Rajd IX – woj. świętokrzyskie



Wyżyna Sandomierska

Sandomierz, 10 lipca 2021

Baza rajdu: Przystań Wodna, MOSiR, Bulwar Piłsudskiego 3

Dystans Podróżniczy: Start g. 9 (rejestracja 8:20-8:40)

Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:10-10:30)


Na IX etap cyklu z serii „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy w Świętokrzyskie – na zupełnie przeciwną stronę województwa niż dotychczas! Po raz kolejny w tej edycji miano Gospodarza rajdu zawędruje w debiutanckie progi – tym razem bramę przed naszym frajdownym peletonem szeroko otworzy królewski Sandomierz! Jedno z najstarszych i najważniejszych historycznie miast Polski, przepięknie położone nad Wisłą, po brzegi wypełnione zabytkami i cudami architektury (niektóre schowane są nawet pod ziemią) – a jednocześnie tętniące życiem, zielenią i pełne pomysłów na następne lata. Ponadto od dobrych kilku lat najbardziej znanym pojazdem Sandomierza jest rower, aczkolwiek główne jeden – ten należący do Ojca Mateusza 😉

Nadrzeczne usytuowanie może być cokolwiek mylące w kontekście okolicznego ukształtowania terenu. Nie ma tu może szczególnie imponujących wzniesień, ale położenie na skraju wyżyny kielecko-sandomierskiej zapewni sporo wrażeń i emocji, zarówno widokowych, jak i tych o bardziej sportowym charakterze. Być może to zasługa licznych wąwozów, być może jeszcze liczniejszych sadów pełnych jabłoni – w każdym razie roztaczające się wokół krajobrazy potrafią wyjątkowo przyjemnie zapadać w pamięć.

Trasa została przygotowana w 3 wariantach o różnej długości (przydatne informacje, mapy i pliki do pobrania znajdują się na dole strony):
=> podróżnicza (GT, 178km / 1.800m przewyższenia)
=> sportowa (PRO, 123km / 1.500m przewyższenia)
=> rekreacyjna (MINI, 85 lub 70km / ok. 800m przewyższenia)

W zależności od dystansu, trasy mają nieco różne charaktery i stopień trudności. Sportowa jest dość pofałdowana i urozmaicona – krajobraz zmienia się dynamicznie, a chcąc jechać szybko trzeba być czujnym i zaangażowanym (nie spiesząc się – wystarczy być tylko zaangażowanym ;) ). Żeby jednak nie były to tylko hopki i hopeczki III kategorii, wpletliśmy tutaj dwa bardzo interesujące miejsca. Pierwsze to stanowiąca najwyższy punkt trasy „przełęcz” Karczmarka w Jeleniowskim Parku Krajobrazowym, która liczy 406mnpm, a na wysokościówce wygląda nawet poważnie. Natomiast drugie – to niepozorna boczna droga w Gminie Sadowie, z której w zależności od pory roku roztaczają się przeróżne, ale przeważnie bardzo ładne widoki. Nie są to może trudności wysokiej próby (część z Was pewnie nawet nie zrzuci z blatu), ale okazja do przerzedzenia peletonu się znajdzie!

Na dystansie Podróżniczym przyjemności będzie oczywiście jeszcze więcej, choć koncepcja trasy jest zupełnie inna. Z początku bowiem – zamiast hasania po pagórkach – o wiele dłużej będzie płasko lub łagodnie. Trasa powiedzie bardziej wzdłuż Wisły, przez krainę wina i jabłoni, a następnie przez leśną enklawę wgłąb regionu. Tereny istotniej pofałdowane pojawią się dopiero po 40-50 km, stopniowo zwiększając stopień trudności. Ukoronowaniem niedostępnej dla innych wariantów części rajdu będzie krótka wspinaczka do złudzenia przypominająca podjazd do alpejskiej wioski – ciaśniutką nitką asfaltu, na dodatek odgrodzoną od zbocza poważną balustradą! W nagrodę na śmiałków będzie czekał solidny zjazd w stronę rychłego połączenia z trasą sportową.

Z kolei Trasa Rekreacyjna będzie swoistą mieszanką wymienionych wyżej atrakcji, niemniej pozbawioną największych trudności. Nie zabraknie wesołych pagórków (w większości dość krótkich) ani przyjemnych widoczków, a na dodatek w kluczowym momencie będzie sobie można dopasować długość trasy. Po 40 km rozpoczyna się bowiem 15-kilometrowa pętla, na którą po chwilowym namyśle przy bufecie będzie można wyjechać, bądź od razu skierować się w kierunku mety.

Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników na pyszny kolarski makaron, dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji (stroje kolarskie, potówki, czapeczki, buffy, rękawki, skarpetki, t-shirty, bidony…), a także przeróżne przysmaki dla wzbogacenia mistrzowskiej diety ;)


Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:

  • pierwszorzędne stroje i akcesoria kolarskie z kolekcji zaprojektowanej specjalnie na nasze Rajdy przez MARTOMBIKE,
  • przeciwsłoneczne okulary w nowej odsłonie, czyli GOG‘i (tudzież GOG‘sy)
  • wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
  • dodające komfortu kosmetyki Sportsbalm oraz pobudzające smakołyki spod znaku Honey Stinger i Dextro Energy – na co dzień do kupienia w Radello,
  • magiczne eliksiry i życiodajne minerały od ActivLab,
  • poręczne i przydatne uchwyty na telefon FINN,
  • pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta Sandomierz oraz Powiatu Sandomierskiego  :)

Nagrody i upominki wręczamy w różnych kategoriach – nie tylko dla najszybszych! :)


Uwaga! W związku z zagrożeniem koronawirusowym, w trakcie wydarzenia obowiązują przepisy i zalecenia dotyczące zachowania dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa – w szczególności podczas przebywania w przestrzeni publicznej przed rozpoczęciem i po zakończeniu rajdu.

Ponadto – zabrania się udziału w rajdzie osobom z podejrzeniem lub objawami wirusa COVID-19, jak również podlegającym kwarantannie.



Podsumowanie / co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:

⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)

⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;

⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.

⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);

⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)

trasa o umiarkowanym stopniu trudności (zarówno fizycznie, jak i technicznie), w większości o profilu pagórkowatym; podjazdy i zjazdy na trasie są wyraźnie wyczuwalne, ale niespecjalnie wymagające; trasa w większości przebiega w terenie otwartym – nieco więcej drzew i lasów jest na dystansie Podróżniczym;

⇒ nawierzchnia: asfaltowa, w większości bardzo dobra; dłuższych odcinków o pogorszonej nawierzchni w zasadzie brak, choć pojedyncze dziury oczywiście wszędzie mogą się zdarzyć, podobnie krótkotrwałe „uszkodzenia nawierzchni” (jak np. fragment do Koprzywnicy na Trasie Podróżniczej). W tym stanie rzeczy pewną osobliwością jest finałowe kilkaset metrów, które nie dość, że wiedzie pod górkę, to dzięki regularnym przełomom w jezdni będzie dodatkowo podbijać koła;

⇒ natężenie ruchu: na głównych drogach umiarkowane, na bocznych – znikome; możliwy zwiększony ruch “handlowy” czy „turystyczny” w Iwaniskach (niedaleko Zamku Krzyżtopór), ale przede wszystkim w samym Sandomierzu. Ponadto w kilku miejscach trasa przecina drogi krajowe – mogą być ruchliwe czy nawet wymagać chwilowego zatrzymania.

ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, turystów pieszych, mieszkańców oraz… weekendowych kierowców!!

⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!

⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Bufet usytuowany będzie w Baćkowicach – tj. po 56km trasy PRO / po 112km trasy GT (tu pierwszy pit-stop wypada po 50km, w Bogorii). Dla trasy Rekreacyjnej bufet będzie po 40km, w Mydłowie.

⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 75 minut od finiszu pierwszych zawodników – w tym czasie można pokibicować kolegom, zrobić rozjazd wracając do bazy rajdu (ok. 9km), zjeść posiłek czy też odświeżyć się na stworzonym do odpoczynku terenie Stanicy Wodnej MOSiR :). Zjazd do bazy jest kwestią dowolną każdego Uczestnika – najprościej i prawdopodobnie najszybciej jest tak: (link). Z pewnością „fajniej” i bliżej jest przejechać przez Stare Miasto Sandomierza (na wprost, zamiast obwodnicą), ale trzeba liczyć się z ruchem pieszym oraz brukowanym zjazdem.

⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.

⇒ finisz lewą stroną drogi jest ZABRONIONY, a konsekwencją może być dyskwalifikacja lub przesunięcie na koniec grupy.


⇒ potencjalne niebezpieczeństwa:

– bywa, że na zjazdach występuje piasek czy żwir, który przy większych prędkościach stanowi pewne niebezpieczeństeo;

– trasa charakteryzuje się umiarkowanym stopniem trudności, aczkolwiek kilka odcinków jest krętych, a kilka przyciasnych – dosyć często dochodzi też do zmiany kierunku jazdy czy hamowania w celu ustąpienia pierwszeństwa;

– zjazd w Gromadzicach kończy się bardzo ostrym wirażem w lewo, przy sporym nachyleniu – zalecamy wyraźną i odpowiednio wczesną redukcję prędkości, inaczej łatwo można wylecieć z drogi;

– rajd kończy się podjazdem, ale na drodze są przełomy, które będą podbijać koła – w przypadku ewentualnego sprintu w grupie warto zostawić sobie więcej miejsca, by się na nierównościach wzajemnie nie zahaczyć.


Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie do wydruku (poniżej). Trasy w większości będą też oznakowane strzałkami na asfalcie (za wyjątkiem części Podróżniczej) – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie jest słabo widoczne.

Rozjazdy tras znakowane są symbolami: GT (podróżnicza), PRO (sportowa) oraz MINI (rekreacyjna).


Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ!!


Wytyczone zostały 3 trasy o różnej długości:

=> Trasa Podróżnicza: 178km / ok. 1.800m przewyższenia (link)

[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/GPA 2021 świętokrzyskie GT.gpx”]



=> Trasa Sportowa: 123km / ok. 1.500m przewyższenia (link)

[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/GPA 2021 świętokrzyskie.gpx”]



=> Trasa Rekreacyjna: 85 lub 70km / ok. 800m przewyższenia (link)

[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/GPA 2021 świętokrzyskie MINI.gpx”]

[Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub ewentualnie podróżniczy!]


Zjazd do bazy: (finisz => Bulwar Piłsudskiego, 9,3km)

[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/Sandomierz zjazd do bazy.gpx”]


Pliki do pobrania: