Rajd XV – woj. pomorskie



Pomorska Namiastka

Miastko, 11 września 2021

Baza rajdu: Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Wrzosowa 1

Dystans Podróżniczy: Start g. 9 (rejestracja 8:30-8:45)

Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:15-10:30)


Na XV etap cyklu z serii „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy w pomorskie! Gospodarzem pierwszej części najbardziej wysuniętego na północ weekendu będzie kolejny debiutant na frajdownej mapie Polski, czyli wielokulturowe Miastko. Za namową dobrego zbója Rummela wybierzemy się pohasać po leśnych zakamarkach, sprawdzić jak się mają okoliczne Alpy oraz czy rzeczywiście miasteckie jeziora należą do najładniejszych na Pojezierzu Bytowskim.

Usytuowanie w południowo-zachodniej części województwa sprawia, że równie blisko stąd do Gdańska co do Bydgoszczy – ale nie aż tak blisko jak do Szczecinka, Słupska czy nawet Koszalina. Po części jest to zapewne zasługa położenia w niewielkiej czy nawet symbolicznej odległości od 3 innych województw (zachodnio- i kujawsko-pomorskiego oraz Wielkopolski). Ponieważ region ten pozbawiony jest skomercjalizowanych atrakcji turystycznych i stosunkowo mało znany, to wciąż niewiele osób wie, jak BARDZO warto tu pojeździć rowerem. Największym atutem są bowiem walory krajobrazowe i przyrodnicze. Wśród spokojnych i malowniczych dróg – często prowadzących „znikąd-donikąd” – dominują łagodne wzniesienia lub tereny płaskie. A że w ostatnich latach przybyło sporo kilometrów dobrej nawierzchni, to i dla kolarzy szosowych pola do popisu nie brakuje!

Trasa została przygotowana w 3 wariantach o różnej długości (przydatne informacje, mapy i pliki do pobrania znajdują się na dole strony):
=> Sportowa (PRO, 114 km),
=> Podróżnicza (GT, 171 km),
=> Rekreacyjna (MINI, 88 km).

Proponowane trasy charakteryzują się umiarkowanym stopniem trudności, to znaczy nie są ani szczególnie wymagające, ani też zupełnie pozbawione wyzwań – na pewno będzie ciekawie! Umownie można przyjąć, że na przebieg trasy zasadniczej (czyli Sportowej) składają się dwie niezależne pętle połączone 16-kilometrowym odcinkiem, który w dużym uproszczeniu można nazwać „prostą” (kilka łuków i zakrętów jednak się tam znajduje). Mimo niewielkiej odległości, widokowo te pętlę różnią się dość wyraźnie, choć w obydwu przypadkach dominującym elementem są leśne gęstwiny, wśród których okazjonalnie przeplatają się łąki i połyskują jeziora. W naszym odczuciu otoczenie bardzo zachęca do jazdy – zarówno tej niespiesznej, jak i tej bardziej dynamicznej. Długimi kilometrami jest bowiem niezwykle przyjemnie, a miejscami wręcz przepysznie – można więc bez obaw delektować się trasą, ale też „bić rekordy” na fali rosnącego entuzjazmu :)

Jeśli trasa podstawowa składa się z 2 pętli, to Podróżnicza już z 3, 4, a nawet 5! – wszystko zależy jak czytać mapę i jakie przyjąć kryteria oceny. Jest więc „rundka rozgrzewkowa” (po niespełna 30 km Podróżnicy ponownie miną linię startu), a w dalszej części rajd-ruta wygląda nieco inaczej. Punktem kulminacyjnym na tym dystansie jest – a jakże! – pętla, konkretnie Łąkie-Borzyszkowy-Gliśno-Trzebiatkowa-Łąkie. Z kolei wersja Rekreacyjna tradycyjnie pozbawiona jest niektórych doznań wizualnych, ale też i części kilometrów – a przy tym pozostaje bardzo przyjemna do jazdy.

UWAGA! O ile dystans MINI jest po prostu skróconą wersją dystansu PRO, o tyle dystans GT tylko z pozoru jest „zwyczajnym” wydłużeniem. Otóż w przypadku tego rajdu tak się niecodziennie złożyło, że trasa GT owszem przebiega po tych samych drogach, ale często w przeciwnym kierunku. Niech Was zatem nie zdziwią ewentualne mijanki i nadjeżdżanie z innych kierunków :) Wybierając najdłuższy dystans należy w całości polegać na nawigacji lub na mapie i kilometrówce.

Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników na smaczny posiłek regeneracyjny, dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji (stroje kolarskie, potówki, czapeczki, buffy, rękawki, skarpetki, t-shirty, bidony…), jak również przeróżne przysmaki dla wzbogacenia mistrzowskiej diety ;)


Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:

  • pierwszorzędne stroje i akcesoria kolarskie z kolekcji zaprojektowanej specjalnie na nasze Rajdy przez MARTOMBIKE,
  • przeciwsłoneczne okulary w nowej odsłonie, czyli GOG‘i (tudzież GOG‘sy)
  • wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
  • dodające komfortu kosmetyki Sportsbalm oraz pobudzające smakołyki spod znaku Honey Stinger i Dextro Energy – na co dzień do kupienia w Radello,
  • magiczne eliksiry i życiodajne minerały od ActivLab,
  • poręczne i przydatne uchwyty na telefon FINN,
  • pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta i Gminy Miastko!

Nagrody i upominki wręczamy w różnych kategoriach – nie tylko dla najszybszych! :)


Uwaga! W związku z zagrożeniem koronawirusowym, w trakcie wydarzenia obowiązują przepisy i zalecenia dotyczące zachowania dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa – w szczególności podczas przebywania w przestrzeni publicznej przed rozpoczęciem i po zakończeniu rajdu.

Ponadto – zabrania się udziału w rajdzie osobom z podejrzeniem lub objawami wirusa COVID-19, jak również podlegającym kwarantannie.


Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:

⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)

⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;

⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.

⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);

⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)

⇒ trasa jest umiarkowanie wymagająca fizycznie i technicznie. W zdecydowanej większości składa się z długich i raczej płaskich odcinków, ale jest też kilka podjazdów (i zjazdów) i ostrych zakrętów (bądź skrzyżowań). Ponadto, długimi fragmentami trasa przebiega w terenie zalesionym;

⇒ nawierzchnia: asfaltowa, w większości dobra i bardzo dobra – sporo odcinków jest nowych lub wyremontowanych, choć będzie też okazja przypomnieć sobie starą bytowską szkołę budowania dróg ;) [szczególnie na dystansie Podróżniczym – ale też nie w jakichś przesadnych ilościach];

⇒ natężenie ruchu: generalnie niewielkie, a nawet minimalne. Trzeba mieć jednak na uwadze, że trasa kilkakrotnie przecina lub „korzysta” z krótkich odcinków DK-20 – jest to droga krajowa, w weekendy umiarkowanie ruchliwa, niemniej kierowcy mają tendencje do poruszania się po niej z większymi prędkościami;

⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, turystów pieszych, mieszkańców oraz… weekendowych kierowców!!

⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!

⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.

zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Dla dystansu PRO bufet będzie na parkingu przy znanym z poprzednich rajdów kościółku i parku w Łubnie (po 53km), a dla dystansu MINI – w Trzebiatkowej (po 37km). Na Podróżników czekać będziemy w tych samych miejscach, odpowiednio po 72 i 114km trasy;

⇒ przysłowiowa “kreska” namalowana będzie pod koniec odcinka prowadzącego z Wołczy Małej do Wołczy Wielkiej i Miastka – stamtąd do bazy rajdu pozostaną jeszcze 4 kilometry (zjazd i przejazd przez Miast(k)o). Przypominamy, że finisz lewą stroną drogi jest ZABRONIONY, a konsekwencją może być dyskwalifikacja lub przesunięcie na koniec grupy.

⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 60-90 minut od przyjazdu do bazy pierwszych zawodników – w tym czasie można zjeść posiłek czy też lekko się odświeżyć;


⇒ potencjalne niebezpieczeństwa:

Prosimy przede wszystkim zachować ostrożność podczas jazdy, opuszczania i wjeżdżania na DK-20 oraz w trakcie „ruchu miejskiego” w Miastku (innych większych miejscowości na trasie brak). Uwagę warto też zwiększyć na zjazdach i w zakrętach – miejscami może przydarzyć się żwir, piasek czy nierówności.


⇒ krótki wyciąg z regulaminu:

1) lemondki i kierownice czasowe w grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE; W pozostałych grupach mogą być zamontowane, ale korzystanie jest dozwolone tylko w czasie jazdy solo lub na czele grupy!

2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – autami towarzyszącymi psujecie sobie zdjęcia!

3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie “podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy w razie dogonienia przez Szybkościowców czy Zapaleńcy przez Podróżników).

4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na bufecie, finiszu lub na mecie.

I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też wycieczki piesze ;)


Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się zaktualizowane ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie do wydruku (poniżej). Trasy PRO i MINI będą też oznakowane strzałkami na asfalcie – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie jest słabo widoczne.

Rozjazdy tras znakowane są symbolami: GT (podróżnicza), PRO (sportowa) oraz MINI (rekreacyjna).


Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ!!


Wytyczone zostały 3 trasy o różnej długości:


=> Trasa SPORTOWA, 114 km (link):

[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/GPA 2021 pomorskie.gpx”]


=> Trasa PODRÓŻNICZA, 171 km (link):

[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/GPA 2021 pomorskie GT.gpx”]


=> Trasa REKREACYJNA, 88 km (link):

[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/GPA 2021 pomorskie MINI.gpx”]

[Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub ewentualnie podróżniczy!]


Pliki do pobrania: