Sudety Wałbrzyskie
Boguszów-Gorce, 21 sierpnia 2021
Baza rajdu: Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Szkolna 3 (wjazd od ul. Konopnickiej)
Dystans Podróżniczy: Start g. 9 (rejestracja 8:30-8:45)
Dystans Sportowy i Rekreacyjny: Start g. 11 (rejestracja 9:15-10:30)
Na kolejny etap zmagań w naszym cyklu zapraszamy w Sudety Wałbrzyskie – czyli w zdecydowanie „górne” rejony Dolnego Śląska. Tym samym po rajdach w Beskidach Wyspowym i Śląskim oraz po Pogórzu Czarnorzecko-Strzyżowskim będzie to ostatnia okazja na „poważniejsze wspinanie” w tegorocznej edycji. Gospodarzem zabawy ponownie będzie Boguszów-Gorce, czyli miasto z najwyżej położonym Rynkiem i Ratuszem w Polsce (do których droga wiedzie właśnie taką krótką i niewinną wspinaczką jak na załączonym plakacie). „Do trzech razy sztuka!” wypadałoby przy tym zakrzyknąć, ponieważ koniecznie chcemy pokazać Wam miasto i okolicę przy ładnej pogodzie – a niestety podczas poprzednich wizyt końcowe kilometry okazywały się solidnie skąpane w deszczu.
Położenie w sercu Sudetów Wałbrzyskich sprawia, że pętla jest przyjemnie zróżnicowana i „jest co oglądać”. Z początku można nawet odnieść wrażenie, że jest sielankowo – w krajobrazie dominują bowiem łagodnie falujące wzgórza i dużo, dużo zieleni. Tym większe przychodzi zaskoczenie, kiedy „z bliska” okazuje się, że część tych wzniesień osiąga wcale niemałe wysokości, a drogi prowadzące w pobliże szczytów czy przełęczy kryją kilometry wymagających podjazdów. I choć nie planujemy tutaj bicia rekordów łącznego przewyższenia (wręcz jest ono ciut niższe niż w poprzednich latach), to cała runda nie tylko przysporzy Wam radości, ale z pewnością zada też troszkę bólu i cierpienia ;).
Trasa została przygotowana w 3 wariantach o różnej długości (przydatne informacje, mapy i pliki do pobrania znajdują się na dole strony):
=> Sportowa (PRO, 116 km / 1.500 m przewyższenia),
=> Podróżnicza (GT, 174 km / 2.400 m przewyższenia),
=> Rekreacyjna (MINI, 83 km / 1.000 m przewyższenia).
Dla urozmaicenia trasa została nieco zmieniona w porównaniu do poprzednich edycji, ale dystans i stopień trudności zostały podobne. Początek przy ładnej pogodzie już widzieliście, więc pokażemy go w innym wydaniu. Poszukamy np. odpowiedzi na pytanie, dokąd prowadzi ta piękna „autostrada”, której zawsze po niespełna 6 kilometrach należało ustąpić pierwszeństwa (choć rzadko kiedy coś tamtędy jeździ). Gdy rozluźnieni – a być może nawet już rozgrzani – pożegnacie wszystkich Witków i Jaczków (oraz Sędzisława), to ochoczo i radośnie zapoznacie Pustelnika (niektórzy pewnie zechcą z nim zostać chwilkę dłużej ;) ). Dalej znany i powszechnie uwielbiany fragment do Świebodzic oraz proszący już miejscami o lepszą nawierzchnię odcinek przez Milikowice i Komorów do Witoszowa Dolnego. Tam znów urządzimy małą woltę, bo zamiast grzać Pogorzałę (!) – zajrzymy na świeżutko odlaną serpentynę do Modliszowa. W efekcie przyoszczędzimy kawałek drogi oraz pionu – bo stamtąd tylko zjazd do Lubachowa przez Złoty Las – i już niemal jesteśmy pod tamą na jez. Bystrzyckim! Na ostatnich 45km czeka (lub nie*) tylko jedna modyfikacja, a mianowicie w tym roku chcieliśmy inaczej rozprawić się z Rzeczką (dlaczego nie jest to takie pewne – w uwagach poniżej). W każdym razie w planie są podjazdy na jez. Bystrzyckie, Michałkową, Rzeczkę, Rybnicę Leśną, z Unisławia Śląskiego – i finałowa ścianka w Boguszowie-Gorcach :)
Dla kogo taka porcja atrakcji stanowi zbyt duże wyzwanie – tradycyjnie zapraszamy na pozbawioną największych trudności trasę Rekreacyjną (co w tym przypadku wcale nie oznacza, że łatwą). Oczywiście i ona została dostosowana do modyfikacji wprowadzonych na trasie Sportowej, dlatego radzimy nie jechać na pamięć. Z drugiej strony – czyli komu atrakcji za mało – dołożyliśmy w tej edycji dystans Podróżniczy. Liczy on sobie 60 km więcej i dodatkowo zapuszcza się w 2 bardzo malownicze rejony. Pierwszy to pętla krzeszowsko-chełmska, czyli przejazd po „starej” trasie pod Bazylikę do Krzeszowa, następnie wizyta w Chełmsku Śląskim – i mała wspinaczka pod Zielonkę. Z przełęczy droga wiedzie najpierw mocno w dół, ale potem już łagodniej przez Łączną i Grzędy z powrotem do Czarnego Boru. Z kolei „drugie koło” to legendarna w tych stronach Przełęcz Rędzińska – ostra i bezkompromisowa, a spora grupa kolarzy nie ma pewności, czy woli tamtędy wjeżdżać czy zjeżdżać ;)
Po rajdzie zapraszamy wszystkich Uczestników na solidną porcję kolarskiego makaronu (równie pyszną jak w ubiegłym roku!), dekorację i wręczenie nagród w przeróżnych klasyfikacjach, a także do kuluarowych rozmów oraz do „frajdownego sklepiku”, w którym będą dostępne elementy naszej odzieżowej kolekcji (stroje kolarskie, czapeczki, buffy, rękawki, skarpetki, t-shirty, bidony…), jak również rozmaite przysmaki dla wzbogacenia mistrzowskiej diety ;)
Dla Uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody i upominki, m.in.:
- pierwszorzędne stroje i akcesoria kolarskie z kolekcji zaprojektowanej specjalnie na nasze Rajdy przez MARTOMBIKE,
- przeciwsłoneczne okulary w nowej odsłonie, czyli GOG‘i (tudzież GOG‘sy)
- wytrzymałe i nieznoszące przebić opony DeliTire,
- dodające komfortu kosmetyki Sportsbalm oraz pobudzające smakołyki spod znaku Honey Stinger i Dextro Energy – na co dzień do kupienia w Radello,
- magiczne eliksiry i życiodajne minerały od ActivLab,
- poręczne i przydatne uchwyty na telefon FINN,
- pamiątkowe medale, puchary i niespodzianki – od nas i od naszych Gospodarzy, czyli Miasta Boguszów-Gorce :)
Nagrody i upominki wręczamy w różnych kategoriach – nie tylko dla najszybszych! :)
Uwaga! W związku z zagrożeniem koronawirusowym, w trakcie wydarzenia obowiązują przepisy i zalecenia dotyczące zachowania dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa – w szczególności podczas przebywania w przestrzeni publicznej przed rozpoczęciem i po zakończeniu rajdu.
Ponadto – zabrania się udziału w rajdzie osobom z podejrzeniem lub objawami wirusa COVID-19, jak również podlegającym kwarantannie.
Co warto wiedzieć / na co zwrócić szczególną uwagę:
⇒ numery startowe montujemy w sposób widoczny z przodu na kierownicy (najlepiej przed linkami) – nie obcinamy, nie zaginamy, nie chowamy do kieszeni, na sztycę podsiodłową, na bok widelca, ani na później. Otrzymane trytytki można łączyć, przeplatać, docinać – choć w 97,5% przypadków wystarczą dwie zwykłe :)
⇒ do porannej rejestracji zgłaszamy się każdorazowo – jeśli ktoś ma już numer z poprzedniego dnia czy rajdu, to nie odbiera pakietu, tylko „melduje się” w celu odznaczenia na liście startowej;
⇒ rajd rozgrywany jest w warunkach otwartego ruchu drogowego – Uczestników obowiązują przepisy kodeksu drogowego i w żaden sposób nie są uprzywilejowani względem pozostałych użytkowników dróg. W szczególności zabrania się jazdy „całą szerokością” – w kolumnie jedziemy w parach lub pojedynczo, ponadto wzajemnie pilnujemy dyscypliny w grupie i nie utrudniamy życia innym. Jako Organizatorzy na trasie asystujemy i pomagamy, ale jednocześnie wykluczamy łamiących przepisy czy stwarzających zagrożenie.
⇒ w miastach/miasteczkach, przy skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych oraz w pozostałych „ruchliwych” miejscach ZWALNIAMY, wzajemnie sobie POMAGAMY i dbamy o BEZPIECZNY PRZEJAZD – unikamy ewentualnych zagrożeń, nagłych manewrów i niepotrzebnej nerwowości (nie gonimy też i nie uciekamy);
⇒ podczas rajdu priorytetem nie jest sportowa rywalizacja, ale FRAJDOWNA ATMOSFERA i BEZPIECZEŃSTWO. Prosimy mieć na względzie, że „Szybkościowy” wcale nie są ani najliczniejszą, ani najważniejszą grupą Uczestników. Jednocześnie – nikogo za koła trzymać nie będziemy, ale apelujemy o rozsądek i zachowanie adekwatne do formuły wydarzenia. Trasa liczy dobrze ponad 100 km, a długimi odcinkami jest bezpiecznie i niekolizyjnie – kto ma ochotę, to właśnie wtedy może się „pościgać” :)
⇒ … czego by jednak o „ściganiu” nie mówić i nie pisać, to w przypadku takiej trasy o wyniku sportowej rywalizacji zadecydują przede wszystkim różnice na podjazdach. Prosimy o tym pamiętać – i w szczególności NIE URZĄDZAĆ karkołomnych pościgów na zjazdach;
⇒ trasa o mocno pagórkowatym profilu, z wieloma wyraźnymi podjazdami i zjazdami, bardzo wymagająca fizycznie, a na części zjazdów również technicznie (kręto, wąsko, stromo – możliwy żwir oraz zwierzęta);
⇒ nawierzchnia: asfaltowa, w większości bardzo dobra i dobra; najwięcej “zmęczonego” asfaltu jest na odcinku Świebodzice-Witoszów oraz na podjeździe powrotnym z Wałbrzycha (dla Trasy Rekreacyjnej) i na podjeździe z Chełmska Śląskiego (dla Trasy Podróżniczej – zjazd jest O.K.); pojedyncze dziury oczywiście wszędzie mogą się zdarzyć;
Stanowiąca początkowe i końcowe 600 m rajdu ul. Szkolna jest brukowana. W tej sytuacji finisz – choć króciutki – powinien dostarczyć dodatkową porcję radości :)
*W tym miejscu jeszcze bardzo istotna kwestia, która spędza nam trochę sen z powiek, bo lekko drżymy o faktyczny przebieg trasy (w ostatnich tygodniach zmienialiśmy ją z tego powodu kilkakrotnie). Otóż w okolicy prowadzonych jest sporo remontowych prac drogowych – jedne pojawiają się i znikają błyskawicznie, inne trwają tygodniami bez widocznego efektu; jedne są prowadzone przy otwartym ruchu, inne przy wahadłowym, a jeszcze inne na zupełnie zamkniętej drodze… Aktualnie ryzyko napotkania takich prac widzimy w 2 miejscach, ale jak to będzie finalnie wyglądało – przekonamy się dopiero w piątek przed startem i wtedy oznakujemy drogę strzałkami. Problem z przejazdem może wystąpić w rejonie Rzeczki (wtedy pojedziemy „po staremu”, boczną drogą) oraz na odcinku z Głuszycy do Rybnicy Leśnej (wówczas będziemy musieli zmienić przebieg niemal całej drugiej części trasy – link do wersji alternatywnej znajdziecie przy mapie, a stosowny plik otrzymacie również na e-mail, w komunikacie przedstartowym). Powyższe „obawy” nie dotyczą trasy Rekreacyjnej.
Ponadto – w związku z notowanymi ostatnio regularnymi burzami czy nawet podtopieniami, na drodze może niespodziewanie pojawić się żwir, piasek czy kamienie, co najbardziej niebezpieczne może być na zjazdach;
⇒ natężenie ruchu: generalnie niewielkie, miejscami umiarkowane – rajd w większości przebiega mało uczęszczanymi drogami; nieco większego ruchu można spodziewać się w samym Boguszowie-Gorcach, Kamiennej Górze (tylko GT), Świebodzicach, Głuszycy, a także w miejscach popularnych turystycznie jak Krzeszów (GT), Walim, czy jez. Bystrzyckie (tu momentami bywa tłoczno);
⇒ ostrożność oczywiście należy zachowywać cały czas, zwłaszcza w stosunku do współuczestników, innych rowerzystów, turystów pieszych, mieszkańców oraz… wakacyjnych kierowców!!
⇒ uwagę zachowujemy również wtedy, gdy mamy pierwszeństwo – mimo bojowego nastawienia i adrenaliny, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania!
⇒ NIE ŚMIECIMY!! Co wyjechało w kieszonce – po zjedzeniu też się do niej zmieści :) Wszelkie opakowania i odpadki można wyrzucić na bufecie, a potem na mecie; Konsekwencją wyrzucania śmieci w czasie jazdy będą kary opisane w zasadach punktacji, z dyskwalifikacją włącznie.
⇒ zatrzymanie się na bufecie jest OBOWIĄZKOWE, a odjazd następuje z zachowaniem kolejności przyjazdu. Bufet prawdopodobnie usytuowany będzie za Milikowicami, tj. po ok. 56km (PRO) / 47km (MINI) / 113km (GT). Dodatkowy pit-stop dla trasy Podróżniczej przewidziany jest też pomiędzy Czarnym Borem a Kamienną Górą, tj. po ok. 55 km trasy.
⇒ start i meta będą w tym samym punkcie, tj. przy ul. Szkolnej. Mając na względzie charakter finałowych metrów – wjazdy na kreskę przewidujemy niezbyt tłumne i na raczej umiarkowanej prędkości. Niemniej finisz lewą stroną drogi jest ZABRONIONY, a konsekwencją może być dyskwalifikacja lub przesunięcie na koniec grupy.
⇒ dekoracja rozpocznie się ok. 60-75 minut od finiszu pierwszych zawodników – w tym czasie można pokibicować kolegom, zrobić rozjazd, zaglądnąć na Rynek, zjeść posiłek czy też nieco się odświeżyć.
⇒ potencjalne niebezpieczeństwa:
Tradycyjnie – zjazdy :) Jedne są wąskie, drugie kończą się “nagle” koniecznością ustąpienia pierwszeństwa, a na jeszcze innych może trafić się żwir, leżący w cieniu kot albo przebiegający pies – trzeba po prostu jechać rozsądnie, czyli z głową na karku i dłońmi na klameczkach! Szczególnie strome i podstępne są dwa: z Michałkowej do Walimia i z Rzeczki do Sierpnicy. Na Trasie Podróżniczej dochodzi jeszcze Przełęcz Rędzińska.
⇒ krótki wyciąg z regulaminu:
1) lemondki i kierownice czasowe w grupie Szybkościowców są NIEDOZWOLONE; W pozostałych grupach mogą być zamontowane, ale korzystanie jest dozwolone tylko w czasie jazdy solo lub na czele grupy!
2) ze wsparcia czy pomocy można korzystać tylko pod warunkiem zatrzymania się – asysta samochodów w trakcie jazdy jest NIEDOZWOLONA. Poza tym – autami towarzyszącymi psujecie sobie zdjęcia!
3) jeździmy Fair Play – nie łamiemy przepisów drogowych, nie uciekamy z bufetu przed innymi, nie wykorzystujemy przypadkowych sytuacji do stworzenia sobie przewagi, a jeśli jedziemy po premiowane miejsce – nie “podpinamy” się do nie-swojej grupy (np. Podróżnicy w razie dogonienia przez Szybkościowców czy Zapaleńcy przez Podróżników).
4) w przypadku skrócenia trasy lub zmiany dystansu w trakcie rajdu – prosimy o informację na finiszu lub na mecie.
I jeszcze na koniec: wozimy pompkę i dętkę (lub łatki) – chyba, że oprócz rowerowych lubimy też piesze wycieczki ;)
Przebieg trasy należy znać – przynajmniej orientacyjnie. W szczegółowej nawigacji pomocne powinny okazać się zaktualizowane ślady tras udostępnione w formacie GPX, ewentualnie do wydruku (poniżej). Trasy w większości będą też oznakowane strzałkami na asfalcie (za wyjątkiem części Podróżniczej) – trzeba jednak pamiętać, że w okresach deszczowych / burzowych takie oznakowanie jest słabo widoczne.
Rozjazdy tras znakowane są symbolami: GT (podróżnicza), PRO (sportowa) oraz MINI (rekreacyjna).
Gdzie nie oznaczono inaczej – pomimo skrzyżowań, zakrętów, etc. – POZOSTAJEMY NA DRODZE GŁÓWNEJ!!
Wytyczone zostały 3 trasy o różnej długości:
=> Trasa Sportowa: 116km / ok. 1.600m przewyższenia (link / link do trasy „awaryjnej”)
[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/GPA 2021 dolnośląskie.gpx”]
=> Trasa Podróżnicza: 174km / ok. 2.400m przewyższenia (link / link do trasy „awaryjnej”)
[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/GPA 2021 dolnośląskie GT.gpx”]
=> Trasa Rekreacyjna: 83km / ok. 1.000m przewyższenia (link)
[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/GPA 2021 dolnośląskie MINI.gpx”]
[Najkrótszy dystans przeznaczony jest dla mniej wprawionych rowerzystów oraz tych podchodzących do zabawy czysto rekreacyjnie – nie prowadzimy tu sportowej rywalizacji ani nie wyróżniamy żadnych kategorii. Amatorów szybszej jazdy zapraszamy na dystans sportowy lub ewentualnie podróżniczy!]
Pliki do pobrania: