Rajd I – woj. kujawsko-pomorskie



Kujawiaczek Zachodni

Inowrocław, 16 października 2021

Baza rajdu: Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. D. Rakowicza 93

Dystans Podróżniczy: Start g. 9 (rejestracja 8:30-8:45)

Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:00-10:30)


Na rozpoczęcie ostatniego weekendu V edycji „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy w kujawsko-pomorskie! Po raz pierwszy w naszej historii Gospodarzem rajdu będzie Inowrocław, stolica Kujaw Zachodnich znana m.in. ze swojego uzdrowiskowego charakteru. Gości i turystów przyciąga wyjątkowy Park Solankowy ze słynną tężnią i pijalnią wód mineralnych (czyli atrakcje szczególnie cenne w tych niełatwych oddechowo czasach), ale również szereg zabytków Starego Miasta, które może pochwalić się już ponad 800-letnią tradycją.

Teren leżący na pograniczu Równiny Inowrocławskiej i Pojezierza Gnieźnieńskiego na wyciszenie sezonu nadaje się znakomicie. Okolica roztaczająca się nad środkowym biegiem Noteci co do zasady jest płaska, położona wśród żyznych czarnoziemów i bujnych kompleksów leśnych, a co niemniej istotne – znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego CIEPŁEGO, z jedną z NAJNIŻSZYCH sum opadów w kraju ;) W południowo-wschodniej części regionu rozciąga się Nadgoplański Park Tysiąclecia (którego sercem i duszą jest największe na Kujawach legendarne Jezioro Gopło), a w części zachodniej i południowo-zachodniej – Jezioro Pakoskie i Pałuki.

Trasa została przygotowana w 3 wariantach o różnej długości (przydatne informacje, mapy i pliki do pobrania znajdują się na dole strony):
=> sportowa (PRO, 118km),
=> podróżnicza (GT, 174km),
=> rekreacyjna (MINI, 83km).

Mimo stosunkowo jednorodnego otoczenia, wytyczona runda ma ciekawy przebieg i urozmaicony charakter. Z perspektywy rowerowego siodełka najprzyjemniejsze wrażenia powinny pozostawić położone wzdłuż trasy (choć przeważnie w pewnym oddaleniu) rozległe jeziora i ich odnogi, a także liczne odcinki z szeroką i odrobinę rozleniwiającą perspektywą. Widokowych smaczków i ciekawostek można wypatrywać przecinając choćby Kruszwicę (Mysia Wieża i duch króla Popiela), Przewóz, Skulsk czy jez. Pakoskie (aczkolwiek przejazd groblą do Janikowa ma o wiele większy potencjał, niż ma to miejsce obecnie). Pod względem atrakcyjności mocno punktują też dodatkowe kilometry przewidziane do przejechania w ramach dystansu Podróżniczego – wyprawa w pobliże starożytnej osady w Biskupinie wiąże się bowiem z jazdą po fikuśnych pagórkach w Nadleśnictwie Gołąbki, a na powrocie zalicza prawdziwy kolarski sztosik przez Laski Małe i Wielkie. Natomiast bez względu na wybór wariantu – przy zachodnim wietrze finałowe kilometry mogą okazać się jednymi z szybszych w tegorocznej edycji (m.in. dlatego – żeby Was nieco wyhamować – narysujemy tam finiszową kreskę i ulokujemy końcowy punkt pomiaru czasu ;) ).

Po rajdzie wszystkich Uczestników zapraszamy na smaczny posiłek regeneracyjny, dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji (stroje kolarskie, potówki, czapeczki, buffy, rękawki, skarpetki, t-shirty, bidony…), jak również przeróżne przysmaki dla wzbogacenia mistrzowskiej diety ;)


Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:

  • pierwszorzędne stroje i akcesoria kolarskie z kolekcji zaprojektowanej specjalnie na nasze Rajdy przez MARTOMBIKE,
  • przeciwsłoneczne okulary w nowej odsłonie, czyli GOG‘i (tudzież GOG‘sy)
  • wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
  • dodające komfortu kosmetyki Sportsbalm oraz pobudzające smakołyki spod znaku Honey Stinger i Dextro Energy – na co dzień do kupienia w Radello,
  • magiczne eliksiry i życiodajne minerały od ActivLab,
  • poręczne i przydatne uchwyty na telefon FINN,
  • pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy :)

Nagrody i upominki wręczamy w różnych kategoriach – nie tylko dla najszybszych! :)


Uwaga! W związku z zagrożeniem koronawirusowym, w trakcie wydarzenia obowiązują przepisy i zalecenia dotyczące zachowania dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa – w szczególności podczas przebywania w przestrzeni publicznej przed rozpoczęciem i po zakończeniu rajdu.

Ponadto – zabrania się udziału w rajdzie osobom z podejrzeniem lub objawami wirusa COVID-19, jak również podlegającym kwarantannie.


Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:

⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)

⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;

⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.

⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);

⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)

⇒ trasa jest relatywnie łatwa fizycznie i technicznie. W zdecydowanej większości składa się z długich i raczej płaskich odcinków, a widoczne gołym okiem wzniesienia pojawiają się tak naprawdę wyłącznie w wariancie Podróżniczym. Większych trudności nie powinno też przysporzyć kilka ostrzejszych zakrętów czy skrzyżowań – niemniej czujnym trzeba być!

⇒ nawierzchnia: asfaltowa, w większości dobra i bardzo dobra, ale kilka czy kilkanaście kilometrów gorszej jakości też się przytrafi. Najwięcej do życzenia pozostawia fragment w rejonie Wójcina, Przyjezierza i Ostrowa oraz krótki odcinek wzdłuż jez. Pakoskiego (Trląg => grobla). Dodatkowo przestrzegamy, że gdzieniegdzie może trafić się żwir czy piasek (zwłaszcza na zakrętach) oraz… liście!!

⇒ natężenie ruchu: generalnie niewielkie, bądź umiarkowane – przy czym zwracamy tu przede wszystkim uwagę na krótkie „łączniki” oraz skrzyżowania, które przecinają drogi krajowe. Na Trasie Podróżniczej zwiększonej ostrożności (również w nawigacji) wymaga przejazd przez Mogilno, a na Rekreacyjnej – przez Kruszwicę czy Strzelno.

⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, pieszych, mieszkańców oraz… weekendowych kierowców!!

⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!

⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.

⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu.

⇒ przysłowiowa „kreska” i końcowy punkt pomiaru czasu usytuowane będą na ok. 1 km przed wjazdem do Inowrocławia / ok. 2 km przed bazą rajdu, tj. po 116 km trasy Sportowej. Jako że rajd odbywa się w otwartym ruchu drogowym, to Zawodnikom celującym w podium rekomendujemy, by nie zostawiali wszystkiego na ostatnią chwilę, tylko poszukali okazji na wcześniejszym etapie rajdu (ograniczenie konkurencji do kilkuosobowego odjazdu będzie najlepszym rozwiązaniem). Jednocześnie zwracamy uwagę, że finiszowanie lewą stroną drogi jest ZABRONIONE, a konsekwencją może być dyskwalifikacja lub przesunięcie na koniec grupy.

⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 60-75 minut od ukończenia rajdu przez pierwszych zawodników – w tym czasie można pokibicować kolegom, zjeść posiłek czy też lekko się odświeżyć.


⇒ krótki wyciąg z REGULAMINU:

1) lemondki i kierownice czasowe w grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE; W pozostałych grupach mogą być zamontowane, ale korzystanie jest dozwolone tylko w czasie jazdy solo lub na czele grupy!

2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – autami towarzyszącymi psujecie sobie zdjęcia!

3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie “podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy w razie dogonienia przez Szybkościowców czy Zapaleńcy przez Podróżników).

4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na bufecie, finiszu lub na mecie.

I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też wycieczki piesze ;)


Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się zaktualizowane ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie do wydruku (poniżej). Trasy PRO i MINI będą też oznakowane strzałkami na asfalcie – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie jest słabo widoczne.

Rozjazdy tras znakowane są symbolami: GT (podróżnicza), PRO (sportowa) oraz MINI (rekreacyjna).


Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ!!


Wytyczone zostały 3 trasy o różnej długości:


=> Trasa SPORTOWA: 120 km / ok. 300 m przewyższenia (link)

[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/GPA 2021 kujawsko-pomorskie.gpx”]


=> Trasa PODRÓŻNICZA: 175 km / ok. 600m przewyższenia (link)

[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/GPA 2021 kujawsko-pomorskie GT.gpx”]


=> Trasa REKREACYJNA: 83 km / ok. 200 m przewyższenia (link)

[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/GPA 2021 kujawsko-pomorskie MINI.gpx”]

[Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub ewentualnie podróżniczy!]


Pliki do pobrania: