Równina Mazurska
Gmina Szczytno, 20 czerwca 2021
Baza rajdu: Orlik “Kamionek”, os. Kamionek, Szczytno
Dystans Podróżniczy – start g. 9:00 (rejestracja 8:20-8:40)
Dystans Sportowy i Rekreacyjny – start g. 11 (rejestracja 9:15-10:30)
Na V etap cyklu z serii „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy w warmińsko-mazurskie! Gospodarzem wydarzenia ponownie będzie Gmina Szczytno, do której zawitamy po raz drugi z rzędu (co akurat w tym województwie jeszcze nam się dotąd nie zdarzyło!). Będzie więc okazja skorzystać z bogatej oferty rekreacyjnej, gdzie na pierwszy plan wybijają się wesoło połyskujące w słońcu jeziora, na drugi – spokojne leśne gęstwiny, a na trzeci – miejsca historyczne, kulturalne i z pewnością warte odwiedzenia. Nie licząc niewielkich wzniesień w północnej i zachodniej części powiatu, większość okolicznych terenów charakteryzuje się płaskim ukształtowaniem. Niewątpliwie sprzyja to atmosferze niezmąconego relaksu, choć akurat w kolarskim peletonie zazwyczaj przysparza szybkości i zachęca do jazdy w żwawej grupie ;)
Trasa została przygotowana w 3 wariantach o różnej długości (przydatne informacje, mapy i pliki do pobrania znajdują się na dole strony):
=> podróżnicza (GT, 199km / 800m przewyższenia)
=> sportowa (PRO, 115km / 400m przewyższenia)
=> rekreacyjna (MINI, 88km / 200m przewyższenia)
Zupełną nowością będzie liczący 199km dystans Podróżniczy, który już od samego wyjazdu ze Szczytna przez ponad 100km powiedzie całkowicie nową trasą. Początek będzie zresztą nie byle jaki, bo po minięciu słynnej na cały kraj szczycieńskiej „Akademii Policyjnej” będzie okazja wjechać na ponad 5-kilometrowy fragment drogi rowerowej poprowadzonej po nasypie dawnej linii kolejowej (czyli takiej z prawdziwego zdarzenia!). Kolejne kilometry przebiegną co prawda drogami głównymi (DK 58, DW 601 i DK 59), ale raz że bardzo malowniczymi, a dwa że w tej części zazwyczaj mało uczęszczanymi – oprócz końcówki w postaci DK 59 do Piecek (ok. 4 km) nie powinno odczuwać się większego natężenia ruchu. Zanim to jednak nastąpi, przyjdzie wchłonąć dużą dawkę gęstego lasu, wesoło pofalować w rytm łagodnych mazurskich pagórków, by wreszcie między Babiętą a Nawiadami ze dwa razy już bardziej na serio podnieść się z siodełka. Znany z pierwszej edycji odcinek Piecki-Ukta i dalej na Ruciane-Nidę przeminie pewnie w okamgnieniu (prowadzi lekko w dół) – i wtedy nastąpi creme de la creme tej części zabawy, czyli absolutnie przepyszny, blisko 30-kilometrowy szlak przez Puszczę Piską (nawierzchnia w większości nowa lub prima sort!). W tej sytuacji mozolnie odnawiany fragment przez Klon i Orzeszki – choć w sumie ciekawy – na nikim większego wrażenia niestety już nie zrobi… [niedługo potem nastąpi połączenie z opisaną niżej trasą Sportową].
Z kolei przygotowaną trasę Sportową i Rekreacyjną część z Was zapewne doskonale pamięta z ubiegłego roku. Gmina Szczytno i w ogóle cały powiat szczycieński w dużej mierze rozłożone są na obficie zalesionej części Równiny Mazurskiej. Co prawda w północnej części obszar wkracza w pagórkowate tereny Pojezierza Mrągowskiego, to jednak cała okolica charakteryzuje się raczej łagodnym ukształtowaniem terenu. I tak też wygląda wytyczona runda – z początku bardzo spokojna, wręcz “wyizolowana”, dopiero w miarę upływu dystansu nabierze swoistej dynamiki. Zmiany w uporządkowanym krajobrazie zaczną zachodzić szybciej, przybędzie zakrętów, a pod kołami będzie można poczuć niewielkie wzniesienia. Motywem przewodnim zabawy – tradycyjnie w tym regionie – będą pachnące zielenią gęste lasy i kuszące błękitem jeziora. W wersji Sportowej całkowity dystans rajdu wyniesie 115 leciutko pofałdowanych kilometrów (zwłaszcza w drugiej części). Finiszowe metry i końcowy punkt pomiaru czasu urządzimy jednak nieco wcześniej, jeszcze przed wjazdem do Szczytna, a nawet przed Romanami – tj. po 108,8 km. Głównie dlatego, że asfalt jest tam lepszy, ruch mniejszy, a i króciutki podjazd się znajdzie ;) Z kolei dla amatorów jazdy czysto rekreacyjnej przygotujemy wersję skróconą do 88 km, która z powrotem do Szczytna, a następnie na Kamionek wjedzie od zupełnie innej strony (jak zwykle wszystko zostanie odpowiednio oznakowane).
W razie ewentualnego niedosytu zachęcamy, by nacieszyć oczy i spędzić nieco czasu w samym Szczytnie – od bazy rajdu, przez Plac Juranda czy Ruiny Zamku Krzyżackiego, aż po parkowe skwery nad Jeziorem Domowym Małym rozpościera się bowiem teren niezwykle atrakcyjny i kuszący rekreacyjnie. Mało tego – z obu dystansów na Kamionek można sobie wrócić urokliwą drogą rowerową nad jez. Domowym Dużym – jedyny szkopuł to pokonanie kilku schodów oddzielających jezioro od osiedla.
Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników na posiłek regeneracyjny, dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji (stroje kolarskie, potówki, czapeczki, buffy, rękawki, skarpetki, t-shirty, bidony…), a także przeróżne przysmaki dla wzbogacenia mistrzowskiej diety ;)
Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:
- pierwszorzędne stroje i akcesoria kolarskie z kolekcji zaprojektowanej specjalnie na nasze Rajdy przez MARTOMBIKE,
- przeciwsłoneczne okulary w nowej odsłonie, czyli GOG‘i (tudzież GOG‘sy)
- wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
- dodające komfortu kosmetyki Sportsbalm oraz pobudzające smakołyki spod znaku Honey Stinger i Dextro Energy – na co dzień do kupienia w Radello,
- magiczne eliksiry i życiodajne minerały od ActivLab,
- poręczne i przydatne uchwyty na telefon FINN,
- pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Gminy Szczytno, Powiatu Szczycieńskiego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego :)
Nagrody i upominki wręczamy w różnych kategoriach – nie tylko dla najszybszych! :)
Uwaga! W związku z zagrożeniem koronawirusowym, w trakcie wydarzenia obowiązują przepisy i zalecenia dotyczące zachowania dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa – w szczególności podczas przebywania w przestrzeni publicznej przed rozpoczęciem i po zakończeniu rajdu.
Ponadto – zabrania się udziału w rajdzie osobom z podejrzeniem lub objawami wirusa COVID-19, jak również podlegającym kwarantannie.
Podsumowanie / co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:
⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)
⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;
⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.
⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);
⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)
⇒ trasa w części niemal zupełnie płaska, w części lekko pofalowana (pagórkowaty charakter mają zwłaszcza ostatnie kilometry); trasa nie jest szczególnie wymagająca fizycznie ani technicznie – ewentualne zmęczenie to raczej kwestia tempa czy dystansu;
⇒ nawierzchnia: asfaltowa, często bardzo dobra, ale występuje kilka odcinków o pogorszonej jakości – wciąż kiepsko jest z Dżwierzut do Orzyn, nieco lepiej z Jedwabna do Pasymia oraz z Wawroch do Lipowca. W Pasymiu i Dźwierzutach przyjdzie też przeskoczyć kilka garbów i progów zwalniających Pojedyncze dziury oczywiście wszędzie mogą się zdarzyć;
⇒ natężenie ruchu: na większości trasy niewielkie, a nawet minimalne; większego ruchu można spodziewać się w samym Szczytnie i w Pasymiu (oraz na ich peryferiach). Na trasie Podróżniczej ruchliwe mogą być Piecki czy Ruciane-Nida (trasa wiedzie tam drogami krajowymi lub wojewódzkimi). Ponadto, na 2-3 odcinkach (np. na wyjeździe za Szczytnem oraz na dojeździe do centrum Pasymia) jest zalecenie lub nakaz poruszania się drogą rowerową – jest ona z kostki, ale w dobrym stanie;
⇒ Przejazd przez Szczytno ma charakter „honorowy” i prosimy o zachowanie zwiększonej ostrożności. Nabieranie szybszego tempa sugerujemy rozpocząć dopiero z upływem dystansu;
⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników;
⇒ uwaga też na innych rowerzystów, turystów pieszych, mieszkańców oraz… weekendowych kierowców!!
⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!
⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. [Bufet usytuowany będzie przy jez. Konik, tuż za Rekownicą – tj. po 54km trasy PRO i MINI, a po 138km trasy GT (tu pierwszy bufet wypada po ok. 65km)];
⇒ przysłowiowa „kreska” usytuowana będzie na jednym z ostatnich wzniesień przed Szczytnem (trzecia hopka za Kiejkutami). W przypadku jazdy w większej grupie – zachęcamy do przeprowadzenia kilku żwawych akcji “uszczuplających” liczbę pretendentów do wygranej ;) A tak poważnie – pamiętajcie o bezpieczeństwie i fair-play! Ponadto przestrzegamy, że za przekroczenie osi jezdni podczas sprintu finiszowego należy liczyć się z dyskwalifikacją;
⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 70 minut od przecięcia finiszu przez pierwszych zawodników – w tym czasie można pokibicować kolegom, zrobić rozjazd, zjeść posiłek czy też się odświeżyć.
⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie;
Ponieważ trasa wiedzie drogami o zróżnicowanej widoczności, sugerujemy zabranie oświetlenia rowerowego czy też jaskrawych elementów odzieży.
Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się zaktualizowane ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie do wydruku (poniżej). Trasy w większości będą też oznakowane strzałkami na asfalcie (za wyjątkiem części Podróżniczej) – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie jest słabo widoczne.
Rozjazdy tras znakowane są symbolami: GT (podróżnicza), PRO (sportowa) oraz MINI (rekreacyjna).
Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ!!
Wytyczone zostały 3 trasy o różnej długości:
=> Trasa Sportowa: 115km / ok. 400m przewyższenia (link)
[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/GPA 2021 warmińsko-mazurskie.gpx”]
=> Trasa Podróżnicza: 199km / ok. 800m przewyższenia (link)
[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/GPA 2021 warmińsko-mazurskie GT.gpx”]
=> Trasa Rekreacyjna: 88km / ok. 200m przewyższenia (link)
[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/GPA 2021 warmińsko-mazurskie MINI.gpx”]
[Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub podróżniczy!]
Pliki do pobrania: