modne i wygodne stroje oraz akcesoria kolarskie z autorskiej kolekcji firmowanej przez MARTOMBIKE,
  • vouchery na zakup znakomitych i bezkompromisowych kół rowerowych od stylowych kołodziejów z DANDYHORSE,
  • budujące formę i gubiące wagę plany treningowo-żywieniowe od ambitnych entuzjastów z Na Osi – Trening & Dietetyka,
  • znane i lubiane sportowe okulary przeciwsłoneczne marki GOG,
  • aromatyczne i regenerujące terapie solankowe od bocheńskiej firmy SALCO,
  • przyjemnie orzeźwiające i mocno wyskokowe, ale absolutnie bezalkoholowe piwa SOMERSBY i GARAGE,
  • wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
  • estetyczne i praktyczne Zestawy Dużego Podróżnika od Polskiej Organizacji Turystycznej,
  • pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta Brzeg oraz Samorządu Województwa Opolskiego :)

Nagrodami głównymi w edycji 2023 są 3 wspaniałe wyjazdy kolarskie z wiodącym na polskim rynku organizatorem takich wypraw, czyli z doświadczonym i niezwykle pomysłowym MJProTour. Dodatkowo – na hasło „RajdyDlaFrajdy” – wszystkim chętnym przeżyć niezapomnianą przygodę przysługuje 5% zniżki!

!! NAGRODY I UPOMINKI wręczamy w różnych kategoriach – NIE TYLKO DLA NAJSZYBSZYCH !! :)


Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:

⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy ich, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)

⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;

⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.

⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);

⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)

⇒ trasa jest raczej łatwa technicznie i zdecydowanie płaska. Największą „trudność” może sprawić kilka ostrych zakrętów – albo dekoncentracja. Trasa częściowo przebiega w terenie otwartym, częściowo w [gęsto] zalesionym;

⇒ nawierzchnia: asfaltowa, w większości dobra i bardzo dobra. Pewnym utrapieniem mogą okazać się niespodziewane ubytki na kilkunastometrowych fragmentach zupełnie dobrej drogi. Przytrafi się też kilka odcinków „nie pierwszej młodości”, ale z perspektywy całego dystansu nie powinny być szczególnie uciążliwe. Na Trasie Rekreacyjnej w zmiennym stanie (i miejscami w remoncie) jest odcinek Ładza-Świerczów – będący de facto jedyną sensowną alternatywą skrócenia Trasy Sportowej. Z kolei zaraz za rondem w Świerczowie rozpoczyna się kilkusetmetrowy odcinek bruku (to już dla wszystkich dystansów).

Oczywiście pomniejsze nierówności czy pojedyncze dziury zawsze mogą się zdarzyć, więc warto jechać czujnie.

Osobną kwestią jest występowanie na trasie Dróg Dla Rowerów oraz Ciągów Pieszo-Rowerowych. Z niektórych korzystać należy, a z niektórych wręcz warto – postaramy się to zwięźle omówić podczas odprawy przed startem;

⇒ natężenie ruchu: generalnie niewielkie, a na głównych drogach umiarkowane; część trasy przebiega po drogach krajowych, jednak w niedzielę ruch na nich jest nieporównywalnie mniejszy niż w tygodniu. Z Brzegu wyjeżdżamy „honorowo”, a do miasta wracamy spokojnie i na pełnym luzie (tą samą drogą);

⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, turystów pieszych, mieszkańców oraz… wakacyjnych kierowców!!

⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!

⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.

⇒ obowiązuje BEZWZGLĘDNY nakaz zatrzymania przy przejazdach kolejowych w przypadku opuszczenia zapór lub działającej sygnalizacji! W razie dogonienia tam ewentualnych „uciekinierów” – zawodnicy dojeżdżający później proszeni są o zachowanie fair-play i opóźnienie restartu (a przynajmniej spowolnienie).

⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Bufety planujemy w kilku lokalizacjach. Dla dystansu PRO – przy Ośrodku Kultury w Wołczynie, po 66km. Dla MINI – przy parku w Świerczowie, po 52km. Dla Podróżników – najpierw w Zagwiździu (po 65km), a następnie przy Ośrodku Kultury w Wołczynie (po 120km – razem z PRO).

⇒ finałowa „kreska” tym razem namalowana będzie 7,5km od bazy rajdu, między Szydłowicami a Myśliborzycami – i choć jest to miejsce generalnie spokojne, to na pewno nie „odludne” czy pozbawione ruchu. Dlatego zastrzegamy, że finisz lewą stroną drogi jest ZABRONIONY, a konsekwencją może być dyskwalifikacja lub przesunięcie na koniec grupy.

Na finałowych kilometrach warto zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie: Ostatnie „ustąp pierwszeństwa” ma miejsce na 4 km przed końcem (Dobrzyń – skręt w lewo na główną) – od tego momentu jedziemy z pierwszeństwem i ogólnie dobrą widocznością tego co wokół. Niemniej przejazd przez Szydłowice to dwa następujące po sobie „skrzyżowania-wiraże” – pierwsze w lewo, drugie w prawo – i bezwzględnie należy tam zachować maksymalną ostrożność i koncentrację (ktoś może opuszczać skrzyżowanie, parkować, nawracać, etc.). Po wyjściu z drugiego wirażu zostaje prawie 600m prostej i oby niczym nie zakłóconej drogi :)

⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 75 minut od przyjazdu do bazy pierwszych zawodników – w tym czasie można zjeść posiłek, odświeżyć się pod prysznicem oraz zrelaksować na zielonej trawce :)


⇒ WAŻNE:

Co prawda technicznie trasa zalicza się do tych najłatwiejszych, ale paradoksalnie podczas jazdy w grupie to właśnie na takich etapach częściej dochodzi do niepożądanych zdarzeń. Radzimy przede wszystkim zachować koncentrację, rozsądne odstępy – i nie wykonywać gwałtownych manewrów typu nagła zmiana toru jazdy czy ostre hamowanie. Co jest możliwe – sygnalizujcie sobie zawczasu!

Ponadto – będzie niedziela, koniec sierpnia – wzdłuż trasy mogą mieć miejsce odpusty kościelne (np. w Popielowie, Zagwiździu czy kilku innych), które mogą oznaczać wzmożony ruch pieszych i częściowe zajęcie pasa drogi – należy zachować czujność!

Zaporę w Chróścicach Podróżnicy pokonują pieszo – chyba, że chcą się narazić na gniew pracowników obiektu (a nawet mandat!)


⇒ krótki wyciąg z regulaminu:

1) lemondki i kierownice czasowe w grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE;

2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – ewentualnymi autami towarzyszącymi psujecie sobie zdjęcia!

3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie „podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy w razie dogonienia przez Szybkościowców czy Zapaleńcy przez Podróżników).

4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.

I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)


Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie mapy i kilometrówka. Trasy będą też oznakowane strzałkami na asfalcie (za wyjątkiem części Podróżniczej) – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie może być słabo widoczne.

Rozjazd tras w Ładzy oznakowany jest symbolami: PRO (sportowa) oraz MINI (rekreacyjna).

Podróżnicy (GT) swoje 2 dodatkowe odcinki pokonują w oparciu o wskazania nawigacji – na pozostałej części można również korzystać ze strzałek, ale trzeba pamiętać, że rozjazdy na GT nie są oznakowane (Popielów, po 24,5km – oraz Wołczyn, po 85km).


Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ!!