Rajd III – woj. wielkopolskie



Kraina Stu Jezior

Międzychód, 2 października 2021

Baza rajdu: jez. Mierzyńskie (Plaża Miejska – wjazd od drogi nr 160, Międzychód-Drezdenko)

Dystans Podróżniczy: Start g. 9 (rejestracja 8:30-8:45)

Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:00-10:30)


Na dobry początek października zapraszamy do Wielkopolski! Gospodarzem etapu będzie Międzychód, czyli kolejny z debiutantów w naszym rajdowym gronie. To kameralne miasto o ciekawym układzie urbanistycznym rozłożyło się w malowniczym przesmyku między meandrującą na zachód Wartą i kompleksem niewielkich jezior. Nad to najważniejsze – dla niepoznaki utytułowane Miejskim – prowadzą charakterystyczne uliczki Starego Miasta zwane gaskami. Mieszkańcy o wodzie wiedzą tu chyba wszystko, a symbolem turystycznych atrakcji jest żeliwna Laufpompa, z której bije artezyjskie źródło o leczniczych właściwościach.

Sama lokalizacja jest też niepodważalnym atutem Międzychodu – i kluczowym z naszej kolarskiej perspektywy. Roztaczająca się wokół Kraina Stu Jezior (z których aż 35 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie!) jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo i krajobrazowo obszarów Wielkopolski. Areną rowerowych zmagań będzie więc Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie i Sierakowski Park Krajobrazowy, które w kojącym rytmie (i zapachu!) leśno-wodnych kompleksów zgodnie prowadzą w kierunku Puszczy Noteckiej. Liczymy, że na wędrówkę po tym niebiesko-zielonym szlaku dołączy także jesienne słońce.

Przewidujemy wytyczenie 3 tras o różnej długości (przydatne informacje, mapy i pliki do pobrania znajdują się na dole strony):
=> sportowa (PRO, 126 km),
=> podróżnicza (GT, 186 km),
=> rekreacyjna (MINI, 94 km).

Zaproponowane dystanse nie należą może do najkrótszych, ale trasy są malownicze i relatywnie mało wymagające, więc powinny upłynąć przyjemnie i nie dłużyć się zanadto. Bez względu na wybrany wariant, charakterystyki rysują się podobnie. Pierwsze kilometry biegną wzdłuż północnych brzegów Warty i południowym skrajem Puszczy Noteckiej. Mimo nastania jesieni, obszar ten w znacznym stopniu będzie zalesiony, a profil niemal zupełnie płaski. Symboliczny zwrot nastąpi we Wronkach – po skierowaniu kół na południe krajobraz wyraźnie się otworzy, a teren delikatnie zafaluje.

Jakkolwiek kilometraż może sugerować co innego, to nawet Trasa Sportowa jest w pewnym sensie efektem kompromisu – dopiero wersja Podróżnicza prezentuje uroki okolicy w stopniu nas zadowalającym ;) Oczywiście nie jest tak, że wariant ten prowadzi przez każdy jeden fragment godny zainteresowania, ale zwłaszcza w drugiej części „wskaźnik pokrycia” jest już dosyć wysoki. Bardzo dobrze widać to na mapie w okolicach Sierakowa, gdzie ślady poszczególnych tras różnią się najmocniej. Na ostatnie 18 km wszystkie trasy zjeżdżają się z powrotem, by wspólnie podążyć najpierw na finisz do Międzychodu, a następnie do bazy nad jez. Mierzyńskim.

A po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników na smaczny posiłek regeneracyjny, dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji (stroje kolarskie, potówki, czapeczki, buffy, rękawki, skarpetki, t-shirty, bidony…), jak również przeróżne przysmaki dla wzbogacenia mistrzowskiej diety ;)


Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:

  • pierwszorzędne stroje i akcesoria kolarskie z kolekcji zaprojektowanej specjalnie na nasze Rajdy przez MARTOMBIKE,
  • przeciwsłoneczne okulary w nowej odsłonie, czyli GOG‘i (tudzież GOG‘sy)
  • wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
  • dodające komfortu kosmetyki Sportsbalm oraz pobudzające smakołyki spod znaku Honey Stinger i Dextro Energy – na co dzień do kupienia w Radello,
  • magiczne eliksiry i życiodajne minerały od ActivLab,
  • poręczne i przydatne uchwyty na telefon FINN,
  • pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta Międzychód i Powiatu Międzychodzkiego :)

Nagrody i upominki wręczamy w różnych kategoriach – nie tylko dla najszybszych! :)


Uwaga! W związku z zagrożeniem koronawirusowym, w trakcie wydarzenia obowiązują przepisy i zalecenia dotyczące zachowania dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa – w szczególności podczas przebywania w przestrzeni publicznej przed rozpoczęciem i po zakończeniu rajdu.

Ponadto – zabrania się udziału w rajdzie osobom z podejrzeniem lub objawami wirusa COVID-19, jak również podlegającym kwarantannie.


Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:

⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)

⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;

⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.

⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);

⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)

⇒ trasa jest relatywnie łatwa fizycznie i technicznie. W zdecydowanej większości składa się z długich i raczej płaskich odcinków, a seria wzniesień w drugiej części ma raczej symboliczny charakter. Większych trudności nie powinno też przysporzyć kilka ostrzejszych zakrętów czy skrzyżowań – niemniej czujnym trzeba być!

⇒ nawierzchnia: asfaltowa, w większości dobra i bardzo dobra, ale kilka czy kilkanaście kilometrów gorszej jakości też się przytrafi. Najwięcej do życzenia pozostawia początkowy fragment Radgoszcz-Sieraków, na którym nawierzchnia jest miejscami kiepska. Generalnie okoliczne drogi są „poskładane” z wielu krótszych odcinków, z których część ma już swoje lata. Dodatkowo przestrzegamy przed poprzecznymi przełomami (zwłaszcza w lasach) i przypominamy, że gdzieniegdzie może trafić się żwir czy piasek (zwłaszcza na zakrętach).

Osobną kwestią jest kompozytowy most we Wronkach, który wraz z najazdami stanowi ciąg pieszo-rowerowy – na tym odcinku wszyscy bezwzględnie zwalniają i podziwiają leniwie płynącą w dole Wartę.

Na Trasie Podróżniczej w rejonie przejazdu kolejowego w Mokrzu przez kilkadziesiąt metrów troszkę brakuje asfaltu, a następne kilkaset metrów wiedzie po betonowych płytach. Z kolei nawrotka w Kwilczu (ul. Ogrodowa, ok. 100m) ma nawierzchnię z płytek wielokątnych. To tak w ramach urozmaicenia! ;)

⇒ natężenie ruchu: generalnie niewielkie, bądź umiarkowane (zwłaszcza w przypadku dróg wojewódzkich, w tym drogi Wronki – Sieraków – Międzychód)

Uczestników Trasy Rekreacyjnej uczulamy, by czujnie przejechać przez Rynek w Sierakowie (może być tłoczno!) – objeżdżamy go ruchem jednokierunkowym w lewo, a na końcu opuszczamy w prawo, na Międzychód – żeby ktoś nie odbił wcześniej!

⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, pieszych, mieszkańców oraz… weekendowych kierowców!!

⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!

⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.

⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Dokładne lokalizacje bufetu podamy na odprawie przed startem;

⇒ przysłowiowa „kreska” namalowana będzie w Międzychodzie, na końcowym fragmencie drogi stanowiącej umowną „obwodnicę” miasta. Jako że rajd odbywa się w otwartym ruchu drogowym, to Zawodnikom celującym w podium rekomendujemy, by nie zostawiali wszystkiego na ostatnią chwilę, tylko poszukali okazji na wcześniejszym etapie rajdu (ograniczenie konkurencji do kilkuosobowego odjazdu będzie najlepszym rozwiązaniem). Jednocześnie zwracamy uwagę, że finiszowanie lewą stroną drogi jest ZABRONIONE, a konsekwencją może być dyskwalifikacja lub przesunięcie na koniec grupy.

⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 60-75 minut od przyjazdu do bazy pierwszych zawodników – w tym czasie można zrelaksować się nad jeziorem, zjeść posiłek czy też lekko się odświeżyć;


⇒ krótki wyciąg z regulaminu:

1) lemondki i kierownice czasowe w grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE; W pozostałych grupach mogą być zamontowane, ale korzystanie jest dozwolone tylko w czasie jazdy solo lub na czele grupy!

2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – autami towarzyszącymi psujecie sobie zdjęcia!

3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie “podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy w razie dogonienia przez Szybkościowców czy Zapaleńcy przez Podróżników).

4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na bufecie, finiszu lub na mecie.

I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też wycieczki piesze ;)


Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się zaktualizowane ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie do wydruku (poniżej). Trasy PRO i MINI będą też oznakowane strzałkami na asfalcie – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie jest słabo widoczne.

Rozjazdy tras znakowane są symbolami: GT (podróżnicza), PRO (sportowa) oraz MINI (rekreacyjna).


Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ!!


Wytyczone zostały 3 trasy o różnej długości:


=> Trasa SPORTOWA: 126 km / ok. 550 m przewyższenia (link)

[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/GPA 2021 wielkopolskie.gpx”]


=> Trasa PODRÓŻNICZA: 186 km / ok. 750 m przewyższenia (link)

[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/GPA 2021 wielkopolskie GT.gpx”]


=> Trasa REKREACYJNA: 94 km / ok. 350 m przewyższenia (link)

[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/GPA 2021 wielkopolskie MINI.gpx”]

[Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub ewentualnie podróżniczy!]


Pliki do pobrania: